Müşteri Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Müşteri Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yazar: Emre İnceleme

Ticarette çita artık çok yükseğe taşındı. Yeni inovasyon fikirleri, kızışan rekabet ve büyük firmalarla rekabet edebilme. Tüm bunlar müşteri kazanmak için yapılması gerekenler açısından yeni bakış açısı yarattı. İşyerinizin vergi, kira, maaş gibi giderlerinizin karşılanabilmesi için para akışının durmaksızın devam etmesi gerekir. Bunun için ihtiyacınız olan sağlam bir müşteri portföyü. Unutmayın, herkes bir iş yeri sahibi olabilir ancak herkes esnaf olamaz. Bir işyerini çekip çevirmek, çalışanlar arasında adaleti sağlamak ve mal almak gibi şeylere ek olarak müşterilere değer vermeniz gerekir. Günümüzde unutulan değerlerden biri “müşterinin velinimet” olarak kabul edilmesidir. Piyasadaki köklerinizi sağlamlaştırmak ve kazancınızı katlamak için müşteri sayınızı arttırmanız gerekir. Müşteri kazanmak için yapılması gerekenler ile işinizi daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Markanızı Yaratın

Hangi işi yapıyor olursanız olun yeni müşteri kazanmak için yapılması gerekenler arasında kaliteli görünüm her şeyin ötesinde bir öneme sahip. Marka yaratan işletmeler, müşterin ilgisini çeker. Markanız ne kadar kaliteli bir görünüme sahip olursa o kadar sevilir.

İnternetten Faydalanın

İnternet insanlara ulaşabilmenin en hızlı yolu. Yeni müşteriler kazanmak için interneti sonuna kadar kullanın. Gerekirse kitlenize uygun küçük çaplı reklamlar verebilirsiniz. Elbette küçük işetmeler için geçerli olan bir durum değil ancak başka yollar da var. Ancak, işletmenizde herhangi bir şey satıyorsanız, dünyanın hemen her yerine ürün satabilirsiniz. Amazon gibi internet siteleri sayesinde hemen her yere satış yapmanız ve yeni müşteriler bulmanız mümkün. Yemek sektöründeyseniz daha fazla müşteriye ulaşmak için yapabilecekleriniz çok daha basittir. Bu sayede günün 24 saati yemek satış yapabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Geliştirin

Müşteriler samimi işletmeleri sever. Bunun sebebi ise kendilerini daha rahat hissedebilmeleridir. Müşterileriniz ile geliştirdiğiniz sıkı ilişkiler, onların size bağlanmasını sağlayacaktır. Elbette samimiyetin sınırlarını belirlemeniz önemlidir ancak müşteri kazanmak için iyi ilişkiler şarttır.

Bunada Göz At  Türkiye “Ucuz Emek” Ülkesi Olur mu?

Pazarlamanızı Duyurun

Sesinizi ne kadar çok kişiye duyurabilirseniz o kadar müşteri kazanabilirsiniz. Aslına bakarsanız müşteri kazanmak için yapılması gerekenler arasında ilk sırada çok kişiye ulaşmanız gelir. Yaptığınız işi ve verdiğiniz hizmeti olabildiğince çok kişiye duyurmalısınız. Bu sizin işinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilecek müşteri portföyü oluşturmanıza destek olacaktır.

Promosyon Yapın

Kelimelerin sihirlerine inanmıyorsanız “bedava” sözcüğü fikrinizi değiştirecektir. Kazancınızı da göz önünde bulundurarak promosyonlar yapın. Kısa vadede karınız sürüme dayalı olarak düşmeyecektir. Uzun vadede daha fazla müşteri sahibi olacaksınız. Promosyon yapmak hiçbir işletmeye bir şey kaybettirmez. Aksine, alışveriş yapmaları için cezbedici bir şey oluşturur.

Çevrenizi Kullanın

Daha fazla kişiye erişebilmek için çevrenizden faydalanın. En büyük etkiyi yakalayabilmeniz ve kişilere ulaşabilmeniz için diğer insanları basamak olarak kullanabilirsiniz. Burada basamak insanları kullanmak değil, karşılıklı alışveriş içinde olmak anlamına gelir. Müşteri kazanmak için her yolu kullanmanızda hiçbir sakınca yok.

Farkınızı Ortaya Koyun

Her işletme sizinle aynı hizmeti verebilir ancak sizin kendinizi ön plana çıkarabilecek farklar yaratmanız müşterinin gözünü boyayacaktır. Hangi hizmeti veriyor olursanız olun, farkınızı ortaya koyarak yeni müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Unutmayın, en iyi reklam aracı diğer müşterilerin sizi başkalarına önermesi olacaktır.

Sosyal Medya Profili Oluşturun

Bakkal ve nalbur gibi basit bir işletme sahibi değilseniz sosyal medya profili oluşturmak sizin yararınıza olacaktır. Böylece sattığınız ürünler ve verdiğiniz hizmetler hakkında kısa bilgiler paylaşabilirsiniz. İnsanların yaptığınız işler hakkında bilgi sahibi olması demek potansiyel müşterileriniz olmak mansına gelir.

Reklamın Gücüne İnanın

Broşür, el ilanı, afiş, sosyal medya, dijital reklam ve çok daha fazlası. Ne olursa olsun reklamın her türlüsü işlerinizin açılmasında etkili bir rol oynar. Reklam sektörünün bugün geldiği noktaya bakarak ne kadar işlevsel olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bugün milyonlarca işletme reklam aracını kullanıyorsa, getirisine inandıkları için.

Bunada Göz At  Kitap Yazarak Para Kazanılabilir mi?

Yenilikleri Takip Edin

İnovasyonun gücüne inanın ve yeniliklerin gerisinde kalmayın. Yenilikleri takip etmek, yenilikleri takip etmeyen işletmelerin kayıplarını size kazandırır. Hangi işi yapıyor olursanız olun, yenilikleri takip ederek müşteri sayınızı arttırabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL