Yurt Dışına Çıkmak İçin Neler Yapılmalı? İşlemler Nelerdir?

Yurt Dışına Çıkmak İçin Neler Yapılmalı? İşlemler Nelerdir?

Yazar: Emre Genel

İster özgür bir ruha sahip olun isterseniz ticari amaçlar güdün herkes yurt dışına çıkma gereksinimi duyabilir. Ancak prosedürler zorlayıcı, zahmetli ve usandırıcı olabilir. Bu sebebe bağlı olarak hayallerini erteleyen pek çok insan bulunmakta. Ancak bir yerden başlamak gerekli. Sizin için yurtdışına çıkmak için neler yapılmalı konusu ele aldık.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, yurtdışına çıkmadan önce takip etmeniz gereken prosedürler çok zahmetli olabilir. Buna, gideceğiniz ülkeye göre değişen prosedürler de eklenince daha karmaşık bir hal alabilir. Fakat genel hatlarıyla standart kabul edilen yollar da mevcuttur. Bu konuda tecrübe sahibi olmayanlar yurtdışına çıkmak için neler yapılmalı konusunu araştırmakta.  Bu yüzden sizin için maddeler halinde bu yolları sıralayacağız.

Yurtdışına çıkmak için yapılması gerekenler sırayla:

Pasaport

Yurtdışında her nereye gidecek olursanız olun, ilk olarak pasaport sahibi olmanız gerekir. Çoğu kişi pasaport çıkmayı zor ve zahmetli sanmakta. Pasaport çıkartırken yapmanız gereken şey ise sadece evrak listesinde yer alan belgelerle beraber başvuru yapmak ve ücretini yapmak. Yalnızca bir hafta içerisinde pasaportunuza sahip olabilirsiniz. Pasaport çıkarmak için iki seçeneğiniz bulunmakta. Dilerseniz ilgili kuruma randevu yaparak evraklarınızı götürebilirsiniz. Randevu almak için buraya tıklayın. Dilerseniz direkt olarak başvuruyu buradan yapabilirsiniz.

Pasaport için yapmanız gereken ödemelerin tutarları süresine göre değişkenlik gösterir. En az 6 aydan 3 yıla kadar bir süre için ödeme yapabilmeniz mümkündür. Ödemenizi yaptıktan ve evrak listenizi eksiksiz teslim ettikten sonra 7 gün içerisinde PTT ile pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Pasaport için gerekli evraklar şunlardır:

  • Nüfus kimliği aslı
  • Biyometrik vesikalık fotoğraf
  • Pasaport harç ve defter ücretini yatırdığınıza dair belge
  • 18 yaşını doldurmamış bireyler için muvafakatname
  • Pasaportunu yenilemek isteyenler için eski pasaport cüzdanı
  • Emniyet müdürlüğüne parmak izi
Bunada Göz At  T.C. Kimlik Numarası İle Siyasi Parti Üyelik Sorgulama

Seçim

Yurtdışına çıkmak için yapmanız gerekenler arasında seçim yapmanız önemli bir adımdır. Bunun sebebi ise makalemizin başında da söylediğimiz gibi ülkeden ülkeye değişiklik gösteren işlemler. Bazı ülkeler, Türk vatandaşları için doğrudan, yani vizesiz geçiş hakkı vermesidir. Bu durumda seyahat etmeniz için tek yapmanız gereken şey uçak bileti almanız (yurtdışına çıkış için yasal bir engeliniz yoksa) ve seyahat etmeniz.

Vize

Vize kısaca, gitmek istediğiniz ülkenin yetkili kurumlarından olan fahri ve başkonsoloslukların ziyaret için verdikleri onaydır.  Yurtdışına çıkmak için neler yapılmalı sorusunun en kritik aşaması budur. Türk vatandaşlarının özellikle en çok ziyaret ettiği ülkeler Avrupa’da yer almakta. Avrupa’da yer alan ülkelerin küçük bir bölümü vize muafiyeti sunar. Diğer ülkeler Schengen vize bölgesine dahildir veya şartlarını sunarlar. Bunun dışında İngiltere gibi istisnai krallıklarda 4 ülkeyi gezebilme şansınız da vardır.

Ülkeye vize başvurusu yaptıktan sonra banka hesaplarınızdan sicil kaydınıza kadar her türlü sorgulamaya tabii tutulursunuz. Hiçbir ülke ülkesine sığınmacı olarak seyahat edilmesini uygun görmez. Bunun için burada iyi bir işe sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Ayrıca banka hesabınıza biranda yapacağınız yüklü yatırımlar da ters teper. Çünkü en az 6 aylık dökümünüz inceleme altına alınır. Öte yandan sosyal medya hesaplarınız da inceleme altına alınabilir. Özellikle Amerika gibi güvenliği sıkı tutan ülkelerde kişi profili önemli bir yer tutar. Tüm şartları karşılar ve onay alırsanız ülkelerin belirlediği vize ücretini ödeyerek seyahat edebilirsiniz. Ayrıca ülkeye gittiğinizde ne kadar harcama yapacağınıza dair ortalama bir ücret beyan etmelisiniz.

Rezervasyon ve Uçak

Vizenizi aldıktan sonra gideceğiniz ülkede (turist vizesi aldıysanız) kalmak istediğiniz otele rezervasyon yapmalısınız. Daha sonra vize aldığınız tarihler çerçevesinde uçak bileti almanız gerekir. Tüm işlemlerinizi sorunsuzca hallettikten sonra geriye son bir işlem kalıyor. Küçük bir tavsiye: Vizeden önce rezervasyon yaparsanız onay almanız daha mümkün olacaktır.

Bunada Göz At  2020 Emlak Piyasasında Son Durum

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası, gideceğiniz ülkede başınıza gelecek akut sağlık sorunlarının ödemesini garanti altına alır. Yani, alkol ve uyuşturucu maddeye bağlı gelişen ve benzeri olaylar bu sağlık sigortasına dahil olmaz. Hangi ülkeye gidecek olursanız olun, seyahat sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Fakat endişe etmeyin, bu ücretler çok makul fiyatlardadır. Yurtdışına çıkmak isteyenlere yapacağımız tavsiyelerden bir diğeri de başvurudan önce sigorta yaptırmanız. Bu sayede işlemlerinizin onaylanması daha mümkün hale gelecektir.

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL