T.C. ile Haciz/İcra Sorgulama

Yazar: Emre Diğer Sorgulama Araçları

İcra işlemi, borcu olan bireyin hem ev yaşantısını hem de iş hayatını olumsuz yönde etkileyen önemli bir unsurdur. İcra kelime anlamıyla yerine getirme, yapma, bir işi yürütme anlamına gelse de hukuki anlamda borçlu kişinin alacaklı tarafa karşın ödemekle yükümlü bulunduğu alacağı, devlet zoru ile yerine getirme işlemidir. Bu nedenle icralık olan bireylerin aile hayatlarında, sosyal yaşantılarında ve ticaretlerinde ciddi sorunlar oluşabilir. Borçlu kişiler, T.C. ile icra sorgulama hizmetinden yararlanarak bekleyen icralarının olup olmadığını kontrol edebilirler.

Üzerime Haciz Var mı?

Haciz işlemleri, borçlu olan kişinin ödemek zorunda kaldığı fakat ödemediği meblağının devlet zoruyla alınmasına denilmektedir. Borçlu kişi, yerine getirmekle yükümlü olduğu borcunu herhangi bir nedenle ödemedi takdirde alacaklı kişi ya da kurum, borçlu kişinin yükümlülüklerini yerine getirmesi için İcra ve İflas Kanunu sınırları içerisinde hakkını arayabilmektedir. Bunun için İcra ve İflas Müdürlükleri ve İcra Mahkemeleri mevcuttur.

Söz konusu kurumlar alacaklı tarafın borcu devlet vasıtasıyla tahsil edebilmesi için kurulmuştur. Bu nedenle alacaklı olan kişi, kurum ya da kuruluş İcra ve İflas Müdürlükleri ve İcra Mahkemeleri’ne müracaat ederek, ilgili alacağı çeşitli prosedürleri yerine getirdikten sonra alabilir. Buna bağlı olarak da icralık olma olasılığı olan kişilerin “Üzerime haciz var mı” diye araştırması ve ani bir şekilde haciz işlemiyle karşılaşmaması gerekmektedir.

İnternetten ücretsiz İcra/Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özel kurumlara ya da devlete ödenmesi gereken borç miktarının, çeşitli sebeplerle ödenememesi ya da kasti olarak ödenmemesi durumunda borca karşılık maaşının belirli bir kısmına, bankalarda bulunan hesaplarına ve mal varlığına el konulması uygulamasına haciz denilmektedir. Uygulama belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirildiği için uzman kişiler ve resmi kurumlar tarafından yapılan düzenlemeler haciz sorgulama sistemine aktarılmaktadır.

Bunada Göz At  Uçak Bileti Sorgulama

İcra sorgulama sistemi de diyebileceğimiz bu sistemden, online bir şekilde yararlanabilirsiniz. Sistem aynı zamanda SMS servisine de entegre edildiği için haciz sorgulama işlemlerinizi mesaj yoluyla da gerçekleştirebilirsiniz. Her iki yönteme dair uygulama adımlarını, aşağıdaki başlıklardan öğrenebilirsiniz…

T.C. Kimlik Numarası ile İcra Borcu Sorgulama

Kısa mesaj yoluyla icra borcu nasıl öğrenilir merak edenler için İcra dairelerinde kullanılmakta olan UYAP sistemini analiz ettik. Bu servisten yararlanabilmek için öncelikli olarak UYAP SMS bilgi sistemine kendi isminiz ile kayıtlı AVEA, VODAFONE ve TURKCELL hatlı bir GSM numaranızla abone olmanız gereklidir. Sistem aboneliği için vatandaşlık numaranızı yazıp, bir boşluk bıraktıktan sonra 4060’a mesaj gönderiniz.

Abonelik işlemleri sırasında sadece dosyada şahsınızla alakadar değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız; TC kimlik numaranız, bir boşluk ve KISISELABONE yazarak yine aynı numaraya mesaj atabilirsiniz. Aboneliğe dair işlemleriniz gerçekleştikten sonra icra borcu sorgulama için mobil cihazınızın SMS bölümüne sadece TC kimlik numaranızı yazarak 4060’a mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Bu sorgulama için UYAP sistemi 7 SMS ücretlendirme belirlemiş bulunmaktadır. Dolayısıyla sorgu sonrasında GSM operatörünüz ne olursa olsun, 7 SMS ücreti kadar kontörünüz bakiyenizden düşecek ya da hattınıza yansıtılacaktır.

Haciz Sorgulama e-Devlet

Haciz sorgulama e-devlet sistemi aracılığıyla internet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için internet erişiminizin olması ve e-devlet şifresi edinmiş olmanız yeterlidir. Borçlu kişinin aşağıdaki linki tıklayarak, ilgili adımları takip etmesi sonucunda UYAP sistemine kayıtlı davaları varsa görüntülenmekte ve bu davanın bilgileri ile dava dosya içerikleri sorgulatılabilmektedir.

  • https://www.turkiye.gov.tr/ adresine, ekranda belirtilen yöntemlerden birini kullanarak giriş yapınız.
  • Adalet Bakanlığı için ayrılmış olan bölüme girerek, kurumun hizmetlerini listeleyiniz.
  • UYAP Hizmetleri başlığı altında yer alan Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama linkine tıklayınız ve davalarınıza tek noktadan hızlı bir şekilde erişiniz.
Bunada Göz At  Tüvtürk Araç Muayene Sorgulama

İcra dosyası sorgulama işlemlerini gerçekleştirdiğinizde, davalarınızın sonucu kesinleşmiş olmasına rağmen sistem üzerinde borcunuz görüntülenmiyorsa icra dava dosyanızın işleme alındığı Mahkeme/İcra Dairesi’ne müracaatta bulunarak, icra dosyası durumunuzun UYAP vatandaş portalı üzerinden kapatılmasını talep etmeniz gereklidir. Bu talep üzerine mahkemede bulunan ilgili daire, icra dosyanızın kapatılmasına dair işlemlerin gerçekleşmesini sağlayarak, söz konusu işlemlerin UYAP ve e-devlet sistemlerine yansıtılmasını hızlandıracaktır.

Plakadan Haciz Sorgulama

İnternetten plaka üzerine yazılan cezaları sorgulamak için e-devlet sisteminin Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bunun aşağıda yer verilen linke tıklamanız ve giriş yaparak işlemlerinizi tamamlamanız yeterli olacaktır.

https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama

Plakadan haciz sorgulama işlemleri ise e-devletin farklı bir sayfasından yapılabilmekteydi. Ancak bu hizmet kısa bir süreliğine durduruldu ve SMS servisi hizmete alındı. Mobil cihazınızın SMS bölümüne DETAY yazarak bir boşluk bırakınız ve ardından sorgulamak istediğiniz aracın plaka numarasını yazarak 5664’e SMS gönderiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL