Kampanyanızı Nasıl Duyurabilirsiniz?

Kampanyanızı Nasıl Duyurabilirsiniz?

Yazar: Emre Genel

İş yerinizde satışlarınızı hızlandırmak ve sektörde büyümek için kampanya yapmak zorunlu bir hal olabilir. Küçük büyük her işletme kendi çapında kampanyalar yapabilir. Ancak kampanyanızı duyuramazsanız hiçbir şekilde etkili bir geri dönüş alamazsınız. Bunun için kampanyanızı nasıl duyurabilirsiniz, bilmeniz gereken birkaç cevap var.

Öncelikle kampanyayı duyurmak zorlu bir süreçtir. Bunun için ek harcamalar yapmak durumunda kalabilirsiniz. Ticarette daha önce alabilmeniz için daha çok vermeniz gerekir. Milyon dolarlık reklam piyasasının giderek büyümesindeki sebep de budur. Reklamlar ne kadar çok olursa, sektör firmalarının rekabeti de o kadar sert olur. Milyon dolarlık bir firmaya sahip olmanıza gerek yok. Küçük bir bölgede dahi hizmet veriyorsanız, kendi çapınızda etkili bir reklam yapabilirsiniz. Etkili bir reklam için yapmanız gereken ise, hedef kitleyi bulmak. Peki kampanyanızı nasıl duyurabilirsiniz?

Kampanya Reklamları

Kampanya reklamı yapmanın en iyi yolu, yerel işletmelerden destek almak. Örneğin başka bir işetmenin menüerine reklam verebilirsiniz. Karşılıklı reklam anlaşması ile her iki iş yeri de ödeme yapmadan reklam yapabilir. Artık her sektörde rekabet çok sert geçiyor. Bu yüzden bu küçük adımlar atılması gereken ticari adımlardır. Dikkat etmeniz gereken şey ise, gerçek bir kampanya olması. Büyük şirketler hileli kampanyalardan çok etkilenmez ancak küçük işletmeler etiketlenir. Kampanyanızı en etkili şekilde duyurabilmenin yolları nelerdir?

Afişler: Yerel müşterilerinizin görebileceği yerlerde kampanya duyuruları yapın. Dükkân çevresinde ve müşteri potansiyelinizin ağırlıklı olduğu yerlerde, reklam kampanyalarınız hakkında kısa bilgilendirmeler yapın.

Broşürler: Broşürler dünyanın en eski reklam yöntemleridir. Maliyeti çok ucuz ve etkisi büyüktür. Broşür benzeri katologlar da bu konuda etkilidir. Örneğin çiğköfte, restoran ve market sektöründeki işletmeciler bu reklam yöntemini çok kullanır. Broşür reklamlarının getirisi yadsınamaz şekilde gerçektir. Bu reklam tipi için dikkat etmeniz gereken şey, kampanyanızı duyurabilmek, etkili görsel kullanmak ve yeterince kişiye ulaşabilmektir.

Bunada Göz At  Aile Hekimi Sorgulama

Sosyal medya reklamları: Sosyal medya reklamları, kullanıcıların yaşadıkları bölgeye göre verilebilir. Örneğin, Çanakkale’de hizmet veren bir market, Çanakkale’de yaşayan insanların bölgesinde verilebilir. Reklamların alan boyutlandırılması ve sıklığı gibi durumlara bağlı olarak tercih seçenekleri yapılabilir. Bu yönden her bütçeye uygundur. Kampanyanızı nasıl duyurabilirsiniz sorusuna yanıt arıyorsanız, teknolojinin getirilerini görmezden gelemezsiniz.

Kampanyanızı Destekleyecek Faktörler

Kampanyanızı destekleyecek faktörler sayesinde uzun vadeli yatırımlar yapabilirsiniz. Bu sayede reklam ve indirimlerinizi geleneksel bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin: İşletmenizin girişine yapabileceğiniz bir ekran ve player maliyetleri için bir kere ödeme yaparsınız. Daha sonra burada sürekli reklam vermeye devam edebilirsiniz. Ancak kampanya yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunları takip eden ek sorular şunlar olmalıdır:

Sitemi nasıl duyurabilirim: Eğer iş yerinizin size ait bir sitesi varsa, tüm kampanyalardan tek tek bahsetmek yerine doğrudan onun reklamını yapabilirsiniz. Sitenizi duyurabilmenizin etkili bazı yolları şunlardır:

  • Backlink
  • Sosyal Medya
  • Google Reklamları

Etkili bir kampanya nasıl olmalı: Etkili bir kampanya demek, işletmenizi özel kılacak dokunuşlar demek. Örneğin, rakip bir mağazada 6 TL’ye satılan bir cipsi 5 TL’ye indirmek gerçek bir indirim algısı yaratır. Rakip analizi yapmak, riskleri belirlemek ve kapasitenizi bilmeniz gerekir. Eğer iş yerinizdeki

Kârlı indirim nasıl olmalı: Kampanya yapmak zarar etmek manasına gelmez. Aksine, işletmeler kısa ve uzun vadede daha fazla kâr elde edebilmek için kampanyalar yaparlar. İkinci ürüne uygulanan indirim, kar getirmesi en kesin ve garanti olan kampanya türüdür. Aldığınız ürünlere, aylık satışlara ve yaptığınız indirime oranla ilgili kampanyalar yapın.

Fuarlara katılın: Çevrenizde bağlı olduğunuz sektörü yakından uzaktan ilişkilendirilebilecek bir fuar varsa katılın. Burada potansiyel müşterilerinizle ilişki kurun ve onlara kampanyalarınız hakkında bilgi verin.

Bunada Göz At  İp Adresi Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL