KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği

Yazar: Emre Genel

Kendi işinin patronu olmak isteyen veya parlak iş fikrine sahip olan kişilerin başvurduğu yöntemlerden bir diğeri de KOSGEB üniversite mezunu desteğidir. Bu yazımızda KOSGEB üniversite mezunu desteği nasıl alınır ve KOSGEB üniversite mezunu desteği şartları nelerdir gibi aklınızdaki soruların tümüne kapsamlı bir cevap hazırladık.

KOSGEB desteği almadan önce sizden birtakım belge, evrak ve aldığınız ödeme ile alakalı şartları karşılıyor olmanız gibi kapsamlı kanıtlar istenir. Bunun için yaptığınız ödemeler, kiraladığınız mülk ve pek çok fiili atılım yapmanız gerekir. Geçtiğimiz yıl da üniversite mezunlarına yapılmaya devam eden KOSGEB 2021 yılında da devam edecek. Bu desteğin verilmesindeki esas amaç, işyerlerinin nitelikli üniversite mezunu elemanlar çalıştırması ve kobiler üzerindeki yüklü maaş yükünün alınması. 2020 yılı itibariyle bu destek altında verilen toplam miktar 50 bin TL ve 2 yıl sürmektedir.

KOSGEB lisans mezunu desteğinin bir diğer amacı da ülkemizdeki istihdamı desteklemek ve işsizlik sayısını azaltarak ülkedeki üniversite mezunlarına iş sağlamaktır. Eğitim statülerinden ötürü buna nitelikli eleman desteği de denmekte. Çünkü genelde KOSGEB üniversite mezunu desteği alan elemanlar, teknik işlerde çalıştırılır.

KOSGEB Lisans Mezunu Desteği Nedir?

Hemen her işletmede üniversite mezunu nitelikli eleman ihtiyacı olabilir. Özellikle teknik veya bilimsel alanlarda hizmet veren işletmelerde nitelikli elemanlar işletmenin yükünü taşırlar. Nitelikli elemanların sağladığı iş pozisyonlarından bir diğeri de yöneticilik ve iş verimliliğin arttırılması gibi pozisyonları oluşturur. Bu da normal elemanlara göre daha yüksek maaş alacakları manasına gelir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelirleri de küçük olacağından, bu tip elemanları çalıştırırken maddi sıkıntılar yaşayabilmekte. KOSGEB lisans mezunu desteği de burada devreye giriyor.

KOSGEB lisans mezunu desteği almak isteyen işletmelerin karşılaması gereken nitelikler ve şartlar vardır. Bu şartları karşılayan işletmeler makalemizin başında bahsettiğimiz toplam 2 yıl boyunca sürecek olan 50 bin TL’lik maddi yardımdan faydalanabilirler.

Bunada Göz At  T.C. Kimlik Numarası İle Siyasi Parti Üyelik Sorgulama

KOSGEB Lisans Mezunu Desteği 2021 Başvuru Şartları

KOSGEB lisans mezunu desteği şartları karşılandığı taktirde başvuru yapan işletmeler ödemelerini alabilirler. Düzenleme dahilinde alınacak olan ödeme desteği yalnızca 4 yıllık üniversite mezunlarına değil, 2 yıllık üniversite mezunlarına da verilmekte. Fakat bu her üniversite mezunu çalıştıran işletmenin bu yardımlardan faydalanacak olduğu manasına gelmez.

KOSGEB lisans mezunu desteği 2021 şartları şunlardır:

 • İşe alınan personelin üniversiteye devam etmesi değil, mezun olması şartı bulunur.
 • Düzenlemeden yalnızca işe yeni başlayan üniversite mezunları faydalanabilir. Daha önce işyerinizde çalışmış bir üniversite mezununun destekten faydalanabilmesi için en az bir yıldır işletmenizde çalışmıyor olması gerekir.
 • Bu destek kapsamında çalıştırılacak olan personel yalnızca full-time çalıştırılabilir. Part-time çalıştırılan personeller kapsam dışı kalır.
 • Aynı anda en fazla iki personeli destek kapsamında çalıştırabilir, toplamda dört personel için üniversite mezunu desteği alabilirsiniz. Yani, beşinci veya altıncı veya daha sonraki personelleri yardıma dahil edemezsiniz.
 • Çalıştırmakta olduğunuz personel için destek alamazsınız. Bu yüzden destek almak istediğiniz personeli işyerinizde çalıştırmaya başlamadan önce başvurmanız gerekir. Eğer başvurunuz kabul edilirse, 45 gün içerisinde bir mezun istihdam etmeniz gerekir, aksi halde başvurunuz geçersiz sayılır.
 • Destek faydalanabilmek için çalıştıracağınız nitelik elemana ek olarak işyerinizde en az beş personel çalışması gerekir. Bu çalışan personelin eğitim seviyesi önemli değil. Yani, çalışanlarınız ilkokul veya üniversite mezunu olabilir.
 • Destek dahilinde çalıştırılacak olan kişinin işyeri sahibinin ailesinden veya akrabasından olması, desteği geçersiz kılar.
 • KOSGEB’in belirlediği maaşın altındaki tutarlar desteğin dışında kalır.

Desteği onaylanan iş yerleri, çalışanlarının SGK girişini yaptırarak işe alabilir.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteğine Nasıl Başvuru Yapılır (KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu Nasıl)?

2021 KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru şartlarını yerine getiren işletmeler başvurularını şu şekilde yapabilirler:

 • KOBİ işletmesinin KOSGEB veri tabanına (internet üzerinden) kayıt yaptırması gerekir.
 • Kayıt yaptırdıktan sonra E-devlet sisteminden alınan şifre ile KOSGEB sistemine giriş yaparak “KOSGEB Nitelikli Eleman Mezunu Desteği” sayfasından başvuru yapabilir.
 • Başvuru sırasında işe başlatmak istediğiniz elemanın T.C.K.N gibi resmi bilgileri talep edilecektir.
Bunada Göz At  Snapchat ile Para Kazanmak Artık Mümkün! İşte Snapchat ile Para Kazanma Yöntemleri

Bu destek kapsamında çalıştırılacak personelin son 2 ay önce herhangi bir işyeri tarafından sigortalanmamış, tam zamanlı çalışacak ve mezun olması gerektiğini unutmayın.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL