Hgs Ceza Sorgulama

Yazar: Emre Diğer Sorgulama Araçları

Karayolları ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün işbirliği yapması sonucunda KGS yerine çözüm niteliğinde HGS sistemi getirildi. Köprü ve otoyollardaki trafik sorununun giderilmesi için geçiş noktalarında araçların ön camına yapıştırılan, çipli bir etiket sayesinde aracın durmasına gerek olmadan otomatik geçiş yapılmasına imkân verildi. HGS ceza sorgulama işlemi, internet erişimi olan cihazlar aracılığıyla kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu konuda özellikle şifresiz HGS ceza sorgulama yapmak isteyen okurlara yardımcı olmak amacıyla internetten sorgu işlemlerine yönelik detayları kapsamlı bir şekilde tarafınıza aktardık. Aşağıdaki adımları uygulamadan önce kullanmakta olduğunuz cihazın internet bağlantısı olduğundan emin olunuz.

HGS Geçiş İhlali Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternetten HGS ceza sorgulama işlemi, ilgili devlet kurumlarının resmi web siteleri üzerinden yapılabilmektedir. Ancak söz konusu sitelerin her birisi için sorgulama işlemleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle ülkemizde faaliyet gösteren resmi kurumlara ait konuları, alt başlıklarda detaylıca açıkladık. HGS geçiş ihlali sorgulama işlemini yapabileceğiniz resmi web siteleri;

 • PTT (hgsmusteri.ptt.gov.tr)
 • e-Devlet (Turkiye.gov.tr)
 • Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi resmi web sitesi (intvd.gib.gov.tr)
 • Akbank İnternet Bankacılığı

Şifresiz HGS Ceza Sorgulama

Herhangi bir şifre girmeden, direkt sorgulama yapabilmek için kullanabileceğiniz resmi web siteleri ve giriş yöntemleri aşağıdaki gibi sıralandırılabilir;

 • PTT (hgsmusteri.ptt.gov.tr) üzerinden sadece plaka ile sorgulama yapabilirsiniz.
 • e-Devlet (Turkiye.gov.tr) üzerinden; İnternet Bankacılığı yöntemini kullanarak, şifresiz HGS ceza sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi resmi web sitesi (intvd.gib.gov.tr) üzerinden de sadece kimlik bilgileriniz sayesinde sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer Akbank müşterisiyseniz; Akbank İnternet Bankacılığı üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

e-Devlet HGS Ceza Sorgulama

Sorgulama yapabileceğiniz bir diğer resmi web sitesi de e-Devlet resmi web sitesidir. Turkiye.gov.tr adresi üzerinden ulaşabileceğiniz bu web sitesinde sorgulama işlemleri, siteye daha önce giriş yapıp, yapmadığınıza göre değişkenlik göstermektedir.

Bunada Göz At  Ucuz Wordpress Hosting Sorgulama

Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki arama kutucuğuna “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama” yazın ve çıkan sonuca tıklayın. (Daha kolay olarak; https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-ihlalli-gecis-bilgileri-sorgulama bağlantısını kullanabilirsiniz.) Açılan sayfada; eğer daha önce e-Devlet sitesine giriş yapmışsanız sizlerden herhangi bir kimlik doğrulaması istenmeyecektir ve böylelikle kolayca sorgulama işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Fakat sisteme daha çok hiç erişim sağlamadıysanız, bu durumda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak, karşınıza çıkacak TCKN, Mobil-Dijital İmza, e-Devlet Şifresi, İnternet Bankacılığı giriş yöntemlerinden birisi ile sisteme giriş yapmalısınız.

GİB HGS Ceza Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi resmi web sitesi intvd.gib.gov.tr üzerinden de sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilgili siteye giriş yaparak, “Borç Sorgulama” butonuna tıklamalı ve karşınıza çıkacak olan ekranda sizden istenilen kimlik bilgilerini girmelisiniz. Doğru ve eksiksiz bir şekilde bu bilgileri girdiğinizde, güvenlik kodunu da yazmayı unutmadan “Tamam” butonuna tıklayın. Böylelikle GİB HGS ceza sorgulama ekranında, mevcut borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

İsimden HGS Sorgulama

İsimden HGS sorgulama işlemi için e-Devlet sitesini kullanabileceğiniz gibi mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz. Hem mobil uygulama, hem de resmi web sitesi üzerinden, arama kutucuğuna “HGS Sorgulama” yazarak panele kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Akbank HGS Ceza Borç Sorgulama

Akbank İnternet Bankacılığı (Akbank Direkt) hizmeti ile banka müşterileri; kolay ve hızlı bir şekilde HGS borçlarını sorgulayabilirler. Bunun için kullanmakta olduğunuz akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınızın web tarayıcısına http://www.akbank.com/hgs-sorgulama-odeme adresini yazmalı ve bankanın resmi web sitesine giriş yapmalısınız. Hem kişisel, hem de banka bilgilerinizin güvenliği için kuruma ait resmi site üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmeniz önemlidir!

Yukarıdaki sayfaya erişim sağladığınızda, işlemlerinizi yapabilmek için “HGS Sorgula” butonuna tıklamanız yeterlidir. Bir diğer seçenek olarak Akbank müşterileri, mobil uygulama üzerinden de Hızlı Geçiş Sistemiyle ilgili sorgulama yapabilirler. Akbank Direkt Mobil Uygulamasını Android uygulama marketinden ya da kurumun web sitesinden edinebilirsiniz.

Bunada Göz At  Ankara Araç Ceza Sorgulama

PTT ile HGS Ceza Sorgulama Plakadan

PTT HGS Geçiş İhlali Sorgulama sitesi üzerinden sorgulama işleminizi online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyiniz;

 1. Adım: hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine gidiniz.
 2. Adım : “Geçiş İhlali Sorgula” butonuna tıklayınız.
 3. Adım: Açılan sayfada sizden istenilen araç plaka numarasını girerek, sorgulama yapmak istediğiniz bölgeye göre “karayolları sorgula” ya da “Avrasya sorgula” butonlarından birisini tıklayarak, işlemlerinizi tamamlayınız.

HGS Ceza İtirazı Nasıl Yapılır?

“HGS cezasına nasıl itiraz edebilirim” şeklinde araştırma yapan vatandaşlar, itirazlarını Karayolları Genel Müdürlüğüne yapabilirler. Özellikle Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde otoyol ve köprülerden rahat geçmeyi amaçlayan vatandaşlar, kesilen cezalarla ilgili geç bildirim yapılmasından şikayetçiler. Bu nedenle E-mail yolu ile [email protected] mail adresine; özet, açık ve net bir şekilde şikayetlerinizi yazarak, ilgili kuruma itirazda bulunabilirsiniz. Bunu yapabilmek için mail ekine itiraz dilekçesi fotoğrafını ekleyebilirsiniz.

HGS ceza itirazı ile ilgili diğer bir seçenek ise en yakın PTT şubesine giderek, şahsen dilekçe ile müracaatta bulunmaktır. HGS etiketinizle alakalı sorunlarınızı, haksız olduğunuzu düşündüğünüz cezaları ya da geç bildirim sebebi ile uygulanan faizleri söz konusu dilekçede açıkça beyan etmelisiniz. Son olarak 0 850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezi ile iletişime geçerek de itirazlarınızı bildirebilirsiniz. Gerekli kontroller yapılarak, itirazlarınız kısa süre içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

HGS İtiraz Dilekçesi

Hızlı Geçiş Sistemi cezalarıyla ilgili cezanın düzenlendiği yer mahkemesine itiraz etmek için HGS itiraz dilekçesi yazmalısınız. Bu hususta profesyonel bir hukuki yardım almak istiyorsanız, HGS itiraz dilekçesi örneklerini incelemenizi tavsiye ederiz. Bu örnekler doğrultusunda dolduracağınız itiraz dilekçesi içeriğinde şikayetiniz (yada itirazınız) ile ilgili her bir ayrıntıya yer vermeli, açık ve net bir üslup kullanarak aynı zamanda da yazım hataları yapmadan dilekçeyi doldurmalısınız.

Bunada Göz At  Hayat Poliçe Sorgulama

Söz konusu dilekçeyi, ilgili birimlere ulaştırdıktan sonra dilekçe içeriğinde belirttiğiniz iletişim bilgileri vasıtasıyla tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Böylelikle HGS itiraz dilekçesi sonucunda ilgili borç tutarınızın durumu hakkında bilgi aktarımında bulunulacaktır. Bu nedenle dilekçede belirttiğiniz her bir bilginin doğru ve anlaşılır olmasına özen göstermelisiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL