Yatırım Bekleyen 24 İş Fikri

Yatırım Bekleyen 24 İş Fikri

Yazar: Emre Yatırım

Hayatımıza girmiş milyonlarca ürünün neredeyse hepsi ihtiyaçlarımız doğrultusunda hayatımızı kolaylaştırılmak için üretilmiş ama zamanla bu üretim bir çılgınlığa dönüşmüş. İhtiyacımız olmaktan ziyade zamanla lükslerimizi karşılamak daha sonra hayatımıza farklı boyutlar kazandırmak için üretilmeye başlamışlar. Günümüzde üretim çoğunlukla hali hazırda üretilmiş ürünlerin geliştirilmesi veya hayat şartlarının yeni ihtiyaçlarını gidermek üzere bir ivme üzerinde seyrediyor. Örneğin eskiden yalnızca bir şeyler izleyebilmemiz için üretilen televizyonlar günümüzde çok farklı fonksiyon ve görüntü kaliteleriyle üretiliyor.  Kazanç sağlamak için yenilikçi ve risk almaktan girişimci adayların yatırımını bekleyen 24 iş fikrini sizlerle buluşturuyoruz.

1. Artırılmış Gerçeklik

Yeni iş fikri arayanlar için arttırılmış gerçeklik göz önünde bulundurulması gereken bir inovasyon fikri. Ekran, sensörler ve giriş aygıtları ile Artırılmış gerçeklik gerçek dünyada bulunan nesnelerin, bazen görsel , işitsel , dokunsal , somatosensoriyel ve koku alma da dahil olmak üzere birden fazla duyusal yöntemle bilgisayar tarafından üretilen algısal bilgilerle geliştirildiği gerçek dünya ortamının etkileşimli bir deneyimidir. Gerçeklik algısı son zamanlarda televizyonlarda HD, UltraHD derken 8K gibi özelliklerden bahsedilirken bir yandan da 3D, 6D ve 8D sinemalar derken gerçeklik algısı ileri zamanlarda çok daha aktif talep oluşturma potansiyeli olan bir yatırım. Şimdiden masaüstü ve mobil oyunlar bu yönde ARGE çalışmalarını yapmaya başladılar bile.

2. Stem Oyuncaklar

Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik anlamına gelen STEM, bilime dayalı üretilen oyuncakların genel adıdır. STEM Oyuncakları, öğrenmenin önemini eğlenceli bir şekilde güçlendirmenin harika bir yoludur. Çocukların merak hislerini ve oyuncaklara olan ilgisinin fayda verici yanlarını kullanarak çocuklara küçük yaşta eğlenerek öğretmeyi hedefleyen ve özellikle yapay zekâ ve tür kodların gelişimiyle piyasada ilerleyen zamanlarda bolca görmeyi beklediğimiz oyuncaklar yatırım bekleyen dev bir sektör potansiyeli taşıyor. Geleceğin iş fikirleri arasında ilerleyen yıllarda sıkça karşılaşacağımız terimlerden biri olduğuna emin olabilirsiniz.

3. Masalı Lazer Kesici

Lazer kesim, malzemeleri dilimlemek için lazer kullanan bir teknolojidir. Genellikle endüstriyel üretim uygulamaları için kullanılırken, okullar, küçük işletmeler ve hobi olarak kullanılırlar. Günümüzde özellikle CNC makinalarda kullanılmakta olan lazer kesicilerin masaüstü olanları özellikle kumaş, ahşap, kâğıt, deri gibi kesimler için kullanılıyor ve karmaşık kullanımlar için kullanımı esnek ve CNC makinaları gibi kullanabilmek için sertifika ve eğitim gibi detaylı kullanım gereksinimlere ihtiyaç duyulmuyor. Henüz yalnızca birkaç firma tarafından üretilmeye başlanan ürünler gelecekte bilinen ve her alanda kullanılmaya başlayacak olması açısından ışık vaat ediyor.

4. Akıllı Ev

Tüketim çağında yaşadığımız ve fosil enerji kaynaklarını tüketerek, geri dönüştürülebilen enerjiye odaklandığımız yıllarda kendi elektriğini güneş ve rüzgârdan üreten, kendi suyunu arıtan bir ev geleceğimizin kesin olarak karşımıza çıkacak bir iş fikri olduğundan erken yatırım yapmak mantıklı olacaktır.

5. İnsansı Robot

Bildiğiniz gibi yapay zekâ yeni dünyanın üzerinde durduğu en ciddi teknoloji yapay zekâ. Çok kapsamlı bir üretim şekli olduğundan robotik kodlama ve web tabanlı kodlamaların yanında çeşitli optimizasyonlar üzerinde durulan postür robotların önümüzdeki 50 yıl içerisinde insan gücünün yaptığı işlerin en az %25’ini ele geçirebilir. Kuşkusuz bu geleceğin yatırımı. İleri zamanlarda yüksek kârlı getirisi olacağı konusunda kesin konuşulabilir ancak şu an için geniş bir ARGE içerisinde.

6. Sualtı Taşıma Aracı

Sualtı scooter veya silahlı kuvvetler tarafından yüzücü teslim aracı (SDV) olarak da bilinen bir dalgıç tahrik aracı (DPV), sualtı menzilini artırmak için genelde tüplü dalgıçlar tarafından kullanılan bir dalış ekipmanı öğesi. Üretim mantığı II. Dünya Savaşı’nda denizaltı araçlarda bulunan torpidolara dayanan bu ekipman, özellikle sualtı komandoları ve profesyonel dalgıçlar tarafından son zamanlarda gözde haline gelmiş, bazı yerlerde kullanımı önemden çok gereksinim haline gelmiş bir araç. Profesyoneller için olduğu gibi, eğlence sektöründe kullanılmak üzere amatör olanları da üretilmeye başlandı ve yatırım yapmak için fena bir fikir gibi durmuyor.

7. Şekil Verilen Plastik

Şekil verilen plastiğin mantığı hemen hemen oyuncak hamurlarla aynı. Yalnızca şekil vermek daha kolay ve sertleşme özelliği var. Türkçede süper plastik olarak bilinen bu plastiklerin insan sağlığı için bilinen bir yan etkisi bulunmuyor. Toksin madde içermiyor, gayet kolay şekil alabiliyor ve özellikle çocuklar için ilgi çekici olduğu gerçek.

8. Denizanası Lamba

Denizlerin en ilginç yaratıklarından biri olan denizanaları pürüzsüz görüntüleri ile deniz karanlığında ışık saçmalarıyla ilgi çekici bir görünümden ilham alınarak ortaya çıkan bu ürünler yalnızca lamba olmaktan ziyade sessiz çalışan bir motor sayesinde, karanlıkta evinizde sahiden denizanası hissiyatı veren ilgi çeken bir ürün. Henüz ülkemizde ürünün satışı bulunmuyor.

9. Oksijen Tüpsüz Dalış Seti

Tüplü dalış için hem belli bir eğitim almış hem de masraflı olacağından çoğu kişinin bu deneyimden mahrum kalması fikrinden yola çıkarak ortaya çıkarılan ürünün mantığı oldukça basit. Yabancı bir yatırım ortaklığı olan tüpsüz dalış seti bir hortum yardımıyla dalıcıya oksijen sağlıyor ve siz yüzerken su yüzeyinde bulunuyor. Henüz dünya çapında tanınmıyor ama popüler olması an meselesi.

10. Kendi Kendini Tamir Eden Çadır

Son zamanların trend tatil yollarından biri olan kampçılık ülkemizde ve dünya genelinde ucuz ve eğlenceli olması sebebiyle çok tercih ediliyor ancak kamp çadırlarının kolaylıkla tahrip olmaları ve pahalı olmaları her yıl yeniden bu masrafa girmemize sebep oluyor. İşte bunun önüne geçme mantığıyla üretilmiş olan bu çadır fiber kumaş teknolojisi ile kendi kendini tamir edebiliyor.

11. Kişisel Klima

Özellikle yaz aylarında neredeyse hepimizin aklına gelmiştir bu fikir. Hatta olsa kesin alırdım dediğimiz bu ürünün özellikle yaz aylarında rağbet göreceği kesin. Kullanması kolay, hafif ve elde taşınabilir özellikte olan klima şu an yurtdışında satışa sunulmuş durumda.

12. Dizüstü Ekran Çoğaltıcı

Özellikle gamer ve web tasarımcılarının ihtiyaç duyduğu ikinci bir ekran bazı zamanlarda fazlaca gereksinim halini alıyor. Sırf bu sebepten ötürü laptop tercih etmeyip masaüstü bilgisayar alanlar bile mevcut. Ancak yalnızca bilgisayarın arkasına ekleyerek 1080p özelliğinde ikinci bir görüntüye sahip olmamızı sağlayan bu ürünün laptop kullanıcıları tarafından heyecanla karşılanacağı kesin.

13. Rüya Bilekliği

Ürün henüz geliştirme aşamasında ve kesin bir sonuç vermemekte. Asıl üretim amacı rüyalarınızı kendi istediğiniz gibi yönlendirmeyi amaçlıyor. Çoğu insanın sadece rüyalarda mutlu olduğunu düşünürsek bu ürüne ilginin çok olacağı gerçek.

14. Gramofon Tipi Plakçalar

Kimileri nostalji sevdiğinden kimine fantastik geldiğinden plak dinlemeyi severler ama artık eski gramofon bulmak ya çok zor ya da masraflı. Bu ürün bu yüzden ilgi çekebilir. Plakları koruyucu özel bir materyallerle üretilen ürünün ülkemizde satışı yok ama global online mağazalarda mevcut.

15. UV Işınları ile Diş Yapıştırma

Diş estetiğinde yıllardır kullanımda olan UV ışının son keşfedilen özelliği yapıştırma. İnce uçlu bir yapıştırıcı yardımıyla yapıştırılmak istenilen yere sıkılıyor, daha sonra UV ışınlarına maruz bırakılarak sertleşmesi sağlanıyor. Ülkemizde en çok rağbet gören özel doktor sektörü olan diş hekimliğinde sıkı rekabet var.

16. Holografi

Özellikle bilimkurgu filmlerinde sıkça karşımıza çıkan ve 3 boyutlu nesneler üzerine geniş araştırmalar yapılan çağımızda başbakanlar tarafından bile kullanılan hologram teknolojileri günümüzde hala araştırılan ve geliştirilmeye devam eden bir teknoloji.

17. Kablosuz Şarj Aleti

Teknolojinin gelişmesiyle kablolara maruz kalmaya başlayan hayatımızda kablosuz kulaklık, hoparlör, internetten sonra kablosuz şarj aletlerinin hayatımızın büyük bir yerini kaplayacağı ve yatırımcısını üzmeyecek bir yenilik olduğu kesin.

18. Lazerli Bilgisayar

Kesinlikle kullanım alanı çok geniş olabilecek ve kullanımı çok basit olan lazerli bilgisayarlar henüz neredeyse hiç bilinmeyen bir teknoloji. Yatırımcıların ilgisini çekiyor ama risk faktörü yok demek yanlış olur.

19. Robotik Teslimat

Dünyanın en eski mesleklerinden biri olan kuryelik, bir ürünü başka yere teslim etmek için robotların kullanılmaya başlamasıyla tarih olabilir. Uzun yıllar hayatımızda var olan GPRS uydu teknolojileri ile 2019 yılında üretim çalışmaları başlayan hayvansı robotlarla teslimat yapılabilecek olması mümkün görünüyor.

20. Akıllı Klozer

Kulağa garip geliyor ama gerçek. Aslında akıllı klozetler Japonya’da uzun süredir kullanımdaydı ama 2019 yılında dünyaya açıldılar. Akıllı denmelerinin sebebi sesli komutla çalışmaları, ortam sesini ve ışıklandırmalarını değiştirebilmesi ve kendi kendini temizleyebilmesi. Belki aşırı lüks ama değerlendirilebilir bir argüman.

21. Hendo Uçan Kay Kay

Ürün o kadar yeni ki tanıyan bile yok ancak gerçek. Japonya’da üretilen ürün gelecekte geçen filmlerde sık sık yer alırdı. Geleceğin oyuncağı olacağı konusunda şüphe getirmeyen Hendo henüz satışa çıkmadı.

22. Üç Boyutlu Yazıcılar

Üç boyutlu yazıcılar artık hayatımızın her alanına girebilirler. Normal endüstriyel üretimlere göre maliyeti çok düşüren bu yazıcılar yüksek teknoloji ürünleri ve kullanımları çok basit. Bu yazıcılar sayesinde 30 bin dolarlık bir protez kol bile üretiliyor ve maliyeti %90’a kadar düşürebiliyor. Kullanım alanı olarak belli bir sektörü olmayan üç boyutlu yazıcılar hayatı kolaylaştırma yönünden çok ergonomik ve yatırım için çok mantıklı bir alan.

23. Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı telefonların hayatımızdaki en büyük yeri işgal etmeye başlamasından sonra teknolojik gelişmelerin çoğu bu alanda gelişmeye başladı. Bu mantık çerçevesinde gelişen akıllı ev teknolojileri sayesinde evimizdeki tüm elektronik sistemler evde olmasak bile anlık olarak müdahale etmemizi, alarm sisteminden mesaj almamızı, eve gelmeden önce klimayı açabilmemizi ve güvenlik kameralarını izleyebilmemizi sağlayabilmesi açısından ileri zamanlarda yeni nesil evlerin parçası olacağı kaçınılmaz.

24. Akıllı Gözlükler

Facebook ve Google gibi devlerin araştırma radarına giren bu teknolojik gelişmeler sayesinde harita üzerinde yön bulma ve internet üzerinde gelişmiş sörf yapabilme imkanları sunabilme kolaylıklarını getirmeyi amaçlayan akıllı gözlükler için hayatımızın vazgeçilmezi olacakları yönünde yapılan haberlere bakacak olursak yatırımcılarını mağdur edebilme potansiyelinin olmadığını söyleyebiliriz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL