Rapor Parası Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Rapor parası son zamanların en çok merak edilen ve araştırılan konularından biridir. Peki Rapor Parası Nedir? Rapor parası sigortalı olarak çalışan kişilerin doktor raporu verilmesi halinde, bu raporda yazan süre kadar istirahat etmesi karşılığında verilen para şeklinde tanımlanır. Bu raporu alabilmek için annelik süresi için verilen zorunlu istirahat, kaza ya da hastalık nedeniyle geçici iş göremezlik durumu, hastalık ya da meslek hastalığına tutulma gibi haller söz konusu olmalıdır.

Sigortalı olarak çalışan kişiler yukarıdaki durumlar nedeniyle doktor raporu alırlarsa, bu rapor karşılığında yazan süre kadar SGK tarafından ücret alabilirler. Rapor parasını geçici iş görememezlik karşılığında alınan ücret olarak da tanımlayabiliriz.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parası alabilmek için öncelikle gerekli olan belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmanız gerekir. Yapılan başvuru incelemeye alınır ve uygun görülen durumlarda ücretler Ziraat Bankası’na ya da PTT şubelerine yatırılır.

Rapor Parası Sorgulama

SGK Rapor Parası Sorgulama yapabilmek için SGK’nın sitesine girebilir ve bu adres üzerinden sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu adres sizi e-devlet sistemine yönlendirecektir. e-Devlet Rapor Parası Sorgulama yapabilmeniz için de TC kimlik numaranız ile birlikte e-devlet şifrenizi ve sayfada yer alan güvenlik kodunu girmeniz gerekir. TC Kimlik No ile Rapor Parası Sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun dışında SGK müdürlüklerine giderek de rapor paranızın hangi aşamada olduğunu öğrenmeniz mümkündür.

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

Ziraat bankasından rapor parasını sorgulayabilmek için bankanın şubelerine kimliğiniz ile başvurmanız yeterli olacaktır. Paranızın yatıp yatmadığını şubelerden öğrenebilirsiniz. Bunun dışında bankanın internet bankacılığı sistemini kullanarak da sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Şifresiz Rapor Parası Sorgulama

Şifresiz olarak rapor parsı sorgulaması yapabilmek için düzenli olarak PTT ya da Ziraat Bankası şubelerini kimliğiniz ile birlikte kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte SGK’nın genel müdürlüklerine giderek de Rapor Parası Yattı mı, ne kadar yatacak ya da başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığı gibi sorularınızın cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Bunada Göz At  A-Kent Bakiye Sorgulama

Rapor Parası Yatmadı Ne Yapmalıyım?

Rapor paranız yatmadıysa, başvuru yaptığınız SGK müdürlüğüne giderek durumla ilgili gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Bu paranın yatmamış olmasının nedeni, başvuru belgelerinizin değerlendirilmesi ya da bu belgelerin uygun bulunmaması olabilir. Bu gibi durumlarda yapılacak olan işlemler ile ilgili SGK tarafından bilgilendirme alabilirsiniz.

Rapor Parası PTT’den Alınır mı?

Rapor paranızı PTT’den alabilirsiniz. SGK tarafından verilen bu para yalnızca PTT ve Ziraat Bankası aracılığı ile ödenir. Başvurunuzu yaparken hangi kanalla paranızı almak istediğinizi belirtebilirsiniz.


Yorumlar

  • ayhan şahin

    rapor parası

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL