Haberler Borsayı Etkiler mi? Ne Derece Etkiler?

Haberler Borsayı Etkiler mi? Ne Derece Etkiler?

Yazar: Emre Borsa

İyi veya kötü, haberler borsayı etkiler mi? Borsa hisse senetleri üzerine işleyen bir piyasadır ve arz talep dengesi piyasayı etkiler. Dolayısıyla bu sorunun en net cevabı evettir. Hatta borsaların haberlerle doğrudan ilişkili olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hisse senedi almak isteyen kişilerin yaptığı ilk şey, piyasa araştırması yapmak, dolayısıyla ekonomi haberlerini takip etmektir. Bir şirkete ait borsada işlem gören hisse senetlerinin sayısı ne kadar çoksa, piyasası da o kadar düşük olur. Diğer türlü satışlar ne kadar azsa fiyat da buna göre yükselir. Bireysel yatırımcılar haberleri yakından takip eder ve bu haberler borsada anında tepki görür. Peki haberler borsayı etkiler mi? Etkilerse nasıl olur?

  • Hükümet ekonomi raporları, ekonominin, tüketicinin ve ana sanayi sektörlerinin gücünü veya zayıflığını öne sürdükleri için her zaman haberdir.
  • Üç aylık mali raporlar, bir şirketin son aylarda nasıl bir performans gösterdiğini gösterir ve yakın gelecek için ipuçları içerebilir.
  • Küresel olaylar beklenmedik hasara yol açabilir.
  • Bir gün sonra, tüccarlar Microsoft’un fiyatının adil fiyatının altına düştüğüne karar verebilir. Mevcut çeyrekte daha da iyi satışların gelmesi beklentisiyle hisse fiyatını artırarak satın alacaklar.
  • Saatler sonra, yeni bir rapor, genel teknoloji sektöründe satışların yavaşlayacağını tahmin edebilir. Microsoft hisseleri, diğer tüm teknoloji şirketleriyle birlikte düşebilir.
  • Bu sözde muhafazakar hisse senedi toplayıcılarının satın al ve tut stratejisini tercih etmelerinin bir nedenidir. İyi bir şirketin hisselerinin uzun vadede yükseleceğinden emin olarak saatlik gürültüyü görmezden gelebilirler.

1. İyi Haber / Kötü Haber

haberler borsayı etkiler mi

Herhangi bir hisse senedi hakkında yapılan olumsuz haberler hızlı bir yankı uyandırır ve hisse senetleri satışları artar. Zarar etmek istemeyenler bu haberlere anında tepki verir ve elindekileri çıkarmak ister. Haberler borsayı etkiler mi sorusunun en net cevabı da budur. Şirketlerin hisselerinin kazanç raporlarının haberlere olumlu olarak yansıması, talepleri arttıracaktır. Bu da satılacak hisse senedinin bulunmasını ve fiyatların yükselmesini sağlar. Satış baskısı ise çoğu hisse senedinin fiyatlarında düşüşe sebep olur. Profesyonel borsacılar haberleri takip etmek yerine, önceden tahmin etmeye çalışırlar.

Bunada Göz At  2021 Yılında Yatırım Yapılabilecek Şirketler

2. Kötü Haberin İyi Haber Olması

haberler borsayı etkiler mi

Bazı hisse senedi yatırımcıları için kötü haber, iyi haber niteliğini taşır. Örneğin yıkıma sebep olan bir doğal afet, inşaat sektöründe bölgede hizmet veren şirketler için iyi haber niteliği taşır. Doğal afetin şiddetine ve sebep olduğu yıkımlara bağlı olarak sektör hareketlenecektir. Şirketlerin önümüzdeki sezonlarda satış ve hizmetlerinin artacak olması, hisselerinin değerlenecek olması anlamına gelir. Buna ek olarak verebileceğimiz örnek, yakın tarihte yaşanan Azerbaycan – Ermenistan savaşıdır. Bu savaşta Bayraktar ve Aselsan gibi firmaların satışları artmış, savaşın sonlanmasında etkili bir rol oynamıştır. Bu da bu şirketlerin kazanç sağlamaları anlamına gelmiştir.

3. Sürpriz Haber Etkisi

haberler borsayı etkiler mi

Dünyanın önde gelen bir otomobil şirketinin araçlarını geri çağırması, Ortadoğu’da petrol devi olan bir ülkedeki iç karışıklık veya buna benzer haberler, geniş çaplı çalkantılara sebep olur. Bu tür önceden tahmin edilemeyen olaylar, borsada işlem gören şirketler için korkulu rüya niteliği taşır. Bu sebepten ötürü fiyatlar bir anda beklenmedik bir haber ile çakılabilir. Yakın tarihte Soma Holding’e ait bir madenin çökmesi, şirketin büyük bir çakılma yaşamasına sebep olmuştu.

4. Dergi Haberleri

Borsayı etkileyen haberlerin bir diğeri de ekonomi dergilerinde yayınlanan tahminler oluşturur. Çoğu borsa uzmanı, bu tip şirketler için olumsuz haber yapmaktan kaçınır. Yani daha fazla yükselecek veya durağan değerlerden bahsedilir ancak durağanın bir diğer evresi düşük olarak algılanır.

5. Kısa vadeli dalgalanmalarla nasıl başa çıkılır

Tipik olarak, bilginin ne kadar hızlı yayıldığından dolayı piyasaların yeni bilgileri çok hızlı sindirdiğini görürüz, ancak bazen oyalanabilir. Yatırımcılar, kısa vadeli haberler hakkında çok fazla endişelenmeyerek ve iyi çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmalarını sağlayarak kendilerini kısa vadeli piyasa dalgalanmalarına karşı koruyabilirler.

Bunada Göz At  Hiç Bilmeyenler İçin Borsada Para Kazanma Rehberi

Etiketler: haber


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL