Yıllık İzin Hesaplama

Yazar: Emre Hesaplama

Yıllık izin nedir?Söze oradan başlayalım.İşçilerin çalıştıkları yerde bir sene çalışdıktan sonra yılda bir kullandıkları ücretli izindir.İşçilere iş sözleşmesi yapılırken iki aylık bir deneme süresinden sonra bir yıllık çalışma süresi hesaplanır.Örneğin 01.05.2015 tarihinde işe başlayan bir işçi için yıllık izni hak ediş süresi başlama tarihinden itibaren sayılmaz.Sözleşmelerde 2 aylık bir deneme süresi ön görülmüştür.Bu işçi için 2 aylık deneme süresi 30.06.2015 tarihine kadar sürer. 30.06.2016 tarihinde bir yılı doldurmuş olur.01.07.2016 tarihinden itibaren ücretli yıllık izin kullanabilir.

YILLIK İZİN HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

Yıllık izin hesaplama nasıl yapılır?

Yıllık izin hesaplamada iki kriter uygulanmaktadır.Birincisi çalışan kişinin yaşı,diğer kriter ise çalıştığı yerdeki kıdemidir.Yani çalıma süresidir.Yaş kriteri ile belli yaşa gelenler gözetilmiştir.bu kriterler 4857 sayılı iş kanununda belirtilmiştir.Aynı kanunun 53.maddesinde çalışanın yaşına ve kıdemine göre yılık izin hesabı şu şekilde yapılmaktadır:

  1. Kıdemi 1-5 yıl arasında olanlara (5 dahil) en az 14 gün
  2. Kıdemi 6-14 yıl olanlara (6 ve 14 dahil)  en az 20 gün
  3. Kıdemi 15 yıl ve üzeri olanlara en az 26 gün izin kullandırılır.

18 yaştan küçüklere ve 50 yaş ve üzeri olanlara en az 20 gün izin verilir.Bu süreler kanunun belirlediği taban sürelerdir.İş veren isterse bu sürelerin üzerine çıkabilir.

Mevsimlik işçilerin ve bir kampanya dahilinde geçici çalışanlara yıllık izin uygulaması yapılmaz.Bunun dışındaki işçiler yukarıda açıklandığı gibi bir seneyi doldurmak koşuluyla yıllık izin kullanırlar.

Kıdem hesaplanırken iki aylık deneme süresi kıdeme dahil edilir.İlk başlanılan tarihten kıdem geçerli olur.

Yıllık izinin amacı çalışanın iş ortamından bir süre uzaklaşarak dinlenmesini sağlamak ve iş verimliliğini artırmaktır.İşçi bu anayasal hakkından istese de vazgeçemez

Bunada Göz At  Satış Sonrası Hizmetlerdeki En İyi Firma

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL