TL Yükselişe Geçti

TL Yükselişe Geçti

Yazar: Emre Borsa

TL yükselişe geçti, BİST son zamanların en hareketli günlerine sahne oluyor. Piyasalar haftaya hareketli başladı ve ekonomide iyimser hava kendini gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yeni başkanı Naci AĞDAL yaptığı yazılı açıklamada iyimser mesajlar verdi. Ek olarak TL’nin uluslararası piyasalarda yüksek baskı altında kalmasına sebep olan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimleri nihayet Biden’in zaferiyle sonuçlandı. Amerikan halkının dahi seçimlerden bir beklentisi yoktu ancak belirsizlik tüm piyasayı tedirgin etmişti.

Dün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Instagram’dan bir istifa paylaşımı yaptı. Berat Albayrak’ın istifası TL’ye yaradı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 temmuz 2018 tarihinde göreve getirilen Berat Albayrak görevi devraldığında Dolar/TL kuru 4,67 iken 2 yılda tarihi zirve görmüş ve 8,56 gibi rekor seviyeleri görmüştü. İstifa haberi piyasalardaki diğer olumlu haberlerle birlikte TL için yükselişe sahne oldu. TL yükselişe geçti ve 2 yıl boyunca en hızlı sıçrayışını gerçekleştirdi. Geçen haftayı 8.51 seviyesinde kapatan dolar TL karşısında geriledi ve 8.0237 değerlerine kadar düştü. Tüm dünyada yankılanan koronavirüs aşısının olumlu yankıları Borsa İstanbul’da da yankılandı ve BIST 100 %3 yükseliş kaydetti.

Yükseliş Devam Eder mi?

Piyasalardaki olumlu hava şimdilik yükselişi sürdürecek gibi gözüküyor. 2 günde meydana gelen gelişmelerden sonra TL yükselişe geçti. Birden fazla olumlu hava kendini iyiden iye göstermeye başladı. Öyle ki yatırımcılar güvenli liman olarak kabul edilen yatırımlardan uzaklaşarak riskli yatırımlara yönelmeye çoktan başladı. 2020 yılının başından itibaren kendini gösteren kara bulutlar ilk kez dağılmış durumda.

Dünya piyasasından önce dolar kurunun Türkiye’deki sert düşüşü, hammadde konusunda zorluk yaşayabilecek sektör için bir ilaç olacak.

TL Neden Yükseliyor?

TL neden yükseliyor? Birden fazla iyi haber piyasaları olumlu yönde etkilemiş durumda. Bu gelişmeler neler?

  1. Berat Albayrak’ın istifası: Berat Albayrak’ın istifası TL’ye yaradı. Göreve geldiği günden itibaren tarihin en fazla yükselişini engelleyemeyen Berat Albayrak, ekonomik reform beklentisi içinde olan yatırımcılara güven veremedi. Albayrak’ın istifası bazı ekonomist çevreler tarafından “Albayrak’ın yokluğu güven verdi.” şeklinde yorumladı.
  2. Merkez Bankası’ndaki Değişiklik: Merkez Bankası’nda meydana gelen yeni başkan atamasının ardından para politikaları değişikliğine gidileceğinin ilk sinyalini vermiş oldu.
  3. ABD Başkanlık Seçimlerinin Sonuçlanması: ABD’de 3 Kasım’a kadar süregelen ve 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinin piyasayı allak bullak etmesi TL üzerindeki baskıların artmasına sebep oluştu. 3 günden fazla süren belirsizliğin ardından nihayet yeni başkanın seçilmesi, hem doların ABD’de Euro karşısında güçlenmesine hem de TL’nin yükselmesine sebep oldu.
  4. Virüs Aşısı Haberi: Virüs aşısının bulunduğu haberi sadece dünya piyasalarında değil, Türkiye BİST 100 endeksinde de olumlu yankılandı. Normalleşme sürecine ilk somut adımın atılacağı şeklinde yorumlanan haberlerde piyasalar eski hareketliliğine döndü.
Bunada Göz At  2021 Yılında Yatırım Yapılabilecek Şirketler

Berat Albayrak’tan İstifa Paylaşımı

Dolar, geçtiğimiz haftayı rekor üstüne yeni rekorla kapattı ve 8.50 seviyelerinin üzerine kadar çıktı. Ancak bu sabah itibariyle işlem görmeye başlayan piyasalarda TL yükselişe geçti ve dolar karşısında hızla değer kazandı ve son zamanların en büyük sıçrayışını yaptı. Dolar bugün içerisinde 8,18 seviyelerine kadar geriledikten sonra 8.29 seviyelerine çıktı ancak nihayetinde günü 8.19 seviyelerinde kapattı. Euro ise haftayı 10 liranın üzerine çıkarak 10.12’den kapatmıştı. Bugün itibariyle işlem görmeye başlayan piyasalarda Euro/TL 9.75 seviyelerine kadar düştükten sonra tekrar 9.85’e kadar yükseldi fakat günü 9.71’le kapattı.

Gereken Yapılacak Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yeni Başkanı Naci Ağbal’ın göreve gelmesinden sonra yaptığı yazılı açıklama, piyasanın nabzını düşürmede etkili oldu. 10 gün sonra yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısına kadar hali hazırdaki durumu gözden geçireceğini ve yapılması gerekenlerin takipçisi olacağını dile getirmesi ve yeni para politikaları kararı alınacağının sinyalini vermesi kurun düşüşünü hızlandırdı.

 

“Küresel Piyasalara Aşı Dopingi” konulu makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL