Yabancı Dil Öğrenmenin Pratik Yolları Nelerdir?

Yabancı Dil Öğrenmenin Pratik Yolları Nelerdir?

Yazar: Emre Kariyer

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte başta iletişim olmak üzere her şey daha kolay hale geldi. Globalleşen dünyada dil öğrenmek her şeyden daha önemli bir hal almış durumda. En basit bir iş sektöründe bile İngilizce bilmek fark yaratan bir durum oldu ve insanlar yabancı dil öğrenmenin pratik yolları arayışına girdi. Ne yazık ki ülkemizdeki mevcut eğitim sistemi bekleneni karşılayamadığı için acil bir reform gerekiyor.

Neyse ki eskiye göre çok fazla seçeneğimiz ve imkânımız olduğu için yabancı dil öğrenmenin pratik yolları her zamankinden daha fazla. İnsanlar için yeni bir şeyler öğrenmek her zaman zor gelmiştir. Buna bizim gibi Avrupa dil ailesine kıyasla çok farklı bir dil kullananlara oranla zorluğun katlanması da cabası. Fakat bir yerden başlamak gerek ve başarmanın yarısı derler. Sizin için önereceğimiz yabancı dil öğrenmenin pratik yolları tavsiyelerini takip ederek ihtiyacınız olan kıvılcımı ateşleyebilirsiniz.

Filmi Orijinal Dilinde İzlemek

Bu en çağımızın en popüler yabancı dil öğrenme tekniklerinden biridir. Ancak burada dikkate almanız gereken bir şey var. Film izlerken, duyduğunuz cümleleri takip edin. En basitinden söylenen sözlerin ne olduğunu içinizden tekrar edin ve ne manasına geldiğini mantığınızda canlandırın. Fakat hala gidecek çok yolunuz var ve bu tekniği başka birkaç teknik ile zenginleştirmeniz gerekecektir.

Yabancı Forumlarda Zaman Harcayın

İnternetin hayatımıza soktuğu kolaylıklardan bir diğeri de sınırsız erişim kolaylığı sağlaması. Bunun için neden hiçbir zahmete katlanmadan yabancı forumlara girmiyorsunuz? Yabancı dil öğrenmenin pratik yolları arasında yer alan yabancı forumlar hem araştırma içgüdülerinizi harekete geçirir hem de zoraki öğrenme koşulu sunar.

Not Alın

Her ne kadar telefon veya tablet gibi cihazlar ile not almak pratik ve kolay olsa da bunun için size tavsiyemiz geleneksel metotlar. Bu şekilde yazdığınız her kelime tabiri caizse bir mıh gibi aklınıza kazınır. Ne kadar yazarsanız aklınızdaki kalıcılığı da o kadar sağlam olur. Yabancı dil öğrenmek istiyorsanız tüm bilgileri saklama altına alın ve sık sık bunları kontrol edin.

Bunada Göz At  En Mutsuz Meslek Çalışanları Hangileri?

İçinizden Pratik Yapın

Günlük hayatınızda karşınıza çıkan her cümlenin mukayesesini aklınızdan yapın ve çevirmeye çalışın. Takıldığınız her zorlukta doğru olanı bulun. Yabancı dili hiçbir okula gitmeden anadili gibi bilen insanların birçoğu bu şekilde dil öğrenir. Cümleler hakkında bilgi sahibi olmanız, ileriki seviyeler size avantaj sağlar.

İngilizce Oyun Oynamak

Bu biraz göreceli bir durumdur. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız, dilinizi geliştirmek için mümkün mertebe orijinal dilde tercih etmelisiniz. Oyunlarda gündelik konuşma dillerinin birçoğunu duyabilirsiniz. Bu yabancı dil öğrenmenin en kolay yoludur. Bu değerli kolaylığı avantajınıza çevirin ve hobi amacıyla harcadığınız zamanı öğrenerek değerlendirin.

Gezmek

Bu biraz masraflı olabilir ancak kesin bir sonuç getirir. Bir ülkeye gittiğinizde gündelik yaşamınızı idare ettirebilmeniz için dil öğrenmek zorunda kalırsınız. Dil öğrenmenin en kesin yolu öğrenmek zorunda kalmaktır. En basitinden bir markete gittiğinizde su alabilmek için dil öğrenmek zorundasınızdır.

Mobil Uygulamalar Kullanmak

Günümüzde hayatımıza giren en büyük kolaylıklardan bazıları da akıllı cep telefonları. Telefonlarınıza indirdiğiniz ücretsiz uygulamalar sayesinde hızlı bir şekilde her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna kelimelerin Türkçe karşılıkları ve grammer yapısı da dahil.

Şarkılara Kulak Verin

Mutlaka sevdiğiniz yabancı şarkılar vardır. Bunu yabancı dil öğrenmenin pratik yollarına dahil edebilirsiniz. Şarkıların manasını anlamaya çalışın ve daha sonra sözlerine bakın. Daha sonra bu şarkıları her duyduğunuzda manasını aklınıza kazınırsınız. Fark etmeseniz de bu sürekli bir pratik ve tekrar anlamına gelir. Bu sayede öğrendiğiniz yabancı diller kavramlarını ve kelime manalarını unutmazsınız.

Pratik Yapın

Telefonlar ve bilgisayarlar üzerinden dünyanın diğer ucundan tanımadığınız insanlarla konuşabilmenizi sağlayan yüzlerce site ve uygulama bulunuyor. Bu insanlar ile yaptığınız konuşmalar sırasında kendinizi daha iyi ifade edebilmek için öğrenmek zorunda kalırsınız. Bu şekilde yabancı dil öğrenmek kesin ve etkili bir yoldur. Günde en az 1 saat bu şekilde pratik yaparak sadece birkaç ay içerisinde bir dilin temel kavramlarını öğrenebilirsiniz. Karşınızda tanımadığınız biriyle her konu hakkında konuşabilirsiniz. Bu sayede sürekli bilgilerinize yenisini eklemek durumunda kalacaksınız.

Bunada Göz At  Sözel meslekler ve maaşları nedir?

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL