Trafik Cezası Sorgulama

Yazar: Emre Diğer Sorgulama Araçları

Trafik cezası sorgulama işlemi sayesinde belirli bir oranda erken ödeme indirimi kazanabilirsiniz. Örneğin; izin almadan karayoluna, trafik işaretlerinin görünmelerini engelleyecek, trafik için tehlike yaratacak ya da anlamlarını değiştirecek bir obje koyar veya bulundurursanız güncel cezası 4.432 TL. Ancak trafik cezasını sorgulama işlemlerinizi ihmal etmeyerek, cezanın tarafınıza yazıldığından haberdar olabilir ve erken ödeme indirim imkânından yararlanabilirsiniz. 4.432 liralık cezaya yüzde 25 oranında indirim uygulandığında, 3.324 TL güncel borç bakiyeniz kalır. Bu da, erken ödeme sayesinde 1.108 TL kâr elde edeceğiniz anlamına gelir.

Trafik Cezasını Nasıl Öğrenebilirim?

Ülkemizde trafik başlı başına bir sorun oluşturmakta ve giderek kalabalıklaşan bir trafik ile karşı karşıya kalmaktayız. Trafikteki bu kalabalık ve aşırı sıkışıklık, büyük ya da küçük çaplı kazaları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle trafik kazalarına bağlı oluşan cezalar, ülkemizdeki trafik kuralları gereğince en sık kesilen cezalardır. Erken ödeme avantajından yararlanmak isteyen vatandaşlar, trafik cezası sorgulama işlemleriyle araca ya da şahsa kesilen cezaları öğrenebilmektedirler. Sorgulama işlemleri, vergi dairesi gibi resmi kurumlara gidilerek yapılabilmektedir ancak bu yöntem vatandaşların çok fazla vaktini almaktadır. Bu nedenle online bir şekilde trafik cezası sorgulama nasıl yapılır ve bu işlem için hangi platformlar kullanılır, alt başlıklarda detaylıca açıkladık…

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet alt yapısının genişletilmesiyle birlikte ülke vatandaşlarına online verilen hizmetlerin sayısı da arttı. Geçtiğimiz yıllarda bu hizmetlerin arasına trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri de girdi. Emniyet merkezlerinde ya da vergi dairesi gibi resmi kurumlarda, bir iki saatinizi harcayarak öğrenebileceğiniz trafik cezalarını; artık internet üzerinden çok kısa zamanda sorgulatabiliyorsunuz. Bunun için e-devlet sistemini kullanabilir, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden sorgulama yaptırabilir ya da vergi dairesi başkanlığı resmi web sitesinden yararlanabilirsiniz.

Bunada Göz At  Hızlı Tren Sorgulama

GİB Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

GİB ile trafik cezası sorgulama için öncelikle aşağıda belirtilen linke tıklayınız ve İnternet Vergi Dairesi sitesine ulaşınız. Bu link sizi, Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Ödeme sayfasına direkt olarak yönlendirecektir. Açılan sayfada aracınızın plakasının özel olup olmadığını işaretleyerek, plakanızı bitişik bir şekilde giriniz. (Örneğin; 45AS680)

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

Sonrasında T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası, istenilen alanlardan yalnız birini doldurmanız gereklidir. T.C. kimlik numarası sol tarafa yazılmakta olup, alan sadece gerçek kişiler tarafından doldurulmalıdır. (Yabancılar ise yabancı kimlik numarasını ilgili alana girmelidirler.)

Vergi kimlik numarası sağ tarafa yazılmakta olup, Yabancı Kimlik Numarası olmayan yabancılar ile tüzel kişiler tarafından doldurulmalıdır. Hemen ardından “Tescil Tarihi” bölümü gelmektedir. Bu bölüme yazılacak olan tarih, ikinci el araçlar için araç ruhsatı üzerindeki tarih ya da noter satış sözleşmesindeki satış tarihidir. Vergi Dairesi kayıtlarında tescil tarihi, yeni araçlar içinse aracın trafiğe çıktığı günün tarihidir.

Söz konusu bilgiler, gerekli alanlara yazıldıktan sonra sayfanın alt kısmındaki “Tamam” butonuna basarak, GİB trafik cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM ile trafik cezası sorgulama yapmak istiyorsanız, bunun için kullanabileceğiniz iki internet sitesi mevcuttur. Her iki sitenin linkine de aşağıda yer vermiş olup, aynı işlem adımları üzerinden sorgulama yaptıracağınızı hatırlatalım.

https://www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorgulari.aspx

http://www.trafik.gov.tr/Sayfalar/trafikcezasiotopark.aspx

EGM trafik cezası sorgulama için;

1) Söz konusu linklerden birine tıklayarak, isimden trafik cezası sorgulama sayfasına ulaşın.

2) Sayfada karşınıza çıkacak olan 4 kutucuğu, kişisel bilgileriniz ile doldurun. (İsim, Soy isim, Doğum yılı ve TC Kimlik No)

3) Bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olduktan sonra aşağıdaki “Doğrula” butonuna basın. Sistem tarafından sorgulama yapan kişinin kimlik bilgileri teyit edilerek, kesilen cezalar var ise ekrana yansıtılacaktır.

Bunada Göz At  Liberty Sigorta Poliçe Sorgulama

Plakadan Trafik Cezası Borcu Sorgulama

Vatandaşlar plakadan trafik cezası borcu sorgulama yapmak istediklerinde, 2 farklı platformdan yararlanabilmektedirler. Bunlardan ilki yukarıda anlatılan İnternet Vergi Dairesi sitesi, diğeri ise devlet tarafından verilen hizmetlerin bireylere elektronik ortamda sunulduğu e-devlet sistemidir.

E-Devlet ile internetten trafik cezası sorgulama için sistemden “Araç Plakasına Yazılan Ceza” sayfasına ulaşmanız gereklidir. https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama linkine tıklayarak, söz konusu sayfaya direkt giriş yapabilir ya da www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak ilgili sayfaya kendinizde ulaşabilirsiniz.

Linke tıkladığınızda banka, TC kimlik kartı, e-devlet şifresi, elektronik ya da mobil imzayla kimliğinizi doğrulamanız istenecektir. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak, devletin sunmuş olduğu elektronik ortama giriş yapabilir ve plakadan trafik cezası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

SMS İle Trafik Cezası Borcu Sorgulama

Son olarak aracınıza ait trafik cezası borcu olup olmadığını mesajla da öğrenebilirsiniz. Sms ile trafik cezası sorgulama mesaj numarasını ve sms içeriğinin nasıl oluşturulmasını gerektiğini bilmeyenler için aşağıda sırası ile takip edilmesi gereken adımları aktardık.

1) Mobil cihazınızın SMS bölümüne girerek, büyük harfler ile “TPC” yazınız.

2) Bir boşluk bırakarak, bitişik olacak şekilde araç plaka numarasını giriniz.

3) Yine bir boşluk bırakarak, aracın tescil tarihini ilave ediniz. (Bu bilgininde bitişik olarak girilmesi gereklidir.)

4) Ardından bir boşluk bırakarak kimlik numaranızı yazıp, 1189’a sms gönderiniz.

Örn: TPC 45MN850 28022008 45655679811

Gelen yanıttan sonra ayrıntı almak isterseniz, TPC AYRINTI yazıp 1189’a mesaj göndermeniz yeterlidir. Maksimum 4 sms ile kullanıcıya hizmet verilmekte olup, kişilerin hangi GSM şebekesi üzerinden iletişim kurduğu önemli değildir. Ayrıca geri dönüş yanıtları ücretsiz olmakta ancak mesaj gönderme işlemlerinde ilgili operatörün kısa mesaj tarifesi üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır.

Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası ödeme işlemleri internet üzerinden sorgulama yaptırıldıktan sonra gerçekleştirilebilmektedir. Hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapmak için kullanabileceğiniz birçok platform yer almaktadır. Bunlardan ilki İnternet Vergi Dairesi’nin “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Ödeme sayfasıdır.” Anlaşmalı bankalar ve kartlar ile geçmiş yıllarda dâhil olmak üzere 02:00-22:00 saat aralığında mevcut borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar ve banka bünyesindeki geçerli kartlar, kurumun web sitesinde listelenmektedir.

Bunada Göz At  İzto Borç Sorgulama

e-Devlet Kapısı’nı kullanarak, trafik cezası ödeme ile ilgili kurumun sunduğu hizmetlerden anında yararlanabilirsiniz. Bunun için turkiye.gov.tr adresinde kimlik doğrulama yaparak, sisteme giriş yapmanız ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme sayfasına ulaşmanız yeterlidir.

Plakanızı sorgulatarak, finans kurumları aracılığıyla internet şubeden ya da mobil uygulamadan kısa sürede trafik cezalarınızı ödeyebilirsiniz. İş Bankası ve Akbank başta olmak üzere ülkemizdeki birçok finans kurumu, aracınızın ceza durumunu sorgulama ve ödeme işlemleri için hizmet vermektedir.

Trafik Cezası Taksitlendirme/Yapılandırma

Trafik cezası yapılandırma ile ilgili belirli zamanlarda kanun tasarıları hazırlanmakta ve ilgili kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte vatandaşlara yapılandırma imkânı sunulmaktadır. Bunun için internet vergi dairesini kullanarak; bilgilendirme, borç sorgulama ve ödeme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Trafik cezası taksitlendirme için bilgi alma amaçlı 1189 numaralı hizmet ağına mesaj atabilir ya da 444 0 189 numaralı iletişim merkezini arayabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL