Hastane Randevu Sorgulama

Yazar: Emre Randevu Sorgulama

Günümüzde çeşitli platformlara internet üzerinden erişim sağlandığı için birçok resmi işlemi online bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Hastane randevu sorgulama hizmeti de bu işlemlerden birisi olup, ülke vatandaşlarının sağlıkla ilgili işlemlerini internet üzerinden yapabilmesini sağlamaktadır. Özellikle T.C. Sağlık Bakanlığı’nca tanınan internet randevu hizmeti sayesinde kişiler, hastanelerde sıra beklemeden muayene olma hakkına sahip olabiliyorlar. Peki, internetten online randevu nasıl alınır ve telefon ile randevu almak isteyenler için hastane randevu hattı kaçtır?

İnternetten Online Randevu Nasıl Alınır?

İnternetten online randevu almak isteyen vatandaşların, www.mhrs.gov.tr adresi üzerinden sırasıyla aşağıdaki adımları gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

1) https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ linkine tıklayarak, kurumun resmi web sitesine ulaşınız.

2) Açılan sayfanın en üst kısmında “İller” yazılı olan bir bölüm görüntüleyeceksiniz. Bu bölümden randevu almak istediğiniz hastane hangi ilde bulunuyorsa, ister seçim yaparak isterseniz de harita üzerinden ilin üzerine tıklayarak işleminize devam ediniz.

3) İşaretleme sonrasında “İl Sağlık Kurumları” başlığı altında, seçtiğiniz ilde bulunan hastaneler listelenecektir. Bu bölümde kurumun direkt olarak adını, arama butonuna yazabilir ya da listeden gitmek istediğiniz hastaneyi seçebilirsiniz.

4) Kurum seçiminden sonra yan tarafta hastanenin bilgilerini ve konumunu görebileceksiniz. Randevu almak istediğiniz hastane doğru ise ekranın aşağı kısmında kırmızı renk ile belirtilen “Randevu Al” butonuna tıklayınız.

5) Söz konusu işlem, sizi online randevu alma sistemine aktaracaktır. Açılan yeni sayfada sırası ile T.C. kimlik numaranızı, MHRS şifrenizi ve sağ bölümde yazan güvenlik kodunu ilgili alanlara yazarak sisteme giriş yapınız.

Not: Eğer sisteme giriş şifreniz yok ise e-devlet kapısıyla giriş yapabilir ya da kısa sürede üye olabilirsiniz. Şifreniz var fakat anımsayamıyorsanız, sayfada yeşil renk ile belirtilen “Hatırlamıyorum” butonuna tıklayarak, yeni şifrenizi oluşturabilir ve işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Bunada Göz At  Medicana Randevu Sorgulama

E-Hastane (MHRS) Randevu Alma

Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden TC ile randevu almak isteyen vatandaşlar, bu işlemi 2 farklı yöntemle yapabilirler. Bunlardan ilki turkiye.gov.tr adresi aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’nın Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) sayfasına ulaşarak kimlik doğrulama sonrası randevu almaktır. Bu yöntem için T.C. kimlik bilgilerinizin yanı sıra e-devlet şifresine ya da mobil imzaya ihtiyacınız olacaktır. Söz konusu giriş yöntemleri haricinde herhangi bir bankanın internet şube hizmetini kullanıyorsanız veya elektronik imza oluşturduysanız bu seçeneklerin biriyle de, e-Devlet Kapısı’na kısa sürede giriş sağlayabilirsiniz.

e-Hastane randevu alma için kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise T.C Sağlık Bakanlığı’na ait resmi MHRS sayfasından işlem yapmaktır. Bu işlem için üst kısımda bulunan linke tıklamanız ve gitmek istediğiniz hastaneyi seçerek online randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir. Randevu işlemlerinize, Hekim Randevu Sistemi kapsamında olan hastanenin bulunduğu il ve ilçeyi listeden ya da harita üzerinden seçerek başlayabilirsiniz. Sonrasında Vatandaş Giriş ekranından kayıt oluşturabilir ya da mevcut kaydınız var ise şifrenizi kullanabilirsiniz.

Hastane Randevu Hattı Kaç?

Hastanelerde sıra beklemek istemeyenler, internetten randevu oluşturma haricinde telefonla da randevularını alabilirler. Bu işlem için gerekli olan hastane randevu hattı 182’dir. Alo 182 olarak bilinen resmi hat üzerinden işlemlerinizi kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz. İşlem hızlılığı için kimlik numaranızı bilmiyorsanız, 182’yi tuşlamadan önce kimlik belgenizi yanınızda bulundurmalısınız. Ayrıca kendiniz haricinde bir hasta için telefonla randevu almak istiyorsanız, işlemlerin gerçekleşebilmesi için hastanın kimlik bilgilerine ihtiyaç durulmaktadır.

182 ile Randevu Alma

İnternet üzerinden online randevu alma fırsatı olmayanlar, 182 ile randevu alabilir ve hastane sıralarından bekleyerek zaman kaybetmeyebilirler. Bunun için öncelikle Sağlık Bakanlığına bağlı ALO182 çağrı merkezi iş, ev, cep telefonu ya da ankesörlü telefondan aranır. Tuşlama sonrasında çağrıyı karşılayan yetkili kişiye bağlanıldığında, asistan randevu talebinde bulunan kişinin T.C. kimlik numarasını ister. Kimlik bilgilerini doğrulayan görevli, vatandaşın gitmek istediği hastanenin hangi il ve ilçede bulunduğunu sorgular. Ardından randevu talebinde bulunulan hastanenin adı ve poliklinik bilgileri sorgulanır.

Bunada Göz At  Medicana Randevu Sorgulama

Hasta bu sorulara yanıt verdikten sonra hekim seçme hakkı bulunduğu için randevu alınmak istenen gün içerisinde muayene hizmeti veren hekimlerin ismi sayılır ve seçim yapılması istenir. Son olarak asistan, ilgili hekimin uygun tarih ve saat dilimlerini sıralayarak hastadan ya da hasta yakınından bir saat belirtmesini ister. Vatandaş seçimini yaparak Alo 182 üzerinden kolay bir şekilde randevusunu alır ve işlemler tamamlanır.

Hastane Randevu Hattı Ücretli mi?

Web ’den Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne giriş yapılmak istenildiğinde, her vatandaş için ayrı bir hesap açılışı yapılır. Bu nedenle eğer kişinin ilk giriş işlemi ise bununla vakit kaybetmek istemediğinde ya da internet erişimi olmayan bir konumda bulunduğunda, hastane randevu hattı üzerinden hızlıca işlem yapabilir. Sağlık Bakanlığı’nca ülke vatandaşlarına hizmet verilmekte olan hastane randevu hattı 182’dir. Alo 182’yi arayarak randevu almak istediğinizde, bu hat acil aramalar kapsamında yer almadığı için belirli bir ücret tarafınıza yansıtılacaktır.

Sabit ya da cep telefonundan hastane randevu hattını aramak, sabit bir telefon hattını aramak ile eşdeğer ücrete tabidir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerine göre içinde bulunduğumuz zaman diliminde, sabit hatlar ile görüşmenin dakikası kaç kuruş ise Alo 182’yi arayarak randevu almak istediğinizde o kadar ücret ödemek durumundasınız. Bilgisayar, tablet ve cep telefonları gibi cihazlar üzerinden internetten e-randevu hizmetinden yararlanmak ise tamamen ücretsizdir. Bu nedenle internet erişimi olan bir akıllı cihaz aracılığı ile ücretsiz bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz…


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL