İş Bankası Karekod ile Nasıl Para Çekilir?

İş Bankası Karekod ile Nasıl Para Çekilir?

Yazar: Emre Bilgiler

21. yüzyılın yenilikleri ve teknolojik ilerlemeleri bankacılık sektöründe çok şeyi değiştirdi. Bundan yalnızca 20 yıl önce yapılmasını hayal bile edemeyeceğimiz pek çok şeyi yapabiliyoruz. Üstelik bu işlemlerin çoğunu şubeye bile gitmeden yapıyoruz. Artık neredeyse insanlar sadece para çekmek için bizzat bankamatiklere gitmeye başladı. Her ne kadar para kullanımı eskiye nazaran %50’den fazla bir azalım gösterse de kimi insanlar kredi kartı kullanmak yerine nakit alışverişi tercih eder. Ayrıca bankaların sunduğu faiz oranlarından ötürü bazı işyerleri kartlı ödemeye indirim yapmayı tercih etmiyor. Günümüzde banka müşterileri pek çok sebepten ötürü temasız para çekme işlemlerine sıcak bakıyor. Bunun birtakım avantajları olduğundan İş Bankası karekod ile nasıl para çekilir sorusuna yanıt aramakta.

ATM’den yapılan temasız işlemler için QR kod, yani karekad’a ihtiyacınız olacak. Elbette bunun için akıllı telefona kullanmanız gerekir. Eğer telefonunuzda Türkiye İş Bankası mobil uygulaması yoksa uygulamayı indirmelisiniz. Android işletim sistemli telefonlar için Google Play Store’dan, iOS işletim sistemli telefonlar için App Store’dan indirebilirsiniz. Kardekod ile para çekmek için cep telefonunuzda İş Bankası Mobil Uygulaması ve İş Bankası internet hesabı sahibi olduğunuzu varsayarak şu şekilde anlatabiliriz.

İş Bankası Karekod ile Nasıl Para Çekilir:

  • İş Bankası mobil uygulamasına giriş yapın
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra Menü seçeneğine tıklayın
  • Para çekme, QR kod para çekme seçeneğine gelin
  • Çekmek istediğiniz meblağı tuşlayın ve ekrandaki yer alan kare içerisine gelecek şekilde ATM üzerindeki QR kodunu okutun. ATM üzerindeki QR kodunun çıkması için numaratörlerden 9 tuşuna basın.

İş Bankası Karekod Para Çekme Limitleri

İş Bankası ATM’leri üzerinden yapacağınız QR kodlu çekim işlemleri için günlük limit vardır. Buna göre 24 saat içerisinde yenilenmek kaydıysa İş Bankası ATM’lerinden gün içerisinde en fazla 3.000 TL tutarında karekodlu para çekimi yapabilirsiniz. Aynı şekilde banka kartı ile yapacağınız çekim işlemleri için de günlük çekim limitleri vardır ve bu limitler 5.000 TL’dir. Ancak her iki seferde çekim yaparak gün içerisinde maksimum 8.000 TL tutarında çekim işlemi yapabilirsiniz.

Bunada Göz At  E Haciz Nasıl Kaldırılır?

Karekod (QR Kod) Çekim Yapmanın Avantajları Nelerdir

Makalenin başında da belirttiğimiz gibi temasız işlemlerle para çekmenin birkaç avantajı vardır. Bunlar için kısaca bahsetmek gerekirse:

  • Karekod işe para çekmek en güvenli yöntemdir. Kartınızı kaybetmek veya ATM’de unutmak gibi bir sorun yoktur.
  • Temasız işlem ile bir günle yüzlerce insanın temas ettiği tuşlara temas etmek zorunda kalmaz ve temasa bağlı bulaşıcı hastalıklardan korunmuş olursunuz.
  • Kredi kartı veya banka kartı taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır.
  • Bankamatiklere gitmeden önce karekod ekranını açarsanız tek yapmanız gereken telefonunuzun kamerasını ekrana tutmak olacaktır. Bu da size kartınızı sokmak, şifre girmek ve işlem yapmak gibi sürelerden tasarruf etmenizi sağlar. Ortalama 3 dakika geçireceğiniz ATM’ler başında işleminizi 15 saniye gibi kısa bir süre içerisinde halledebilir ve paranızı çekebilirsiniz.

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL