Masraflar Nasıl Azaltılır? Masrafları Azaltma Yöntemleri

Masraflar Nasıl Azaltılır? Masrafları Azaltma Yöntemleri

Yazar: Emre Genel

Masraflar Nasıl Azaltılır? Masrafları Azaltma Yöntemleri

Zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde, pandemiden ötürü para artık çok daha değerli bir hale geldi. İnsanlar bu nedenle masraflar nasıl azaltılır sorusunun cevabını aramaya başladı. Masrafları azaltmanın ilk yolu herkesin de bildiği üzere gereksiz harcamaları yapmamak ve olabildiğince tasarruf etmekten geçer.

Masraflar nasıl azaltılır diye düşünüyorsanız evinizde yapacağınız çok basit hileler ve hareketlerle siz de neredeyse yarı yarıya masraflarınızı düşürebilir ve tasarruf edebilirsiniz. İşte masraflar nasıl azaltılır sorusunun cevabı:

Faturaları Azaltın

Şüphesiz ki her ay yüzlerce lira fatura ödüyoruz ve bu faturalar yılda binlerce liraya ulaşıyor. Siz de basit teknikler ve hilelerle faturalarınızı neredeyse yarı yarıya düşürebilirsiniz. Örneğin hala enerji tasarrufu yapmayan beyaz eşyalar kullanmaktaysanız, onları son model ve enerji tasarrufu sağlayan beyaz eşyalarla değiştirin. Bu bir anda çok fazla harcama gibi gözükebilir ancak uzun vadede bu eşyalar binlerce liranın cebinizde kalmasını sağlar.

Kullanmadığınız Eşyaları Kapatın

Farkında olmasanız bile kullanmadığınız halde fişte takılı duran eşyalar yılda size yüzlerce lira fazla fatura ödetebilir. Bu eşyalar bir şarj aleti, boş yere fişte duran bir laptop şarjı, boş yere yanan bir gece lambası olabilir. Ayrıca akan musluklarınızı tamir etmek ve boş yere yanan lambaları söndürmek de masraflar nasıl azaltılır sorusunun cevaplarındandır.

İndirimlerden Faydalanın

İhtiyaçlar hiç bitmez, bu bilinen bir gerçektir. Siz de ihtiyacınız olan bir ürünü satın almadan önce indirimleri takip eden. Böylece normal zamanda alacağınız bir ürünü indirim haftasında yarı yarıya daha ucuz alabilirsiniz. Bu bir mont veya bir çift bot olabilir. Ayrıca kış için gerekli ürünler yaz aylarında çok daha ucuza satılır. İhtiyaçlarınız için ayıracağınız çok fazla bütçeniz yoksa bir ikinci el mağazasından da hem çok ucuz hem de kullanışlı ürünler bulabilirsiniz.

Bunada Göz At  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Su Masraflarınızı Minimuma İndirin

Farkında olmasanız da dünyanın suyu tükeniyor ve bu konuyu iyileştirmek için sizin de büyük sorumluluk almanız gerekiyor. Su masraflarınızı minimuma indirerek hem cebinize hem de doğaya büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Örneğin bulaşık veya çamaşır yıkarken ekonomik programı seçin. Duş sürelerinizi de 5 dakika azaltarak her yıl yüzlerce lira tasarruf edebilirsiniz.

Hiçbir Şeyi Çöpe Atmayın

Elbette bunu söylerken evinizde olmaması gereken çöplerden bahsetmiyoruz. Burada konumuz yiyecekler. Her yıl dünyada binlerce ton yiyecek çöpe atılıyor ya da dolapta çürüyüp gidiyor, üstelik bu kadar aç insan varken. Tasarruf yapmak istiyorsanız öncelikle sık sık dışarıdan yemek yemeyi bırakmalısınız. Dışarıda 35 TL verdiğiniz bir tabağı evde 15 TL gibi bir tutara hazırlayarak 20 TL tasarruf edebilirsiniz. Üstelik evde hazırladığınız çok daha sağlıklı. Yenmeyen bayat ekmekleri çpe atmayıp derin dondurucuya atabilirsiniz. Bu ekmekleri köftelerde ve benzeri yemeklerde kullanabilirsiniz. Bozulmaya yüz tutmuş sebzeleri çöpe atmak yerine doğrudan derin dondurucuya atabilir, ya da pişirip derin dondurucuya koyabilirsiniz. Yeşil sebzeleri bir peçeteye sarıp saklayarak nemden dolayı sararmasını engelleyebilirsiniz. Tasarruf yapmanın en önemli yollarından biri de yiyebileceğiniz kadar yiyecek satın almaktır. Örneğin yalnız yaşıyorsanız 2 kilogram muz almak yalnızca muzların bir köşede çürümesini sağlar…


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL