Yeşil Kart Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Devlet ilkesiyle bağdaşmamasına rağmen ülkemizde milyonlarca kişinin hiçbir sağlık güvencesi bulunmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ay bazında açıkladığı istatistikler bu durumu gözler önüne sermektedir. Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğu sosyal güvenlik kapsamında olsa da, yine de önemli bir kesimin sağlık sigortası bulunmamaktadır. Yeşil kart uygulaması ise herhangi bir sosyal güvence kapsamında olmayan yoksulların, sağlık harcamalarının devlet tarafından karşılanması için verilen karttır. Bu karta sahip olan ülke vatandaşları, devletin sağlık hizmetlerinden ücret olarak yararlanmaya hak kazanmaktadırlar. Ancak bunun için yeşil kartınızın aktif olması gerekmektedir.

Yeşil kart sorgulama işlemini gerçekleştirerek, yeşil kartınızın aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda kullanımınıza dair detayları da görüntülemek için de sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Kesinlikle hiçbir sosyal güvencesi (SGK ya da Bağkur) bulunmayan kişilerin alabildiği yeşil kart sorgulama işlemi internetten kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu da yeşil kartla hizmet almakta olan ya da başvuruda bulunan kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Yeşil Kart Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeşil kart sorgulama eDevlet sitesi ve aynı zamanda mobil uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Bildiğiniz gibi eDevlet sistemi; vatandaşların çeşitli devlet dairlerindeki çeşitli işlemlerini daha kolay, hızlı ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için geliştirilmiş bir sistemdir. Dolayısıyla siz de bu sistemi kullanarak yeşil kart sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu işlemi bilgisayarınızdan ya da akıllı telefonunuzdan yapmanız mümkün.

İnternet Üzerinden Yeşil Kart Sorgulama

İnternet üzerinden yeşil kart sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

  • eDevlet resmi web sitesine giriş yapın (Turkiye.gov.tr)
  • Arama kutucuğuna “yeşil kart” yazın ve çıkan sonuca tıklayın.
  • Erişeceğiniz panelden yeşil kart sorgulamasını kolay bir şekilde gerçekleştirn.

Not: Sisteme giriş yapabilmeniz için eDevlet şifresine sahip olmalısınız. Eğer eDevlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine kadar giderek 4 TL karşılığında şifre alabilir ya da daha kolay bir yöntem olarak “İnternet Bankacılığı” üzerinden sisteme giriş yapabilirsiniz. (ücretsizdir)

Bunada Göz At  POCell Bakiye Sorgulama

T.C. Kimlik No ile Yeşil Kart Sorgulama İşlemi

T.C. kimlik no ile yeşil kart sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz ancak bunun için aynı zamanda e-Devlet şifrenizin de olması gerekmektedir. Bu şifreye sahipseniz, eDevlet sistemine T.C. Kimlik No ve e-Devlet şifre bilgilerinizi girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca T.C. Kimlik Kartı ile sorgulama yapmanın bir diğer yolu da yine e-Devlet sisteme giriş sayfasında “T.C. Kimlik Kartı ile giriş yap” seçeneğine tıklamak ve karşınıza çıkan ekrandaki yönergeleri takip ederek, elde edeceğiniz kod ile birlikte sisteme giriş yapmaktır.

eDevlet Şifresi ile Yeşil Kart Sorgulama

Henüz bir eDevlet şifreniz yoksa, size en yakın PTT şubesine giderek belirli bir ücret dahilinde şifre edinebilirsiniz. e-Devlet şifresi internetten alınamamaktadır. Bu nedenle size en yakın fiziksel PTT şubesine kadar gitmeniz gerekmektedir. Sadece bir kaç dakikada şifreniz oluşturulur ve sizlere verilir. Sonrasında e-Devlet şifresi ile sorgulama yapmak için;

  • e-Devlet Kapısı mobil uygulamasını cihazınıza indirin.
  • Sisteme şifre ve T.C Kimlik No bilgilerinizi girerek giriş yapın.
  • Arama kutucuğuna “yeşil kart” yazarak, çıkan sonuca tıklayın.

Bu adımlar sonucunda ulaşacağınız ekranda sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulamayı indirmek için Google Play Store üzerinden Mağaza bölümünü inceleyebilir ya da arama kısmına direkt olarak “e-Devlet Kapısı” yazarak, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca sunulan uygulamaya erişebilirsiniz.

Yeşil Kart Poliçe Sorgulaması Nedir?

Yeşil kart poliçe sorgulama işlemi; yurtdışına çıkan araçların daha güvenli bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlayan bir poliçe sistemidir. Bu sistem sayesinde yabancı ülke sınırlarında kazaya karışan, sebebiyet veren ya da herhangi bir şekilde zarara sebep olan araçların zararları karşılanmaktadır.

“Yeşil kart poliçe sorgulaması” ile “yeşil kart sorgulaması” işlemleri aynı işlemlerdir. “Yeşil kart” sistemi eskiden sağlık alanı ile ilgili bir terimdi. Ancak 2012 yılında GSS (Genel Sağlık Sigortası) sisteminin uygulanmaya başlanması ile birlikte yeşil kart tanımı artık trafik alanında kullanılan bir terim olmaya devam etti. Bu nedenle sağlık alanı ile ilgili yeşil kart sorgulaması yapabilmeniz mümkün değildir. Çünkü sistem GSS olarak değiştirildi. Araç durumuyla alakadar yeşil kart sorgulama işlemi ise daha çok “yeşil kart poliçe sorgulama” işlemi olarak tanımlanır ve bu işlemi yazımızda belirttiğimiz yöntemlerden yapabilirsiniz.

Bunada Göz At  TMMOB Aidat Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL