Tasarruf Nasıl Yapılır? Tasarruf Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Tasarruf Nasıl Yapılır? Tasarruf Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Yazar: Emre Genel

Tasarruf nasıl yapılır özellikle bu günlerde kişilerin sıklıkla araştırdığı konulardan biridir. Kulaklarımız sık sık duyduğumuz devir tasarruf devri sözlerine oldukça aşina. Ancak şu an için durum değişti. Şu an tasarruf yapmak her şeyden daha değerli. Ne yazık ki dünyayı kasıp kavuran virüsün bize öğrettiği en değerli şey, yarın ne olacağının bilinmediği. Dünyanın en değerli şirketlerinin birkaç ay içerisinde milyarlarca dolar kaybedeceği kimin aklına gelebilirdi? Zorda kalmamak için yapacağımız en iyi şey, kötü gün dostu birikimleri yapmak. Bunun için ekstra bir kaynak yaratmanıza gerek yok. Zira olsa dahi çoğumuzun böyle bir şansı yok. Ancak tasarruf yaparak kıstığınız harcamalarınızı birikime dönüştürebilirsiniz. Peki tasarruf nasıl yapılır derseniz aradığınız her sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tasarruf yapmak

Tasarruf yapmak için hayat kalitenizden ödün vermek ve yaşantınızı değiştirmek gibi zorunluluklarınız yok. Sadece birkaç efektif dokunuş ile tasarruf nasıl yapılır aradaki farkı gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. İşte sizin için derlediğimiz maddeler halinde tasarruf nasıl yapılır:

Duş Süresini Azaltın

Ne kadar duşta kaldığınızın farkında mısınız? Her gün duş aldığınızı varsayarsak, duş başına 5 dakika azalttığınız süre ay sonuna kadar toplamda 2,5 saatlik bir tasarruf yapmanıza imkân verir. Bu yaklaşık 10 ton anlamına gelir. Bunun dışında tıraş olurken muhakkak çeşmeyi kapayın. Aynı şekilde bir ayda toplamda 1 tona yakın tasarruf etmenizi sağlar.

Ampulleri değiştirin

Nasıl tasarruf yapılır sorusuna yanıt arayanlara verebileceğimiz ilk tavsiyelerden bir diğeri de ampulleri değiştirmek. Artık 60 Watt’lık ampullerin devri geçti. Bu tip aydınlatmalar hem doğaya hem insan gözlerine zararlı. Bunun dışında çok fazla elektrik harcalar. Ancak floresan ampuller bu ampullere göre yarıdan daha az elektrik harcarlar ve enerji tasarrufu etmenizi sağlar.

Bunada Göz At  Snapchat ile Para Kazanmak Artık Mümkün! İşte Snapchat ile Para Kazanma Yöntemleri

Sigarayı bırakın

Evet sigarayı bırakmak kolay değil. Ancak sigara bırakarak bütçenize büyük bir katkı yapmış olursunuz. Eğer bırakma konusunda zorluklar yaşıyorsanız, en azından tüketmeyi azaltabilirsiniz. Örneğin saat başı sigara yakıyorsanız bunu 1,5 saate çıkartın. Bu sayede iki günde bir pakete yakın bir tasarruf sağlamış olursunuz.

Çamaşır makinelerinizi tam doldurun

Çamaşır makinalarınızı tam kapasite doldurmak demek, çalışma zamanını açmak demek. Evimizde en çok elektrik harcayan elektrikli aletlerin başında gelen çamaşır makineleri büyük bir masrafa sebep olmakta. Maddeler halinde tasarruf nasıl yapılır konusunu ele aldığımız makalemizde renkli ve beyaz çamaşırları ayrı şekilde dolana kadar biriktirmenizden bahsetmesek olmazdı.

Kullanmadığınız ürünler için butonlu fiş kullanın

Her defasında elektrikli cihazlarınızın fişini çekebilme ihtimaliniz olmayabilir. Olsa dahi zamanla bu alışkanlıklar üşengeçliğe bağlı ortadan kalkabilir. Cihazların çalışmadığı halde fişe takılı olmaları demek, elektrik harcamaya devam etmesi demek. Bu harcama %25 oranına kadar çıkabilir. Bu yüzden elektrikli cihazların fişini prizden çıkartın veya butonlu kablolar kullanın.

Yalıtım yapın

Yalıtım, sıcak havalarda ısınmayı, soğuk havalarda soğumayı engeller. Bu sayede vantilatör ve kombi gibi cihazların kullanımını düşürebilirsiniz. Özellikle kışın kombinin %30 daha az çalışması demek doğalgaz faturasının düşmesi demek. İyi bir yalıtım, tasarruf yapmak için çok etkili bir yoldur.

Arta kalan gıdaları değerlendirin

Yenilmeyecek ve kalacak kaygısıyla paketten çıkardığınız gıdaların tümünü pişirmeyin. Bu şekilde davransanız dahi arta kalan yiyecekleri değerlendirin. Eğer dolapta az kalmış bir yiyeceğiniz varsa yeni yemek yapmak yerine onunla idare edin.

Yakın mesafeleri yürüyün

Kendi aracınız dahi olsa yakın mesafeler için araç kullanmak hem tasarruf yapmanızı sağlar hem de vücudunuzu çalıştırır. Bunun dışında tek vesayetle gidebileceğiniz yerlere araç yerine otobüsle gitmeniz tasarruf nasıl yapılır sorusunun cevabını arayanlar için altın tavsiye niteliğindedir.

Bunada Göz At  Pttcell Bakiye Sorgulama

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL