Otomatta Satılan Şeyler Neler?

Otomatta Satılan Şeyler Neler?

Yazar: Emre Bilgiler Para Kazanma

Otomat nedir?

İngilizce de vending machine anlamına gelen para atma makinesi otomat, son zamanların en ilginç girişimcilik fikirleri arasında yer alır. Otomatlar içine para atılarak ürün satın alınabilen makinelerdir. Aslında bir ürün almanıza gerek yok, mesela bozuk para tümleme otomatı başka bir ilginç fikirdir. 200 yıldan fazladır hayatımızda olan otomatlar, hayatımızın her alanında yer almaktadır — sokakta, markette, salonlarında, istasyonlar, hatta tuvaletlerde bile.

Otomatlar birçok girişimciler için kolay para kazanma makinesidir. Bu yazımda sizler ile otomatlar ile para kazanma yolları ve fikirlerini paylaşacağım.

Otomat fiyatları ne kadar?

Otomat makinaları fiyatları otomatına ve kullanım durumuna göre değişir. Sıfır (hiç kullanılmamış) çay otomatı, ikinci el dondurma otomatından çok daha pahalı olabilir. Otomat fiyatları yaklaşık 4.500TL’den başlıyor. Tabiki bu fiyat otomatın modeline, büyüklüğüne, türüne ve nereye koyacağınza  bağlıdır. Mesela işyerinizin tuvaletine koyacağınız 1 TL otomatının fiyatı ile tren istasyonuna koyacağınız yiyecek içecek otomatının fiyatlarının arasında uçurum olacaktır.

Otomatta satılan şeyler nelerdir?

Otomat makinelerinde genellikle yiyecek içecek türü şeyler satılır. Fakat yalnızca bunlar satılır demek çok büyük bir yanlışlık olur.

Otomatı küçük taşınabilir bir dükkan olarak düşünün, bu dükkanda neler satabilirsiniz?

Son zamanlarda bu küçük dükkanlarda; terlikler, şarj aletleri, kravatlar, gömlekler, marullar, yemekler ve hatta kitaplar bile satılıyor.

Otomat çeşitleri

Yiyecek içicek otomatları

  • Çay otomatı: Sıcak çay alabileceğiniz otomat
  • Kahve otomatı: Sıcak kahve ve kahve türleri alabileceğiniz otomat — bu otomatta, cappuccino, latte gibi, hatta Türk kahvesi bile alabilirsiniz.
  • İçecek otomatı: Kola gibi gazozlu içecekler, su, ayran, hatta şalgam bile alabileceğiniz otomattır.
  • Yiyecek otomatı: Bu otomat kültüre göre değişir. Mesela, bazı yerlerde pizza satılır, bazı yerlerde sandviç, hamburger, sushi, dondurma gibi yiyeceler satılır. Türkiye’de genelde çubuk kraker, top kek gibi şeyler satılıyor.
Bunada Göz At  Şahıs şirketi nedir?

Eğlence otomatı

Eğlence otomatı ürün yerine servis satan otomattır. Buna örnek olarak yumruk atma otomatı. Kullanıcı parasını atar ve eğlenir.

Tuvalet otomatları

Bu otomatlar genelde restaurantların veya public tuvaletlerde bulunan otomatlardır. Erkekler tuvaletinde prezervatif, kadınlar tuvaletinde ise tampon gibi ürünlerin satıldığı makineler.

Dünya’nın en ilginç otomatları

Calvin Klein iç çamaşır otomatı: Bu otomatta Calvin Klein müşterilerine iç çamaşırları satıyor.

Canlı yengeç otomatı: Bu otomatta canlı canlı satılan yengeçler bulunuyor. 5 derece sıcaklıkta bulunan yengeçlerin fiyatı 7 dolara kadar çıkıyor.

Marul otomatı: Marketlerde görmeye alıştığımız marullarda artık otomatların içinde!

Yumurta otomatı: Japonya’da bulunan yumurta satış otomatı.

Bebek bezi otomatı: Bebek bezi satılan otomat! Yolda bebek bezine ihtiyacı olanlar için 🙂


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL