İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Yazar: Emre Kariyer

iş hayatında başarılı olmak için yapılması gerekenler nelerdir? İş hayatında başarılı olmanızı sağlayacak birçok kitap ve makale bulunmakta. Birçoğumuzun konu hakkında kendince fikri olsa da harekete geçme noktasında sınıfta kalır. Günümüzün iş dünyasında başarı olmak için uymanız gereken katı kurallar vardır. Bu kurallar esneklik ve ertelemeyi kabul etmez. İş dünyasında başarılı olmanın altın kurallarının başında istikrar, disiplin, irade ve sabır gerektirir. Bunun için doğuştan yetenekleriniz olabilir veya daha sonradan kendinizi geliştirebilirsiniz. Fakat hangi mesleği yapıyor olursanız olun, para kazanmak ve başarı olmak ciddiyet gerektirir. Farkındalık yaratmak, öne çıkmak ve kendinizi göstermek için pek çok şeyden feragat etmek zorunda kalabilirsiniz.

Herhangi bir işe giriş yaparken başarılı olmanın anahtarı iş hakkında genel hatlarından ziyade incelikleri hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Ne tür bir iş yapmak isterseniz isteyin, sizin için sıraladığımız iş hayatında başarılı olmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Sizin için altın kuralları listelediğimiz iş hayatının başarılı olma sırları:

Disiplinli Olun

Hangi sektörde veya pozisyonda çalışıyor olursanız olun, iş hayatında başarılı olmak istiyorsanız disiplini olmanız elzemdir. İş hayatı hafife alınmayı affetmez. Öte yandan çevrenizdeki başarılı insanları gözlemlediğinizde ortak noktalarının disiplinli olmaları olduğunu fark edebilirsiniz. İşinizi şansa bırakmamak ve başarı merdivenlerini tırmanmak için disiplininizden ödün vermeyin.

Prensip Sahibi olun

Çalışma hayatında prensip her şeydir. Tıpkı özel hayatınızda olduğu gibi iş hayatınızda da ödün vermeyeceğiniz kaideleriniz olmalı. Bu sayede insanlar sizin ne kadar ciddi ve işine değer veren biri olduğunu görecektir. İlkeli ve idealist olmanız sizin bilinçli bir çaba sarf etmenizi sağlayacaktır.

Planlı Çalışın

Bir işte başarılı olmak için çalışmanızı her zaman bir plan çerçevesinde yapın. Karşınıza çıkabilecek her türlü sorun ve zorluğu aşabilmenize yardımcı olacaktır. Plan yapmak ve organize iş yapmanın en iyi yolu ise günlük çizelgeler oluşturmaktır. Tamamladığınız her öğeyi günlük olarak listeden kaldırabilir ve gün sorunda yaptığınız işi gözden geçirebilirsiniz. Organizasyon yapmak ve çalışmalarınız için kendinize bir yol haritası oluşturmanız iş yerinde başarılı olmanızı sağlar. Bildiğiniz gibi bir işin altın kuralı, işinizi doğru takip etmekten geçer.

Bunada Göz At  Ticarete Atılmanın Yolları Nelerdir? Nereden Başlanmalıdır?

Ayrıntılı Kayıtlar Tutun

Hayatınız boyunca iş sektöründe çeşitli zorluklarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Önemli olan bu zorluklar değil, bu zorlukları nasıl aşmanızdır. Başarılı olmak istiyorsanız karşılaştığınız her durumu not alın ve kalıcı tecrübeler haline getirin. Ne kadar tecrübeli olursanız, bir sonraki zorlukları aşmanız o kadar kolay olacaktır.

Rekabetinizi Analiz Edin

Her sektörde ve her iş yerinde rekabet içinde olduğunuz rakipleriniz olacaktır. Başarılı olmak için sizden daha iyi olan insanları ve yöntemlerini izleyin. Belki yöntemleri iyidir ancak bunlara efektif dokunuşlar yaparak verimleri arttırmak sizin elinizde olan bir şey.

Fedakârlık Yapın

Ne yazık ki iş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey feragat etmekten geçer. Ancak burada bir sınırınız olmalı. Bazı insanlar hırslarının esiri olarak ailesinden ve sağlınızdan vazgeçebilir. Fakat bu abartıya kaçan bir durum olmakla birlikte başarılı olmanın en büyük kuralı feragat etmektir. Bazen bir hafta sonu uykusu, bazen de bir konser veya tiyatrodan vazgeçebilirsiniz. Ancak uzun vadede kazanan olacağınızı ve fedakârlığınızın emeğini alabilirsiniz.

Tutarlı Olun

Tutarlılık, iş dünyasında para kazanmanın önemli bir bileşenidir. Her gün başarılı olmak için gerekli olanı yapmaya devam etmelisiniz. Bu, uzun vadede para kazanmanıza yardımcı olacak uzun vadeli olumlu alışkanlıklar yaratacaktır.

Öğrenmeye açık olun ve egonuzu kenara bırakın

Akıl verenler çok önemlidir, çünkü insanların fikirlerinden geri dönmesine, ne yaptığınızı incelemesine, sizi daha büyük başarılara teşvik eder. Tahhüt ettiğiniz şeyden sorumlu tutmasına ihtiyacınız var. Her zaman sözünüze iyi davranın ve zor ve zorlu olsa bile taahhütlerinizi yerine getirin. Bu sizinle değil, işle ilgili.  Bir şeyleri kişisel olarak almayın ve duygudan uzak durun. Egonuzun kontrolü ele geçirmesine izin vermeyin.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL