Türkiyede Hizmet Sektörü Raporu

Yazar: Emre Genel

Türkiye de hizmet sektörü, iki başlık altında toplanmalıdır. Hizmet edilecek sektör – hizmet maliyetleri raporu. İki konu başlığı altında toplanan, Türkiye de Hizmet Sektörünün, ilerlemesinde önemli faktörler, şirket yöneticilerinin reel piyasa uzun vadeli ve zarar etmeden şirket yönetiminin sağlanması gerekmektedir.

Hizmet Edilecek Sektör

Hizmet edilecek sektör, özellikle Türkiye piyasasında yöneticilerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Verilecek olan hizmetin, reel piyasada, müşterinin arz talep konusundaki ihtiyaçlarının giderilmesi ve işin sürekliliği sağlanmalıdır.

En ince detayına kadar, incelenmesi gereken bu konu, kısa, orta ve uzun vade de müşteriye ve şirkete kazançları olumlu olmalıdır. Hizmet sektörü sadece insan gücü olarak tanımlanmamalı, bir ürün teslim etmek veya müşterinin ihtiyacını konu ne olursa olsun en kısa süre içerisinde gidermektir.

Hizmet Maliyetleri

Hizmet Maliyetleri, Şirketlerin yönetiminde bulunan kişileri doğrudan ilgilendiren bir konudur. Maliyetlerin Haftalık, Aylık ve Yıllık olarak analiz raporlarının hazırlanması, ilerleyen yıllarda kısa vade doğru adımların atılmasına olanak sağlamaktadır. Bu rapor maliyet olarak gelir gider ilişkilerini düzenlemeye yardımcı olmamakla kalmayıp, büyüme analizinin yapılmasına da yardımcı olacaktır.

Bir hizmet sağlayıcı şirkette yöneticinin bilmesi gerek en önemli şey, hizmeti sağladığında zarar etmemesi, sağlamış olduğu hizmetten elde ettiği karı, hizmeti veren personeli ile eşit olarak paylaşmasıdır.

Hizmet sektörünün en önemli faktörü insandır, çalışan personelin, kazan kazandır bilincine erişebilmesi için, kendisine sosyal ve ekonomik şartların yöneticileri tarafından sağlanmasıdır. Bir çalışan, sosyal ve ekonomik olarak ne kadar rahat olursa, hizmet verdiği alanda profesyonelleşir. Bu da kısa ve uzun vade de verilen hizmetin kalitesi arttırır.

Hizmet Sektörlerinde önemli olan bu iki ana madde, gelecekteki şirket yapılanmasının kaderini belirleyen önemli iki maddedir. Bir yöneticini veya bir yönetimin bu iki madde üzerinde daha çok çalışması, karlılık oranlarını arttırmakla kalmayıp, daha çok müşteri portföyü oluşturacak. Bu da şirketin aylık ve yıllık kazancının artmasına sebep olacaktır.

Bunada Göz At  Sağlık/Seyahat Poliçe Sorgulama

Hizmet sektörü dünyada gelişen en büyük sektörlerden biridir ve büyümeye her zaman açıktır. Önemli olan hizmet sektöründe raporlamadır. Buna önem veren firmaların her daim kazanması ile sonuçlanacaktır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL