Dropshipping Nedir?

Dropshipping Nedir?

Yazar: Emre Genel

E-ticaretin hayatıma getirdiği kolaylıklardan biri olan dropshipping nedir? Sermayesiz yapılabilir mi?

Dropshipping, tedarikçilik yapılarak yapılan satışın ürünüdür. Yani mağazanın sattığı ürünler, stoklarında değildir ve satış yaptıkça tedarikini yapar. Burada mantık şudur, ürünü satışı peşin yapılır ve mağaza elinde olmayan ürünü tedarikçiden alır. Aslında bu açıdan baktığımızda, milyon dolarlık sermaye koyan firmalarla rekabet edebilme şansınız olabilir. Elbette marka değeri ve pazarlama hariç. Bu işin mantığı şu, satıcının ürünü satabilmesi için eline alması gerekmiyor.

Stoksuz satış ile standart perakende modeli arasındaki en büyük fark, satış yapan tüccarın stok bulundurmaması veya envanter sahibi olmamasıdır. Bunun yerine, satıcı, siparişleri yerine getirmek için gerektiğinde üçüncü bir taraftan envanter satın alır. Bu ürünü üreticiden doğrudan satın almak en kârlı satıştır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Hemen harekete geçmek isteyenler için dropshipping nasıl yapılır tüm detaylarıyla ele almaya çalışacağız. Öncelikle dropshipping yapmak için bir e-ticaret sitesinde profil sahibi olmanız gerekir. Örneğin Trendyol, Aliexpress veya Amazon. İkinci olarak, tedarik konusunda sıkıntı yaşamayacağınız ve satmak istediğiniz ürünü profilinize eklemeniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şeyler:

  1. Ürünü piyasadan daha ucuza alabilmek
  2. Kar elde etmek
  3. Tedarikçi ile anlaşma sağlamak

Oberlo gibi bazı e-ticaret sitelerinde bu iş otomatik olarak yapılabilmekte. Yani bir müşteri, sattığınız ürünü satın aldığında ürünü sizin yerinize kullanıcıya iletiyor. Satıcının yapması gereken tek şey, ürün açıklamasını girmek ve sipariş ver butonuna tıklamak. Aliexpress ve Amazon gibi sitelerin en büyük avantajı ise, dünyanın her yerine ürünlerinizi ulaştırması, geniş bir satış alanına sahip olması ve dolar üzerinden kazanç elde edebilmeniz.

Dropshipping Avantajlı mıdır?

Dropshippinge giriş yapmayı düşünüyorsanız, muhtemelen bu işin avantajları üzerinde bir çalışmaya girmişsinizdir. Peki dropshipping avantajlı mıdır? Açıkçası her girişimcinin doğrudan satış yapabilmeye başlamasından ötürü, kesinlikle avantajlıdır. Ancak talep edilen ürünleri nasıl seçmeniz ve pazarlamanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. İşte dropshipping avantajları:

Bunada Göz At  Öğretmen Atama Sonuçları Sorgulama

1.      Daha az sermaye gerekir

Muhtemelen stoksuz satışın en büyük avantajı, envantere binlerce dolar yatırmak zorunda kalmadan bir e-ticaret mağazası açmanın mümkün olmasıdır. Geleneksel olarak, perakendeciler büyük miktarlarda sermaye satın alma envanteri bağlamak zorunda kalmışlardır.

Stoksuz satış modeliyle, satışı zaten yapmadıysanız ve müşteri tarafından ödemesini yapmadıysanız bir ürün satın almanız gerekmez.

2.     Başlaması kolay

Başlamanız için büyük bir depo kiralama, mal alma ve işçi çalıştırma gibi dev yatırımlara ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken bir e-ticaret kimliği oluşturmak. Bunun dışında ürünleri paketleme, gönderme, muhasebe masrafları, iade süreci ve stok durumu ile ilgilenmeden işe girişebilirsiniz.

3.     Esnek konum

Dropshipping nedir sorunusun en net bir başka cevabı, her an her yere satış yapabilmenizi sağlamasıdır. Stoksuz satış işi, internet olan her yerden yürütülebilir, dünyanın her yerindeki müşterilere ulaşabilmenizi sağlar.

4.     . Satılacak geniş ürün yelpazesi

İşte stoksuz satış, yani dropshippingin avantajları arasında sıralayabileceğimiz en büyük handikap. Herhangi bir ürüne bağlı kalmadan, son çıkan yeni teknolojik ürünlerden sirkülasyonu olan ürünlere kadar her şeyi satabilmeniz, kazancınızı katlar.

2020’de Dropshipping’e Nasıl Başlanır?

Yüksek marjlı ürünleri nasıl bulacağınızı öğrenin, bunları mağazanıza ekleyin ve hızlı bir şekilde satmaya başlayın.

Dropshippinge başlamak için ne kadar yatırım yapmam gerekiyor?

Herhangi bir işletme için kesin maliyetleri tahmin etmek zor olsa da her stoksuz satış işletmesinin başlamak için para harcaması gereken birkaç öğe vardır. İşte temel maliyetlerin hızlı bir özeti.

Ancak ödemeniz gereken ortalama harcamalar:

  • E-Ticaret sitesine açmanız gereken profesyonel hesap ücreti
  • İnternet siteniz için yapacağınız harcamalar
  • Test siparişleri
  • Online reklamlar

Dropshipping nedir sorusu hakkında bilmeniz gerekenleri detaylarıyla aktarmaya çalıştık. Ancak her e-ticaret işletmesi, içerik pazarlaması, SEO ve kulaktan kulağa iletişim gibi organik kanallar aracılığıyla bir müşteri edinmenin ortalama maliyetini düşürmenin yollarını aramalıdır. Ancak başlamak için, reklamcılık genellikle çoğu ürün tabanlı işletme için önemli bir kanaldır. En yaygın kanallar arasında arama motoru pazarlamacılığı (SEM), görüntülü reklamlar, sosyal medya reklamları ve mobil reklamlar bulunur. Unutmayın, bu tamamen yasal bir iştir ve biraz emek gerektirir. Ancak yapmaya değer ve hatırı sayılır miktarda kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Gerekli olan yatırımları yapmanız ve istikrarlı olmanız en değerli aracınız olacaktır.

Bunada Göz At  IBAN Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL