Osmanlı Paraları Fiyatları Nelerdir?

Osmanlı Paraları Fiyatları Nelerdir?

Yazar: Emre Bilgiler

Osmanlı, oldukça köklüdür ve tarihi boyunca birçok para birimi kullanmıştır. Birçok tarih araştırmacısı ve Osmanlı devletini merak eden kişiler sıklıkla Osmanlı paraları fiyatları nelerdir sorusunu sormaktadır. Sizler için eski Osmanlı kaynaklarından araştırmalar yaparak Osmanlı para birimleri ve fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Peki Osmanlı paraları fiyatları nelerdir? Osmanlı paralarının günümüzde ki değeri ne kadar?

Osmanlı Paraları ve Fiyatları

Osmanlı devleti, kurulduğu günden itibaren gümüş paralar kullanmıştır ve bu paralara Akçe ismini vermiştir. Ayrıca sikke de kullanan Osmanlı devleti, bu paraların üstüne dört halifenin isimlerini basmıştır. İlk sikkeler Orhan Bey zamanında, Osmanlı Devleti’nin kurulmasıyla birlikte 1326 yılında basılmıştır. Ayrıca tahta geçen her Osmanlı padişahı, kendi ismini taşıyan ve dönemini belli eden Osmanlı paraları basmıştır. Osmanlı paralarının genellikle %90’ı gümüştü ve kalan yüzdeliği diğer metallerden oluşuyordu. Tek bir paranın ağırlığı yaklaşık 1,5 gram olmakla birlikte karat olarak 9’a denk geliyordu. Ancak paraların ilerleyen dönemlerde ağırlıklarının ve karatlarının daha da azaltıldığı biliniyor

Osmanlı devletinde paranın değeri ağırlığa, yapıldığı madene ve nadirliğini göre değişiyordu. Örneğin o paradan sadece 10.000 adet basılmışsa, diğerlerinden çok daha değerli hale geliyordu. Osmanlı paralarının değerlerinin net olarak belirlenebilmesi için tüm seriye bakılması gerekmektedir. Genellikle sikkeler, çok daha değerli oluyordu. Kısaca Osmanlı paralarının değerleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Mustafa Dönemi 42 mm en büyük gümüş sikke: 325 ABD Doları
  • Ahmed Dönemi 34 mm ağır gümüş sikke: 325 ABD Doları
  • Abdül Aziz Dönemi 29 mm parlak koyu yeşil patine: 99 Türk Lirası
  • Abdül Mecid Dönemi 37 mm Büyük bronz 40 paralık sikke: 110 ABD Doları
  • Abdül Mecid Dönemi 27 mm 10 paralık sikke: 99 ABD Doları
  • Mustafa Dönemi 38 mm delikli sikke: 135 ABD Doları
Bunada Göz At  Sakat aracı almanın şartları nelerdir?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL