Turkcell Borç Sorgulama

Yazar: Emre Telefon Borç Sorgulama

Turkcell borç sorgulama işlemiyle, hem güncel borç bakiyenizi hem de geçmiş dönem faturalarınızı öğrenmeniz mümkün. Bu şekilde ödediğiniz ya da ödeyeceğiniz faturaların ne kadarlık bir meblağ oluşturduğunu öğrenerek, mali planınızı kontrol edebilirsiniz. Bunun için şirket çeşitli hizmetler sunmakta ve müşterilerinin borç sorgulama işlemiyle anında sorgu yapabilmesini sağlamaktadır.

Turkcell Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkcell resmi web sitesi üzerinden erişebileceğiniz “Fatura Borç Sorgulama ve Ödeme” sayfası araçlığıyla sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak şirketin resmi web sitesi Turkcell.com.tr üzerinden ulaşabileceğiniz sorgulama sayfasında sizlerden belli başlı bilgiler istenilmektedir. Bu işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için sizden talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmek durumundasınız.

Sorgulama sayfasında sizden talep edilen bilgilerin başında TC kimlik numarası gelmektedir. Kimlik numaranızı doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra fatura sorgulama işlemini gerçekleştirmek istediğiniz hatta ait numarayı, istenilen alana girmelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı ise telefon numaranızı 10 haneli olarak yazmalısınız. Farklı bir ifadeyle “başında sıfır olmadan” telefon numaranızı girmeniz halinde sorunsuz bir şekilde sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Turkcell borç sorgulama servisi için son olarak güvenlik kodunu girmeniz istenecektir. Güvenlik kodu, rasgele harf ya da rakamların yan yana, dağınık bir şekilde yer aldığı bir koddur. Bu kodu “Fatura Borcumu Sorgula” butonunun hemen yanı başında görebilir ve yine bu alanda yer alan kutucuğa, ilgili kodu doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Güvenlik kodunu da girdikten sonra “Fatura Borcumu Sorgula” butonuna tıklayarak, işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Turkcell Borç Sorgulama

İnternet üzerinden Turkcell borç sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Herhangi bir uygulama yüklemenize gerek kalmadan web tarayıcısı üzerinden kullanabileceğiniz bu yöntemlerin, mobil uygulaması da mevcuttur. Sahip olduğunuz faturalı Turkcell hattınız ile ilgili borç sorgulama işlemlerini internetten yapmanın en kolay ve güvenli yöntemlerinin başında şirketin resmi web sitesi gelmektedir. Hangi adımlar doğrultusunda işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerektiğini yukarıda detaylıca anlattık.

Bunada Göz At  PTTCELL Fatura Sorgulama

Alternatif olarak Turkcell Hesabım uygulaması ile borç sorgulama servisinden yararlanmak mümkün. Akıllı telefonunuza uygulama marketinden indirebileceğiniz “Turkcell Hesabım” uygulaması sayesinde anında borcunuzu sorgulatabilirsiniz. Bunun için Google Play Store üzerinden Mağaza bölümüne göz atarak, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş tarafından sunulan uygulamaya erişmeniz ve indirme işlemini tamamlamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz aşağıdaki linke tıklayarak da direkt olarak şirketin uygulamasına erişebilir ve ihtiyacınız olduğu anda kullanabilmek için dowland yapabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ttech.android.onlineislem&hl=tr

T.C. No ile Borç Sorgulama Turkcell

Bilindiği gibi kamu işlemlerinin pek çoğu artık sanal ortamda e-devlet sitesi Turkiye.gov.tr üzerinden yapılabilmektedir. Bu kapsamda Turkcell fatura sorgulama, borç sorgulama ve ödeme işlemlerinizi de yine e-devlet üzerinden T.C. kimlik numaranız ile yapabilmeniz mümkündür. Peki, bu işlem nasıl gerçekleşir?

  • e-Devlet resmi web sitesine girin. (Turkiye.gov.tr)
  • Arama kutucuğuna “Turkcell” yazarak, karşınıza çıkan arama sonucuna tıklayın.
  • “Abonelik, Borç ve Alacak Sorgulama” sayfası üzerinden sisteme giriş yaparak, faturalarınızı ve abonelik bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Not; e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için e-Devlet şifresi kullanmanız gerekir eğer bir şifreniz yoksa “İnternet Bankacılığı” seçeneğinden şifresiz bir şekilde de sisteme giriş yapabilirsiniz. Veyahut diğer kimlik doğrulama yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet kapısına ulaşabilir ve abonelik, borç ve alacak sorgulaması yaptırabilirsiniz.

Turkcell Faturalı Hat Borç Sorgulama

Faturalı hatlar, her ay kullanım ayrıntılarına bağlı olarak düzenli olarak fatura kesilen hatlardır. Her ayın belirli bir gününde çıkan faturaları güncel bir şekilde takip etmek ya da eski faturalarınızı görüntülemek için;

  • Turkcell resmi web sitesini kullanabilir,
  • e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilir,
  • Turkcell Hesabım mobil uygulamasını indirerek de faturalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Turkcell Faturasız Hat Borç Sorgulama

Faturasız bir Turkcell hattına sahipseniz, bu durumda fatura sorgulama işlemini gerçekleştiremezsiniz. Çünkü hattınıza anlık olarak “TL” yüklersiniz. Faturasız Turkcell hatları aynı zamanda “Hazır Kart” olarak tanımlanır. Sahip olduğunuz hazırkart hattınız ile çeşitli servis ve paketlerden faydalanıyor ve bu paketlerden kalan kullanımlarınızı sorgulamak istiyorsanız, GSM operatörünün SMS servis kanallarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede faydalandığınız paket ve tarifler ile ilgili kalan kullanım ayrıntılarınıza dair bilgi mesajı dakikalar içerisinde gelecektir.

Bunada Göz At  Superonline Borç Sorgulama

SMS ile Borç Sorgulama

Turkcell SMS Fatura hizmeti sayesinde, faturalarınızı artık kısa mesaj (SMS) yolu ile alabilir, görüntüleyebilir ve takip edebilirsiniz. Üstelik bu servisten faydalanabilmeniz için herhangi bir ek ücret ödemeniz de gerekmiyor. Sadece telefonunuzdan “Mesaj oluştur” kısmına gelerek, “SMS FATURA” yazıp 2222’ye kısa mesaj göndermeniz işlemlerinizin ücretsiz bir şekilde gerçekleşmesi için yeterli olacaktır. Bu servisten yalnızca faturalı Turkcell aboneleri yararlanabildiği için kontörlü hatlar ya da farklı bir GSM şirketi kapsamında olan numaralar, SMS ile borç sorgulama yapamazlar.

Güncel veya Gecikmiş Borç Sorgulama

Güncel borçlarınızı veya son ödemesi geçmiş olan faturalarını öğrenmek için Turkcell web sitesini kullanabilir ya da müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aramak ücretli olduğu için genellikle müşterilerin tercihi online borç sorgulama servisidir. Bunu için aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir:

  • Turkcell resmi web sitesine giriş yapın, (Turkcell.com.tr)
  • “Yardım” menüsünden, “Fatura Borç Sorgulama ve Öğrenme” bağlantısına tıklayın.
  • Karşınıza çıkan sayfada TC Kimlik No ve Telefon No bilgilerinizi girin.
  • Güvenlik kodunu doğru bir şekilde girerek, “Fatura Borcumu Sorgula” butonuna tıklayın.

Turkcell Fatura Sorgulama Dökümanı

Sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde karşınıza çıkacak olan dökümanı yazdırabilir ya da .pdf formatında indirebilirsiniz. Eğer “Turkcell Hesabım” uygulaması üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirdiyseniz, faturaların mail adresinize gönderilmesini sağlayın. Böylelikle mail adresinize gelecek olan faturaları .pdf formatında indirebilir ve dilerseniz de çıktısını alabilirsiniz. İndireceğiniz .pdf yada .jpeg uzantılı dokumanın yasal bir geçerliliğe sahip belge olduğunu unutmayın. Sadece aylık kullanımlarınıza dair detayları inceleyebilmeniz için oluşturulan bir evrak niteliğindedir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL