Satış Sonrası Hizmetlerdeki En İyi Firma

Yazar: Emre Genel Hesaplama

Bildiğiniz gibi sanayi devrimi ile başlayan dayanıklı tüketim sektöründe, başlarda en önemli faktör ürünün kendisiydi. Sonraki yıllarda ürün, yerini pazarlama ve satış faaliyetlerine bıraktı. Milenyumdan sonra ise üretici şirketler için en önemli özellik müşteri hizmetlerine dönüştü. Günümüzde ürünün kalitesi ve pazarlama aktiviteleri olmazsa olmaz, baz bir özellik haline geldi.

Artık rakip firmalardan ayrışabilmek için müşteri faaliyetlerinizi ön plana çıkarmak gerekiyor. Müşteriye ne kadar özel olduğunu, onu anlayabildiğinizi iyi hissettirmeniz gerekiyor. Satış sonrası hizmetler de tam bu noktada devreye giriyor. Bu kapsamdaki faaliyetler; garanti takibi, keşif, bakım, montaj-kurulum, onarım, ürün değişimi ve çağrı merkezi gibi hizmetlerden oluşur.

Satış Sonrası Hizmetlerde En Önemli Kriterler

Yaygınlık

Şirket karı için müşterinin ürüne erişebilmesi ne kadar önemli ise, satış sonrası faaliyetlerin başarısı için de yetkili servis ağının, satış yapılan tüm lokasyonlara yayılmış olması o derece önemlidir. Nihai müşteri için firmanın temsilcisi anlamına gelen satış sonrası hizmetlere bir çok noktada erişebileceğini görebilmek güven verici bir unsurdur.

Ulaşılabilirlik

Müşterilerin veya potansiyel müşterilerin satın aldıkları ürüne ait bir sorun yaşadıklarında ya da ürüne dair spesifik bir bilgi almak istediklerinde; ulaşabilecekleri bir müşteri iletişim hattı, yazabilecekleri bir e-posta adresi veya adreslenmiş başka herhangi bir kanal olduğunu bilmeleri firma için hizmet mükemmeliyeti sağlayacaktır.

Satış Sonrası Hizmetlerde Rekabet

Günümüz dünyasında insanlar için en önemli kısıt zaman, en önemli değerler ise liyakat ve güvendir. Bu sebeple firmaların rekabette öne sürecekleri vizyon kriterleri arasında hızlı aksiyon alabilmek, tek müdahale ile sorunu çözebilmek ve müşteriye vaat ettiği sözü yerine getirebilmek olmalıdır. Ülkemizde bu konuda başı çeken bir numaralı firma Arçelik’tir.

Teknoloji ve Satış Sonrası Hizmet

Teknolojik ürün üretme anlamında rakipleri ile zorlu bir savaşa girmiş olsa bile satış sonrası faaliyet denilince hem yerli ve milli olması açısından hem de yetkili servislerinin yaygınlığının ve ulaşılabilirliğinin bilinmesi Arçelik’i en çok tercih edilen marka yapar. Pazar lideri olmasının arkasında yetkili servis teşkilatı olduğunu müşteriler gibi şirket paydaşları da bilir. Ve bu sebeple satış sonrası hizmetler çatısı altındaki birimlerine gerekli yatırımı yaparlar.

Bunada Göz At  Sağlık/Seyahat Poliçe Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL