Para Kazandıran Koleksiyonlar Nelerdir?

Para Kazandıran Koleksiyonlar Nelerdir?

Yazar: Emre İnceleme

Koleksiyonculuk, uzun süredir insanların ilgi alanına giren bir çeşit hobidir. Koleksiyonla para kazanmak mümkündür ancak bu biraz şans biraz da zamanlamayla alakalıdır. Para kazandıran koleksiyonlar olduğu gibi, düşük bütçe ile yapabileceğiniz basit koleksiyonlar da vardır. Hatta bazılarına hiç ücret bile ödemenize gerek yok. Örneğin taş veya deniz kabuğu gibi. Ancak koleksiyonerlerin çoğu zamanla hobilerinden para kazanmaya başlar. Koleksiyondan para kazanmak için, topladığınız ürünlerin eşsiz veya nadir olması gerekir. Sporcuların imzaladığı formalar, ölen ressamların çizimleri ve nesli tükenmiş olan bir canlının fosili bunlar arasında yer alır. Peki nedir para kazandıran koleksiyonlar?

 

1-     Para Koleksiyonu

Para kazandıran koleksiyonlar

Eski paralar borsadan daha fazla kazandırıyor. Bu paralar, dünya üzerindeki hemen her devletin tedavülden kalkmış paralarıyla yapılabilir. Örneğin 1927 yılında basılmış bir bin TL, 200-300 bin dolar arasında alıcı buluyor. Para kazandıran koleksiyonlar arasında en popüler olanı para koleksiyonudur. Tedavülden kalkmış paralar, YTL dahil hemen hepsi biriktirilebiliyor ve toplu olarak satılabiliyor. Bunun dışında tarihi eser niteliği olan eski paralar, müzayedelerde uçuk fiyatlara alıcı bulabiliyor. Hemen her antika dükkanından eski para satın alabileceğiniz gibi, koleksiyonlarınızı da iyi bir ücret karşılığında satabilirsiniz.

 

2-     Balık Koleksiyonu

Para kazandıran koleksiyonlar

Özellikle deniz balıklarının nadir bulunan balıkları, balık koleksiyonerleri tarafından astronomik fiyata alıcı buluyor. Bu balıkların en düşüklerinin değeri 7 bin dolardan başlıyor. Balıkların renklerine, desenlerine ve nadir bulunmalarına göre bu rakam 400 bin dolarak kadar çıkabiliyor. Deniz balığı akvaryumları çok pahalı bir uğraş ve dünya genelinde çok fazla deniz balığı koleksiyoncusu bulunuyor.  Özellikle okyanusların en dip kıyılarında bulunan balıklara rağbet çok fazla.

 

3-     Model Araba Koleksiyonu

Para kazandıran koleksiyonlar

Model araba koleksiyonu, çoğu koleksiyoncunun dikkatini çeken güzel bir hobidir. Bu araçlar, gerçeklerine birebir benzer boyutta üretilir ve hemen her parçaladı içlerinde üretilir. Araçların kaputlarının altında motorlarının birebir kopyasını bulabilmeniz de mümkün. Özellikle nadir parçaları koleksiyonlarına koymaya başaranlar, bu koleksiyonlar ile hatırı sayılır paralar kazanabilir. Günümüzde en çok para eden model araba koleksiyonlarında Mustang, Impala, Cadillac, Charger ve Starline gibi araçlar bulunuyor.

Bunada Göz At  Joe Biden ve Lütfi Elvan’ın Ortak Noktası

 

4-     Antika Eşya Koleksiyonları

Para kazandıran koleksiyonlar

Günümüzün en popüler koleksiyon türlerindendir. Genelde zenginlerin tercih ettiği antika eşyaların koleksiyonları, yüksek getiri sunuyor. Bazı markaların sınırlı sayıda ürettiği antika ürünlerin eşi benzeri bulunmaz. Bu yüzden bu ürünler açık artırım ile satılırlar. Bu koleksiyonları eşsiz kılan ise, eşi benzeri bulunmayan ürünlerin olması ve tekrar üretilmeyecek olmaları. Bazı markalar koleksiyonculara yönelik sınırlı sayıda üretim yaparlar ve bu ürünler sadece birkaç yıl içinde para etmeye başlar. Örneğin bir içki markasının ürettiği sınırlı üretim bile, para eden koleksiyon parçaları arasında yer alabilir. Bunun dışında eski savaşçıların kılıçları, tarihsel kişiliklerin kişisel eşyaları ve hatta kullandıkları ürünler bile ilgi çekebilir. Bazı koleksiyon parçalarının doğruluğunu sorgulayabilmek için kendilerine ait bir sertifikaları olma şartı bulunur. Bu, ürünlerin değerini katlar. En basitinden bugün biriktirmeye başladığınız bazı ürünler, çocuklarınız için büyük bir kazanç getirir.

 

5-     Tespih Koleksiyonu

Son zamanlarda sadece Türkiye değil, dünya genelinde ilgi görmeye başlayan bir koleksiyonculuk olması kazançlı bir yatırım haline geldi. Kehribar ve oltu taşı gibi değerli maddelerden üretilen bu tespihlerin değerleri birkaç bin dolara kadar çıkabiliyor. İnternette yapılan açık artırımlar ile bu ürünler hızlı bir şekilde satılıyor.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL