Kredi Skorunuzu Arttırmanın Basit Yolları

Kredi Skorunuzu Arttırmanın Basit Yolları

Yazar: Emre Krediler

Kredi skorunuzu arttırmanın basit yolları sayesinde daha önce almak isteyip alamadığınız krediyi birkaç ay gibi kısa bir sürede alabilmeniz mümkün. Düğün yapmak ya da ev ve araba almak için kredi almak isteyenler kredi notunu yükseltmenin yolları arayışına girebilirler. Kredi notu, kredi almanızı doğrudan etkileyen bir faktördür. Kayıtlı her türlü ödemeleriniz veya ödememeleriniz bu kredi notunu doğrudan etkiler. Eğer iyi bir kredi skorunuz varsa, bankalar siz başvuru yapmadan dahi kredi teklifi yapabilirler. Bu yüzden kredi skorunuzu arttırmanın basit yolları acil para ihtiyacı duyduğunuzda size avantaj sağlar.

Geçmişe dayalı gerçekleştirdiğiniz gecikmeli ödemeler ve blokeler, ileriye dönük kredi çekmek istediğinizde karşınıza çıkar. Ne yazık ki bu durumda iş işten geçmiş olur ancak kredi notunuzu arttırmak için yapabilecekleriniz var. Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenme gibi bir şansınız da var. Kredi notunuz belli rakamlar arası yapılır. En düşük kredi notu 1 (bu genelde icra borcu olan kişilerin puanı olur) ve en yüksek puan 1900 (ödemelerini düzenli yapan ve önceki kredilerini ödeyenler için geçerlidir) şeklindedir. İvmeniz en yüksek rakama ne kadar yakınsa, kredi alabilme imkânınız da o kadar yakın olur. Kredi skorunuzu yükseltmek için:

  • Daha önce almış olduğunuz kredi borçlarının düzenli yapılmış ve borcun kapatılmış olması
  • Kullanmakta olduğunuz kredi kartının ödeme periyotları ve harcamaları
  • Adınıza kayıtlı fatura borçları ve ödeme durumları
  • Mevcut hesabınıza ait eksi borç olmaması
  • Vergi mükellefi olmanız
  • Aylık net geliriniz
  • Adınıza kayıtlı gayrimenkuller

1. Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Peki kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi notunuzu öğrenmek için bankanızın mobil şubelerinden ve ATM’lerinden Findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Burada sadece borçlarınızı değil aynı zamanda varsa ödenmeyi bekleyen diğer açık borçları da görebilirsiniz.

Bunada Göz At  Kamu Bankalarından Kobilere Yeni Destek Paketi

2. Kredi Notu Yükseltmek İçin Yapılabilecekler

Çok kısa bir süre içerisinde kredi notu yükseltmek için yapılabilecekler sayesinde ihtiyacınız olduğunuz ödemeyi alabilirsiniz.

3. Açık Borçları Kapatın

İlk olarak adınıza kayıtlı tüm borçları findeks kredi notu ile öğrenin. Daha sonra tüm borçları yapılandırın (taksitlendirin) ve size en uygun şekilde ödeyin. Bunu yapmadan diğer adımları takip ederseniz, kredi notunuz hiçbir şekilde yükselmez. Çünkü bankalar ilk olarak bu durumu baz alırlar. Kredi notunuzu en çok etkileyen şey, hali hazırda kapatılmayan borçlardır. Eğer kefilinize intikal etmiş bir borcunuz varsa, derhal o kişiyle irtibata geçmeniz tavsiye edilir.

4. Kredi Kartınızın Borçlarını Kapatın

Kredi skorunuzu arttırmanın basit yolları

Adınıza kayıtlı bir kredi borcunuz yok ancak kredi kartı kullanıyorsanız, bu da bir kredi niteliği taşır. Dolayısıyla kredi kartınızın her ay asgari ödemesini yapmak, kredinizi eksiye düşürecektir. Eğer birden fazla bankaya ait kredi kartınız var yetişmekte zorlanıyorsanız, kredi kartı sayınızı azaltın ve tek bir karta fazladan ödeme yapın. Bu findeksinizi doğrudan yükseltir.

5. Mevduat Hesabı Açın

Kredi skorunuzu arttırmanın basit yolları

Eğer ilk iki tavsiyemizi dikkate aldıysanız, kredi notunuz yükselme ivmesi kazanmıştır. En azından daha önceden var olan eksiye doğru ilerleme kesin bir düşüş yaşar. Kendinize bir mevduat hesabı açmanız, bankalar için güven teşkil eder. Özellikle mevduat hesabınıza ait bankadan kredi alabilmeniz çok daha kolay olacaktır. Çünkü bu bankalar için bir teminat niteliği taşır. Bankalar tamamen duygusal hareket ederler ve parası olan müşterilere ödeme yapmak için can atarlar. Hatta ne kadar fazla banka hesabı açarsanız, notunuz o kadar yüksek olacaktır.

6. Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Kredi skorunuzu arttırmanın basit yolları

Adınıza kayıtlı tüm faturaları kullanmakta olduğunuz kredi kartına ödeme talimatı verin. Bu hem faal bir şekilde kredi kartı kullanmanızı sağlar hem de ödemelerinizi düzenli yapabilmenizi sağlar. Kayıt altına alınan ödemeler ve harcamalar ne kadar düzenli olursa, kredi notunuzun yükselmesi de o kadar olumlu olacaktır.

Bunada Göz At  Kamu Bankalarından Kobilere Yeni Destek Paketi

Etiketler: kredi skoru


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL