Web Sitesi Alıp Satmak – Web Sitesi Ticareti ile Para Kazandıracak 2 Öneri

Web Sitesi Alıp Satmak – Web Sitesi Ticareti ile Para Kazandıracak 2 Öneri

Yazar: Emre Genel

Günümüzde alternatif geçim kaynağı arayan kişilerin ilgi gösterdiği konulardan biri de web sitesi alıp satmak. Kulağa enteresan veya kolay geliyor olabilir ancak bunun bir takım bilgi ve yetenek gerektiren bir yanı var. Yani bu al-sat yaparak para kazanabileceğiniz basit bir şey değil. Satın aldığınız web sitenin durumuna göre izlemeniz gereken yol farklı olabilir.

Web sitesi alıp satmak para kazanmanın etkili bir yoludur ve doğru şekilde yapıldığında zarar etmezsiniz. Bu şekilde para kazanabilmek için takip edebileceğiniz iki farklı yol var. Bunlar:

  • Sıfırdan alan adı alıp satmak
  • Mevcut Siteyi alıp satmak

Bunlar ana başlıklar. Her ikisinde de belli başlı temel bilgileriniz olması gerekir ancak ikinci seçenek ilk seçeneğe göre daha basit ancak daha stratejiktir. Tüm bunların içeriğine bakarak sahip olmanız ve yapmanız gerekenlerin neler olduğu hakkında ayrıntılı bir bilgi vermeye çalışalım

1-Sıfırdan Alan Adı Alıp Satmak

Bu, ikinci yönteme göre çok daha kârlı ancak iş gücü gerektiren bir durum olabilir. Yani emek harcayarak daha çok kazanç elde etmek mi yoksa emek harcamadan hızlı bir kazanç elde etmek mi daha mantıklı? Bunun mukayesesini yazımızın sonunda kendiniz yapın. Web sitesi alıp satmak üzere bir alan adı almak sadece işin başlangıcı. Bir alan adı satın almadan önce isminin buna değer olup olmadığına karar verin. Çirkin bir web sitesi adı ile çok fazla yürüyemezsiniz. Bu isimlere alıcı gözü ile bakmalısınız. Bu konuyu maddeler halinde ele alarak daha etkili bir anlatım oluşturabiliriz:

Domain adı almak: Domain adı almak için Google’da arama yaparak güvenilir sitelerin birinden site adını satın alarak başlarsınız.

 Tema satın almak: Tema demek sitenin dış görünümü demek. Kendinize sitenin adına uygun bir logo tasarlayın ve satın aldığınız temayı sitenize uygulayın.

Bunada Göz At  Cafelerde Hizmet Sektörünün Özellikleri

Öne çıkın: Sitenizi öne çıkarmanın birkaç yolu var. Tüm bunlar SEO uyumlu ve özgün içeriklerle mümkün olacaktır. Sitenizde çok düşük bir isim yapsanız dahi piyasada çok fazla rağbet görür.

Teklifler alın: Sitenizi satmak için web forumlardan yararlanın ve herkesin teklif vermesine olanak verin. En uygun ve yüksek teklifi veren kişiye sitenizi yüksek ücretlerle satabilirsiniz.

2-Mevcut Siteyi Alıp Satmak

Web sitesi alıp satmak

Para kazanabileceğiniz bir diğer yol ise daha zahmetsiz. Burada mantık, güzel bir tema ile oluşturulmuş ve güzel bir isme sahip bir site bulmak. Potansiyel gördüğünüz siteleri satın aldıktan sonra onları öne çıkarın.

Site satın almadan önce, belli bir kitleye hitap edip etmediğini kontrol edin. Örneğin tüketilebilir teknolojik ürünler, giyim, spor, iş, güzellik ve sağlık gibi sıralayabileceğimiz siteler daima ziyaretçi çeker. Web sitenizin güncel olması, ziyaret çekebilmesi adına çok önemlidir. Örneğin tartışmalı bir yasadan söz ediliyorsa, kullanıcılar bunlar üzerine araştırma yapar. Siz de bunun üzerine özgün içerikler kaleme alırsanız ilgi çekici olabilir ve diğer kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz. Siteyi satın almadan önce soracağınız birkaç soru ve cevap olacak. Bunu daha sonra biraz araştırma takip etmeli.

Bu sorular sırasıyla:

  • Neden satıyorlar?
  • Ziyaretçi çekiyor mu?
  • Satıcı güvenli mi?

Daha sonra bir durum tespiti yapmalısınız. Bu site kullanıcı çeker mi? Potansiyeli var mı emeklerinizin karşılığını alabilecek misiniz? Gerekirse, satıcıdan satış ortağı veya satıcı hesaplarında oturum açtığı bir video sunmasını ve hak talebinde bulunulan URL’den veya ilişkili hesaptan geldiğini kanıtlamasını isteyin. Örneğin, Google Adsense için “URL kanalı” raporlarını alın.

Web sitesi alıp satmak

Son olarak doğru teklifi yapın. Yani alabileceğiniz en düşük değerlerden satın almaya çalışın. Bunun elden çıkarabileceğiniz bir site olduğunu düşünüyorsanız satıcıyı kaçırmayın ancak fiyat düşürmeyi deneyin. Web sitenin teması, yavaş olması gibi birkaç fiyat kırabileceğiniz noktaya odaklanın. Siteyi satın aldıktan sonra kar elde edebilmek için trafik oluşturmalısınız. Bu işi başkalarına da yaptırabilirsiniz. Eğer daha önce çalışmadığınız biri ile çalışacaksanız, daha önceki referanslarını isteyebilirsiniz. Yalnızca daha uygun fiyatlı yardım bularak kâr hanenizi artırabilirsiniz, ancak kaliteden ödün vermediğinizden emin olun ve SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışması, müşteri hizmetleri ve satış temsilcileri burada iyi bir örnektir.

Bunada Göz At  İp Adresi Sorgulama

Diğer bir önemli nokta, web sitesini yapabileceğiniz şekilde otomatikleştirmek ve sistemleştirmektir. Bir sahibinin temel bakımını yapmak için haftada yalnızca 5 saatini alan bir site, haftada 20 saat süren birden fazla satış yapar. Web siteniz yeterince çekiciyse yalnızca bir aylığına sahip olsanız bile, büyük olasılıkla ödediğinizden daha fazlasını satacaktır. Web sitesi alıp satmak için belli bir birikiminiz olması gerektiğini unutmayın. Ancak en kötü ihtimalle biraz zarar etmiş olacağınızdan elinizi taşın altına sokmadan önce çok fazla düşünmenize gerek yok.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL