SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama

Yazar: Emre SGK

Emeklilik sisteminde SGK işe giriş tarihi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle vatandaşlar ilk işe giriş tarihlerini hangi yöntemlerle öğrenebileceklerini merak etmektedirler. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sayfasına entegre edilen Ne Zaman Emekli Olabilirim sisteminde, bu bilgi olmadan işlemler doğru bir şekilde hesaplanamamaktadır. Bu nedenle vatandaşların SGK işe giriş tarihi sorgulama sistemi ile öncelikle ilk işe giriş tarihini öğrenmeleri gerekmektedir.

SGK İşe Giriş Sorgulama

Emeklilik işlemleri esnasında, ilk işe giriş tarihinden bugüne kadar geçen süre kapsamında işlem yapılmakta ve başvurunuz bu sürenin hesaplanması ile karar bağlanmaktadır. SGK işe giriş tarihini bilmeyen bireyler, e-devlet üzerinden online sorgu yaptırabilirler. İnternet erişimi olmayan kişiler ise SMS uygulamasından yararlanarak, sisteme kayıtlı olan işe giriş bilgilerini öğrenebilirler. E-devlet sistemi üzerinden sorgu için aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz ve işlemlerinizi doğru bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

  • www.turkiye.gov.tr adresinden mobil imzayla, e-devlet şifresiyle, kimlik numarasıyla, elektronik imzayla ya da internet bankacılığıyla sisteme giriş yapınız.
  • E-hizmetler bölümüne ulaşarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sayfasına giriniz.
  • 4A Hizmetleri alt başlığından 44 Hizmet Dökümü linkine tıklayınız.

Cep telefonu ile SGK’ya tabi ilk işe giriş tarihinizi öğrenmek istiyorsanız; mobil cihazınızın SMS bölümüne girerek önce büyük harfler ile “PT” yazınız. Bir boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranızı hatasız bir şekilde yazarak, yine bir boşluk bırakınız ve kimliğinizde yer alan Aile Sıra Numarasını ilave ediniz. Oluşturduğunuz bu mesajı 5502 numaralı servise mesaj attığınızda, hem hizmet gün sayınızı hem de işe giriş tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Örneğin PT 85296374111 123 şeklinde oluşacağınız SMS’i 5502’ye gönderdiğinizde; “Sayın Faruk Çetin SGK’ya tabi ilk işe giriş tarihiniz: 19.12.1988, toplam hizmet gün sayınız 4.228” şeklinde bir yanıt alacaksınız. Bu servisin ücretli olmasından dolayı gönderdiğiniz SMS’in karşılığında GSM operatörünüz tarafından hattınıza belirli bir ücret yansıtılacaktır.

Bunada Göz At  SGK Doğum Parası Sorgulama

TC Kimlik No ile SSK-SGK gün işe giriş sorgulama nasıl yapılır?

SSK’lı, SGK’nın A4 sigorta koluna bağlı olarak çalıştırılan vatandaşlara denilmektedir. Bu nedenle kişiler yeni bir işe girdiklerinde, işyeri tarafınca sigortalarının ödenip ödenmediğini TC kimlik no ile SSK işe giriş sorgulaması yaptırarak öğrenebilirler. Sorgulamanın internet üzerinden gerçekleşebiliyor olması, vatandaşlara önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlamaktadır. Bunun için e-devlet sistemini kullanabilir ve online bir şekilde işlemlerinizi hem hızlı, hem de güvenli bir ortamda gerçekleştirebilirsiniz. Ancak e-devlet sistemine giriş şifreniz yoksa ve PTT’den şifre alma imkânınızda bulunmuyorsa TC kimlik numaranız ile SSK-SGK gün işe girişinizi öğrenmek için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu binasına giderek, bilgi edinme birimine başvuruda bulunmanız gereklidir.

SGK İşe Giriş ve Çıkış Bildirgesi Ne Zaman Verilir?

SGK’lı bir çalışana ilk işe girdiğinde ve mevcut işinden ayrılırken ya da emekli olduğunda SGK işe giriş-çıkış bildirgesi verilmektedir. Söz konusu bildirgeleri, işverenler ve işyeri sahipleri internet üzerinden kolaylıkla alabilmektedirler. Bunun için kullanılması gereken hizmet kanalı ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesidir. Kişiler, https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap bağlantısına tıkladıktan sonra kullanıcı adını ve sistem şifresini istenilen alanlara girmelidirler. Ardından işyeri şifresi ile ekranın alt kısmında görünün güvenlik anahtarını doğru bir şekilde yazarak giriş yapabilirler…


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL