Kamu Bankalarından Kobilere Yeni Destek Paketi

Kamu Bankalarından Kobilere Yeni Destek Paketi

Yazar: Emre Krediler

Kamu Bankalarından Kobilere Yeni Destek Paketi

Kamu Bankalarından Kobilere yeni destek paketi, 100 bin liraya kadar 48 ay vade ve %11,5 faiz oranında kredi verecek. Kamu bankalarından gelen açıklamaya göre, yeni destek paketi devreye alındı.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank yaptığı ortak açıklamada, mikro işletmelere 100 bin liralık destek paketini hayata geçirdiğini duyurdu. Bu haber özellikle korona virüs ve doların yükselişi ile birlikte ticari anlamda zorluklar yaşayan mikro işletmeler için finansal bir rahatlama getireceğine benziyor. Destek paketinin içeriği, işletmelerin kira, vergi ve sermaye yatırımı gibi temel giderlerini karşılamak üzere verilecek.

KOBİ Destek Paketinden Kimler Yararlanabilecek?

Kredi Garanti Fonunun yaptığı açıklamaya göre KOBİ destek paketinden kimler yararlanabilecek? Kobi destek paketinden cirosu 3 milyon TL ve üzeri olan firmalar yararlanabilecek. Cirosu 1 milyon TL’nin altında olan küçük işletmeler ise, en fazla 50 bin TL olmak üzere kredi alabilecekler. Kamu bankalarının verdiği kredi limitinin en fazla %10’u serbest bir şekilde kullanılırken, kalan %90’lık meblağ işletmelerin harcamalarına, satıcılara veya kurumsal kartlarına ödeme yapabilmesine olanak tanıyacak.

Küçük çaplı mikro işletmelere, kamu bankalarının verdiği destek paketi dahilinde, nakit işletme kredisi, kurumsal kart ve borçlanma sistemi tedarik zinciri finansmanına yönelik teminat mektubu, kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden kullanabilecek.

2020 KOBİ Destek Paketinin Şartları Nelerdir?

2020 Kobi destek paketinin şartları nelerdir? KOBİ işletmeleri, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank’tan destek paketi başvurusu yapabilir. Azami 100 bin TL’ye kadar alınabilecek olan kredi, 48 ay ve 11,5 faizle kullanılabilecek.

Cirosu 3 milyon TL’ye kadar firmalar 100 bin TL, 1 milyon TL altında olan işletmeler 50 bin TL destek alabilecekler.

KOBİ destek paketi alabilmek için ilk olarak e-Hizmetler menüsüne girerek KOSGEB’e kayıt olması, daha sonra da başvuru butonuna tıklayarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Burada KOBİ beyannamesi doldurmalısınız. KOBİ vasfında olan işletmelerin talepleri değerlendirmeye alınır. Burada doldurduğunuz bilgilerin doğru olduğunu taahhüt ettikten sonra işlemlerinizi tamamlayarak, vereceğiniz yanlış bilgilerden dolayı oluşacak hukuki sorumluluğu kabul etmiş olursunuz.

Bunada Göz At  Kredi Skorunuzu Arttırmanın Basit Yolları

KOBİ vasıf şartları şunlardır:

Çalışan sayınızın 250’den az olması

Yıllık net hasılatınızın 125 milyon TL’yi geçmemesi

İşletmenizin küçük ve orta büyük tanımına uygun ve nitelikleri taşıyor olması gerekir.

KOBİ: 250 Kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 125.000.000 TL’yi (Yüz Yirmi Beş Milyon Türk Lirası’nı) aşmayan ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Niteliklerini karşılayan işletmelerdir.

 

 

 

 

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL