Fransa’dan Boykotu Durdurun Çağrısı Geldi

Fransa’dan Boykotu Durdurun Çağrısı Geldi

Yazar: Emre Genel

Fransa’dan Boykotu Durdurun Çağrısı Geldi

Fransa’dan boykotu durdurun çağrısı geldi! Daha önceden haberini yaptığımız Libya’da meydana gelmesi muhtemel askeri darbe girişimi ve meşru hükümet arasındaki olaylar, Türkiye ve Fransa’nın karşı saflarda durmasıyla ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştu. Daha sonra Fransız mallarına boykot çağrısına kadar uzanacak olaylar, Türkiye’nin Akdeniz üzerinde Yunanistan hükümeti ile yaşadığı kıta sahanlığı anlaşmazlığında bir kez daha Türkiye’ye karşı bir tavır alan Fransa ile hat safhaya ulaştı. Bilindiği gibi son zamanlarda Akdeniz bölgesinde yeni keşfedilen yeraltı kaynakları, bölgede yer alan diğer ülkeler arasında gerilime sebep olmuş ancak konuyla hiç ilişkisi olmayan Fransa’nın Yunanistan’ın çağrısıyla olaylara müdahil olması, Türkiye’nin iktidar ve muhalefet ile ortak bir tepki vermesine sebep olmuştu.

Karabağ’daki Ermenistan Azerbaycan savaşı, Yunanistan-Türkiye gerilimi ve son olarak ortaya çıkan İslam peygamberi Hz. Muhammed’i hedef alan karikatürler Fransa ile Suudi Arabistan ve BAE dışındaki tüm Arap ülkeleriyle bir gerilim yaşamasına sebep olmuş ve Fransa mallarına boykot başlamıştı. Boykot, ülke halklarının diğer ülkelere karşı göstermiş olduğu barışçıl bir protestodur. Gerilimin devam etmesinden büyük zarar edeceği endişesi duyan Fransız patronların Macron hükümetine yaptığı baskılar ülke içinde bir yankı buldu ve Fransa’dan boykotu durdurun çağrısı sesleri yükselmeye başladı.

 

“Tayyip Erdoğan’ın Davet Ettiği Fransa Boykotu Nedir?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Macron Ne Dedi?

İslam dünyasının tek ses halinde dile getirdiği Fransa boykotuna dair ilk açıklama, Macron hükümeti dışişleri bakanlığından geldi ve bakanlık boykotu durdurun çağrısı yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Asla pes etmeyeceğiz” ve “Nefret söylemini kabul etmiyoruz” şeklinde açıklamalar yaptı.

En Büyük Tepki Ürdün, Katar ve Kuveyt’ten

Ürdün, Katar ve Kuveyt, Ortadoğu’nun en aktif ve dışa dönük ülkelerinden birisi. Karikatür olayından sonra Fransa boykotunun en sert şekilde vurgulanan ülkelerin başını çeken üçlü, Fransız ürünlerini raflardan kaldırdı. Bunun yanında zengin turist kafilelerinin en çok ziyaret ettiği ülkelerden birisi olan Fransa, turizm acente listelerinden kaldırıldı. İslam dünyasından ortak bir ses şeklinde gelen boykot çağrıları, ekonomik yönden zorluk yaşayacağı endişesine giren Fransa’dan önce Dışişleri daha sonra Cumhurbaşkanı’ndan peş peşe açıklamalar geldi.

Bunada Göz At  Google Ban Sorgulama

Açıklamada, “Fransa Müslümanları, Fransız toplumunun ve tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Boykot çağrıları ve radikal bir azınlık tarafından araçsallaştırılan, ülkemize yönelik saldırılar temelsizdir ve derhal durdurulmalıdır.” çağrısı yapıldı.

Macron, kişisel Twitter hesabından İngilizce, Fransızca ve Arapça olmak üzere 3 farklı dilde tweet attı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamaları devam ettiği sürece ekonomik yaralar alacak ticari yaptırımlarla karşı karşıya kalacağına benziyor. Fransa boykotunun kısa vadede Avrupa ülkelerine sıçrayabilecek bir ekonomik dalgalanmaya sebep olması beklenmiyor. Fakat uzun vadede boykotun ne kadar ve ne şekilde devam edeceği bu sorunun cevabını daha net görebilmemizi sağlayabilir.

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL