Web Sitenize Nasıl Reklam Alırsınız?

Web Sitenize Nasıl Reklam Alırsınız?

Yazar: Emre Bilgiler

Bir web sitesi kurmak zahmetli bir iştir. Önce bir domain satın alır, onu tasarlar ve hosting hizmetleri alırsınız. Buraya kadar hatırı sayılır bir zahmet ve para harcadınız ancak bu çalışmaların karşılığını alamıyorsunuz. Web sitenize nasıl reklam alırsınız adım adım anlatacak ve size bir rehberlik sunacağız.

Sizler için web sitenize nasıl reklam alırsınız sorusunun cevabını detaylı bir şekilde anlattık. Bu şekilde harcadığınız zamanın, emeğin ve paraların boşa gitmesi yerine, sitenize Google AdSense reklamlı alarak kazanabilirsiniz. Peki Google AdSense nedir?

Google AdSense nedir?

AdSense, kısaca Google’ın sunduğu reklam ağının adıdır. Web sitelerinde hedeflenen reklamları sitenize almak, para kazanmanın etkili bir yoludur. Reklamlar her şekilde ve boyutlarda gelir. Sitenizde video, metin ve görseller şeklinde reklamlar gelir. Bu reklamların en abartılılarını herhangi bir haber sitesinde görebilirsiniz. O kadar çok ve can sıkıcılardır ki sayfanın her yerinden reklam çıkar ve haberleri okuyamaz hale gelirsiniz. Açıkçası bu durumun aç gözlü ve abartılmış bir durumudur.

Google AdSense reklamlarının en iyi yanı, herhangi bir maliyetinin olmamasıdır. Siz sadece sizin için sunduğumuz adımları takip edebilir reklamları sitenize ekletebilirsiniz. Google her şeyi sizin yerinize halleder. Tüm paraları Google reklam verenden alır ve size ödeme yapar. Google’ın bayı %38, site sahibin %68’dir. Bu açıdan baktığımızda çok avantajlı görünür.

AdSense nasıl çalışır?

AdSense, “reklam açık artırması” olarak adlandırılan bir teklif sistemine dayanmaktadır. Reklam verenler arasında en yüksek ödemeyi yapanların reklamları yayınlanır. Reklam alan siteler ise otomatik olarak belirlenir. Örneğin, kadınlarla alakalı bir siteye giriş yapıyorsanız, burada sizi karşılayan erkeklerle alakalı değildir.

Reklam vermek isteyen şirket sayısı ne kadar çok olursa, rekabet gücü de o kadar artar. Bu durumda bir yayıncı olarak bu durum size yarar.

Bunada Göz At  Kolay para biriktirme yolları

Sitenize reklam alabilmek için öne çıkaran faktörlerden yararlanmalısınız. Bunun için sitenizde yayınladığınız içeriğin SEO uyumlu olması ve anahtar kelimeler kullanılması önemlidir. Sitenizin kalite unsurlarını belirleyen faktörler ne kadar yüksek olursa, reklam alabilmeniz o kadar önemlidir. Bunun sebebi de Google’ın, web siteniz için reklam verenler kazan-kazan politikasına uyumlu olmasını istemesidir. Bu politaka sayesinde Google reklamları dünyanın en popüler kanalları arasında yer almakta.

AdSense ile Ödeme Alma

Web site sahipleri, bu reklamlar için çeşitli şekillerde ödeme alabilir. AdSense ödeme alma seçenekleri şunlardır:

 • TBM (tıklama başı maliyet)
 • BGBM (bin gösterim başına maliyet)
 • Aktif Görüntüleme BGBM’si (bin gösterim başına aktif görüntüleme maliyeti)
 • CPE (etkileşim başına maliyet)

TBM

TBM para kazanma stratejisiyle, bir web sitesi ziyaretçisi web sitenizde görüntülenen bir reklamı her tıkladığında ödeme alırsınız. Reklamın içeriğine bağlı olarak, bazı reklam verenler tıklamalar için diğerlerinden daha yüksek oranlar ödemeye isteklidir.

BGBM

Reklam dünyasında, CPM’deki “M” Latince bin anlamına gelen mille anlamına gelir. Yani, Bin Başına Maliyet- veya 1.000 gösterim başına maliyet. Bu durumda, kullanıcı tıklasa da tıklamasa da reklamı görüntülemeleri için yayıncılara ödeme yapılır.

Ücret yapısı kullanıcının bir işlem yapmasına bağlı olmadığından, BGBM teklifleri tipik olarak TBM tekliflerinden daha düşüktür. Google, hangi reklam türünün (BGBM veya TBM) yayıncı için daha fazla gelir elde etmesi bekleniyorsa onu gösterecektir; bu, gelirin%32’sini aldıkları için Google’ın yararına olacaktır.

Aktif Görüntüleme BGBM’si

Aktif Görüntüleme BGBM reklamları için ödeme alabilmek için, gösterimlerin “görüntülenebilir” olarak ölçülmesi gerekir. Bu, bir reklamın en az %50’sinin ekranda en az bir saniye gösterilmesi gerektiği anlamına gelir.

Bir web sitesi ziyaretçisinin reklamı gerçekten görme şansı arttığından, bu teklifler geleneksel BGBM tekliflerinden daha yüksek olacaktır.

Bunada Göz At  Osmanlı Paraları Fiyatları Nelerdir?

CPE

Etkileşim başına maliyet, bir kullanıcının bir reklamda ne kadar aktif olduğuna bağlıdır. Örneğin, bir reklam verenin bir ışıklı pano reklamı vermeye karar verdiğini varsayalım. Bu formatlar genişletilebilir formdadır. Yani ekranın büyük bir kısmını veya tamamını kaplar. Mouse imlecini reklam üzerine 2 saniyenin üzerine tıkladığınızda etkileşim alır ve her etkileşim başına ücret alırsınız.

Google AdSense’i Web Sitenize Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Geldik web sitenize nasıl reklam alırsınız sorusunun cevabına. Bu aslında çok basit bir işlemdir.

1.     Adım: Sitenizi Uygun Hale Getirin

Elbette her şeyden önce bir web sitesine sahip olmalısınız. Google reklamları, herhangi bir web sitesine kabul etmez. Değerlendirmeye alınabilmeniz için uygunluk gereksinimlerini karşılamalısınız. Bunun manası, sitenizin kullanılması kolay, güvenilir, hızlı ve özgün içeriğe sahip olması gerektiğidir.

AdSense, web sitelerinde kopya içerikler yayınlayan bir yayıncı ile çalışmaz. AdSense uygulamasındaki reklamlar, tıklama başına ödeme veya istenmeyen e-postalar gibi belirli kaynaklardan reklam akışı almasına izin vermez. Google’ın reklam verenlere karşı sorumluluğu vardır. Reklam veren şirketler yasadışı, ürünleriyle ilişiksiz, tartışmalı içeriğe sahip ve intihal yapan sitelerle çalışmak istemezler. Bu nedenle Google sorumluluk çerçevesinde sitelerinizi reklam verenler için ineler.. Google reklamlarının bulunduğu sayfalara eklenemeyen bazı içerik örnekleri şunlardır:

 • Yetişkin veya yetişkin içerik
 • Şok edici içerik
 • Aşırı küfür
 • Kötü amaçlı yazılım veya reklam yazılımı
 • İlaçlar veya uyuşturucu teçhizatı
 • Alkol, tütün, reçeteyle satılan ilaçlar, silahlar veya mühimmat satışı
 • Yasadışı faaliyet
 • Nefret uyandıran içerik veya din, ırk, milliyet, cinsel yönelim, cinsiyet vb. Karşı ayrımcılık.

Tam liste için Google’ın AdSense için uygunluk gereksinimlerine bakın . Başvurmadan önce sitenizin tüm yönergelere uyduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde başvurunuz reddedilir.

2.     Adım: AdSense’e başvurun

Artık web siteniz çalışır durumda olduğuna göre, AdSense’e başvurmaya hazırsınız. Yapmanız gereken ilk şey, Google AdSense web sitesine gitmek. Ana Sayfa sekmesinden Şimdi Kaydol düğmesini tıklayın ve süreci başlatın.

Bunada Göz At  İş Bankası Numara Değişikliği Nasıl Yapılır?

3.      Adım: Reklamlarınızı yapılandırın

Artık web sitenizde hangi tür reklamların görüntülenmesini istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Gösterge tablonuzun sol tarafında İçerik seçeneğini bulun. İçeriğe tıkladığınızda, bazı ek seçenekler içeren bir açılır menü olacaktır. Buradan, Reklam Birimleri menüsünü tıklamak isteyeceksiniz.

Burası, reklam türü, reklam boyutu, stil gibi şeyleri ve reklam verenlerin teklif vereceği reklam alanıyla ilişkili diğer her şeyi seçeceğiniz yerdir.

4.     Adım: AdSense kodunu kopyalayıp sitenize yapıştırın

Reklamlarınızı yapılandırmayı tamamladıktan sonra sayfanın alt kısmına gidin ve “Kaydet ve kodu al” düğmesine tıklayın.

Google, web sitenize eklemeniz için otomatik olarak bir kod oluşturur. Ardından, bu kodu kopyalayıp web sitenize yapıştıracaksınız. WordPress kullanıyorsanız, bunu widget kullanarak yapabilirsiniz.

Yönetici kontrol panelinden Görünüm’e gidin ve Widget’ları bulun. Özel AdSense URL’sini yapıştırın, ardından kodu web sitenizde görüntülenmesini istediğiniz pencere öğesi alanına sürükleyip bırakın.

5.      Adım: Gizlilik politikanızı güncelleyin

AdSense etkinleştirildiğinde, web sitenize bir gizlilik politikası eklemeniz gerekir. Bu, web sitenizin ziyaretçilerine bir reklam ağının sitenizde reklam gösterdiğini bildirmek için uygulanmaktadır.

6.     Adım: Adresinizi doğrulayın

Google AdSense’ten kazanç sağlamaya başladığınızda, postayla Google’dan bir kart alacaksınız. Kazançlarınızı çekmeden önce, adresinizin doğrulandığından emin olmanız gerekir.

Kart, AdSense hesabınızla ilişkili bir PIN içerecektir. PIN kodunu çevrimiçi olarak doğrulamak için kartınızdaki talimatları izlemeniz yeterlidir. PIN ve adres doğrulandıktan sonra, hesabınız belirtilen ödeme eşiğine ulaştığında ödemeleri nakde çevirebileceksiniz.

Tüm bu adımları izleyerek web sitenize reklam alabilirsiniz. Ancak unutmayın, asla sitenizde bulunan reklamlara tıklamayın. Bu sizin block yemenize sebep olabilir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL