Plaka Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Günümüzde her aracın kayıtlı olduğu il ve ilçeye göre değişen bir plakası vardır. Plakalar aracın ismi niteliğindedir ve bu sayede araç hakkında tüm detaylı bilgilere plakadan ulaşılabilir. Aracın tüm periyodik bakımları, kilometre bilgisi, kazaya karışıp karışmadığı, servis bakımları, borç bilgisi, plakanın bağlı olduğu arabanın şase numarası gibi detaylar, plakaya işlenir. Böylece aracı satın alacak kişi, plaka sorgulaması yaparak araç hakkında detaylı bilgilere ulaşır.

Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Plaka sorgulaması günümüzde, e-devlet üzerinden ve kısa mesaj yoluyla yapılabiliyordu. Fakat E-Devlet Üzerinden Plaka Sorgulama işlemi tamamen kaldırıldı ve artık sadece kısa mesaj yoluyla yapılıyor. Bunun dışında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden aracın sigorta bilgisine ve Sigorta Bilgi Ve Gözetim Sistemi’nin resmi internet sitesinden aracın kaza bilgisine ve trafik poliçesine ulaşabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin ardından İnternetten Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır? Sorusuna da cevap vermiş oluruz.

Cepten SMS ile Plaka Sorgulama

Kullanmakta olduğunuz cep telefonları üzerinden 24 saat boyunca 7 TL karşılığında aracın plakasını sorgulatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, telefonunuzun mesaj yazma alanına gelip, aracın plakasını yazmak ve 5664’e kısa mesaj yoluyla iletmek. Aracın plakasına ait tüm bilgiler, cep telefonunuza kısa bir zaman dilimi içerisinde gelecektir.

Plakadan Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araca ait bir vergi veya ekstra borcun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, kısa bir kaç işlem yapmanız gerekmektedir. İlk olarak https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU adresine giriş yapmanız ve plaka, T.C Kimlik numarası, tescil tarihi gibi bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra aracın plakasına ait tüm detaylar ve borçlar, listeler halinde sizlere sunulacaktır.

Plakadan Araç Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan araç cezası sorgulamak için iki seçenek mevcuttur. İlki http://www.trafik.gov.tr/Sayfalar/trafikcezasiotopark.aspx adresidir ve bu adresten kişisel bilgilerin yazılması durumunda sorgulama yapabilirsiniz. Diğeri ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesidir. Trafik cezası ile ilgili bölüme, plaka yazdığınızda cezalar detaylı olarak sizlere gösterilecektir.

Bunada Göz At  Koronavirüs Aşısı Ne Zaman Olacak? Tarih Belli Mi?

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Ücretsiz 

Plakadan ücretsiz şekilde hasar kaydı sorgulamak için https://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/KazaTespitTutanagiSorgula.aspx adresine giriş yapılması ve devamında plaka ve T.C kimlik numarası gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Araç hakkında tüm kaza bilgisi, detaylı olarak sizlere aktarılacaktır. Ücretsiz Plaka Sorgulama için açık olan bu site için, hiçbir şekilde ek ücret veya komisyon ödenmez.

Plakadan Haciz Sorgulama

Plakadan haciz sorgulaması yapmak için, E-devlet kapısını tercih edebilirsiniz. Haciz menüsü üzerinden plakayı yazmanız durumunda, haciz durumu ve raporu sizlere sunulacaktır. İsterseniz ödeme yapabilir, istersenizde çıktısını alabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL