MTV Sorgulama

Yazar: Emre Genel

MTV, motorlu taşıtlar vergisinin kısa adıdır. Motorlu olan her araç için yılda iki kez devlet tarafından bu vergi alınmaktadır. Araçlarınız için ödemeni gereken bu tutarı isterseniz internet üzerinden ödeyebilir, isterseniz de vergi dairelerine giderek tahsil ettirebilirsiniz. Ödenmeyen MTV borçları için de her ay %1,4 gecikme faizi uygulandığını bilmeniz gerekir. Eskiden vergi dairelerinde yaşanan uzun kuyruklardan ve vatandaşların bu ödemeleri yaparken mağdur olmalarından dolayı devlet, internet üzerinden bu borcu ödeme imkânı sunmuştur.

MTV Borç Sorgulama ve Ödeme

MTV borç sorgulama işlemleri anlaşmalı olan bankaların internet sitelerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden yapılabilir. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için ilgili bölüme giriş yaptıktan sonra aracınızın plakasını, T.C. kimlik numaranızı ve aracınızın tescil tarihini girmeniz gerekir. Bu bilgileri doldurduktan sonra hemen sorgulama yapabilir ve aracınız ait ne kadar vergi borcunuzun olduğunu görebilirsiniz. Dilerseniz, bu adres üzerinden kredi kartı ile MTV borcunuzu ödeyebilir hatta taksitlendirme imkanlarından bile yararlanabilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Aracınızın vergi borcunu sorgulayabilmeniz için e-Devlet ile MTV Sorgulama da yapabilirsiniz. e-devlet şifreniz ile ilgili internet adresine giriş yapabilir ve bu adreste yer alan MTV sorgulama bölümüne girerek, ne kadar borcunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz.

Plakadan MTV Sorgulama yapabilmek için aracınızın tescil tarihini bilmeniz gerekir. MTV, bu sorgulama işleminden sonra aracınızın cinsi, motor hacmi ve yaşına göre hesaplanarak karşınıza gelecektir. Bu veriler ile hesaplanan verilere göre her aracın MTV değeri farklılık gösterir. MTV Sorgulama GİB üzerinden yapılabilir ve bu adres üzerinden ödemeleri gerçekleştirilebilir.

T.C. Kimlik No ile MTV Sorgulama

T.C.kimlik numarası ile MTV hesaplaması yapabilmek için bankaların internet sitelerini kullanabilirsiniz. Ancak bütün bankalar ve internet üzerinde yer alan bütün siteler sizi GİB internet sitesine yönlendirecektir. Bu adres üzerinden MTV Hesaplama ve Ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunada Göz At  Dask Poliçe Sorgulama

İnternetten MTV Ödeme

İnternet üzerinden MTV ödemesi yapabilmek için GİB ve e-devlet adreslerini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte vergi dairesi internet sitesini de kullanabilir ve ödemenizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Hatta anlaşmaları bankaların size tanımış olduğu ekstra taksit fırsatlarından ve diğer sürprizlerinden de faydalanabilirsiniz.

Kredi Kartı ile MTV Ödeme yaptığınızda, GİB internet sitesi üzerinden makbuz alabilirsiniz. Bu ödemeyi gerçekleştirdikten sonra, ödemenin sistemde gözükmemesi ya da yanlışlık olması gibi durumları göz önünde bulundurarak mutlaka makbuzunu almalısınız. Makbuzun üzerinde yer alan ödeme tarihi ve adresine göre, herhangi bir olumsuzluk yalanması durumunda işlem kolaylıkla düzeltilebilecektir. MTV Taksitle Ödeme yapmak için sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ödemeyi yaptıktan sonra, bankanız taksitlendirmeyi otomatik olarak yapacaktır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL