Ticarete Atılmanın Yolları Nelerdir? Nereden Başlanmalıdır?

Ticarete Atılmanın Yolları Nelerdir? Nereden Başlanmalıdır?

Yazar: Emre Kariyer

Artık devir değişti ve dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı fikrine atılmalısınız. Devir inovasyon ve teknolojiyi yakından takip etme devri. Ayrıca ticaret denince aklınıza tek bir fikir gelmesin. Zira dünya üzerinde yapılan işlerin tümü için bir şekilde ticaret yaptığını söylemek mümkün. Bu insanların bir kısmı hizmet satarken, bir kısmı üretim yapar. Bir de bu işin dijital ve aracılık kısımları var. Tek tek hepsini saymak imkânsız ancak ana hatlarıyla hepsinin amacının ortak olduğunu söyleyebiliriz. Elbette para kazanmak. Ancak öncesinde bir ön hazırlık yapmak gerekir. Eğer amacınız bir şekilde para kazanmaya başlamaksa, ticarete atılmanın yolları nelerdir isimli makalemiz ilginizi çekecektir.

Ticaret dünyasına atılım yapmak için öncesinde bir takım hazırlık yapmanız gerekecek. Elbette bunun için bir iş fikri bulmalısınız. Eğer yeni bir iş hakkında fikir sahibi olmak isterseniz, iş fikirleri isimleri makalemize göz atabilirsiniz. Başlarda malı alırken kâr elde etmeye bakın. Üretmek ve pazarlamak ilk etapta zor olabilir. Öte yandan ileri dönem için daha karlı olacaktır. İş fikri benimsemek, ticarete atılmak için yeterli değildir. Zira iş fikrini bulmak bile ticarete atılmanın yollarındandır. Yeni bir iş fikri araştırmaya başladığınız anda bir şekilde atılım yapmış olursunuz. Ticarete atılmanın yolları nelerdir maddeler halinde sıralarsak sizin için iyi bir rehber hazırladık:

Piyasa araştırması yapmak

Biraz önce belirttiğimiz gibi, ticarete atılmadan önce bir fikir bulmanız gerekecektir. Bunun için piyasa araştırması yapmanız gerekecektir. Piyasa araştırması kısaca: ihtiyaç alanının olduğu yerleri tespit etmektir. Bunun dışında ihtiyaç oluşturmak gibi inovasyon fikirleri de vardır ancak bu bambaşka bir konudur.

Belirlediğiniz konum ve iş fikri ne kadar uygun olursa, kazancınız da o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden ticarette başarılı olmanın ilk kuralı, doğru işe girmektir. En basit örnekle, çöl ortasında su satmak alıcının ihtiyacına cevap vermektir.

Bunada Göz At  İnternette Ne Satılır?

Sabırlı olun

Ticarete atılmak için doğru zamanlama şarttır. İşe gireceğiniz zaman ne kadar uygun olursa, alacağınız reaksiyon da o kadar hızlı olacaktır. Bunun dışında yenilikçi öngörüler riskli olduğu kadar kârlıdır. Doğru zamanlama sizin için her şeydir.

Risk alın

Ticaretin altın kuralı risk almaktır. Bu dünyanın en iyi bilinen ticaret fikirlerinden biridir fakat ne anlama gelir düşündünüz mü? Ticarette sermaye ve yatırım yaparken yüksek risk almak yüksek getiri sunar.  Bankalardan aldığınız ödemeleri geri ödemeyeceğinizi düşünerek hareket ederseniz hiçbir zaman risk alamazsınız. İş yaptığınız sektör ne olursa olsun risk almaktan kaçınmayın, atılım yapın ve kendinizi gösterin.

Prensip sahibi olun

Yapacağınız iş her ne olursa olsun, prensip sahibi olmanız sizi başarıya götürecektir. Ticaret yaparken diğer esnaf ve işyerleri ile ilişki içerisinde olursunuz. Aynı şekilde müşterilerinize de ticaret yaptığınızın bilinci ile yaklaşarak kendinize bir portföy oluşturun. Müşterileriniz tarafından ne kadar sevilir ve güvenli kabul edilirseniz o kadar hızlı bir büyüme sağlarsanız. Hangi sektörde olursanız olun, müşterilerinize güven vermeniz şarttır.

Ürün araştırması yapın

Piyasada ürün alabileceğiniz birçok tedarikçi mevcut. Kimileri en iyi fiyatı verirken kimileri uzun vadede anlaşmalar ile kârlı fırsatlar sunar. Ürün araştırması yapmadan önce herhangi bir aracı ile anlaşma yapmanız sizin için sorun olacaktır. Ayrıca her sektörün fason dağıtıcısı olduğu gibi, herhangi ürüne ait doğrudan satış yapan kanallar da olabilir.

Derinlere açılın

Çağımızın ticaret için en büyük şansı internet. Bu şansı iyi bir şekilde değerlendirin. Hem dağıtıcılara hem alıcılara internet üzerinden rahatça erişebildiğiniz gibi, kendi internet sitenizi açarak kitlelere isminizi duyurabilirsiniz. Günümüzde ticaretin en büyük unsuru dijital ortamda yapılanlar. Her gün milyonlarca insan bu e-ticaret siteleri üzerinden ticaret yapmakta. Üstelik sadece yurt içinde değil yurt dışındaki müşterilere de odaklanabilirsiniz. Bunun için sitemizde yer alan yurt dışına nasıl satış yapabilirim isimli makalemizi okuyun.

Bunada Göz At  Yeni Başlayanlar İçin En Kolay Freelance 8 İş

Ticarete atılmanın yolları nelerdir isimli makalemizde vereceğimiz son tavsiyeler:

 • Üst mercilerde akraba çalıştırmayın
 • Çekle mal vermeyin
 • Güvenmediğiniz kişilere veresiye ürün vermeyin
 • Mümkünse ortaklık yapmayın
 • Rekabeti az olan sektörlere odaklanın
 • Yenilikleri yakından takip edin
 • Tedarik konusunda güvenilmez firmalardan uzak durun
 • Borcunuzu borçla kapatmayın
 • Şahıs şirketi kurmayın
 • Yasal prosedürleri asla atlamayın
 • Düşük ve niteliksiz eleman çalıştırmayın
 • Pazarlama ve satış konusunda sürekli kendinizi geliştirin
 • Daha fazla kişiye erişmek için çevre edinin

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL