SGK Müstehaklık Sorgulama

Yazar: Emre SGK

İşe girip sigortası yapılan kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için ekstra bir işleme gerek duyulmamaktadır. Ancak bireyin aile fertlerininde bu sigorta üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanıp sigortalı avantajlarından yararlanabilmeleri için başvurmaları gerekmektedir. Sistemin otomatik olarak yapmadığı bu işlemler için bireylerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek bizzat dilekçe ve kimlikleriyle bizzat başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru ile birlikte sigortalı olan kişi üzerinden tüm aile bireyleride sağlık hizmetlerinden koşulsuz şartsız yararlanabileceklerdir.

Müstehaklık nedir?

Sigortalı kişinin sağlık hizmetlerinde faydalandığı haklardan aile bireylerinde sigortası olmayanlarında faydalanabilmesini sağlayan sisteme müstehaklık denir. Müstehaklık başvurusu için bir dilekçe ve kimlik bilgileri yeterli olacaktır. Başvurunun sonuçlanması en fazla 3 iş günü sürmektedir. Başvuru durumu ve müstehaklık onayını öğrenmek için internet üzerinden kontrol edilmelidir.

Müstehaklık Sorgulama

Sorgulama yapmak için ister Turkiye.gov.tr yani E-Devlet sistemini isterseniz SGK Resmi sitesini kullanabilirsiniz. E-Devlet sisteminden müstehaklık sorgulaması yapabilmek için buraya tıklayıp T.C. kimlik numarası ve şifrenizle giriş yapmanız yeterlidir. SGK Sisteminden sorgulayabilmek için T.C. kimlik numarası, il, doğum yılı, cilt numarası ve güvenlik kodunu girerek sorgulama yapabilirsiniz. Giriş yapmadan SGK sisteminden sorgulayabilmek için buraya tıklayabilirsiniz. Herhangi bir hata ile karşılaşırsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek sorunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bunada Göz At  Sgk Aile Hekimi Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL