Gss Borç Sorgulama

Yazar: Emre Genel

GSS, Genel Sağlık Sigortası’nın kısaltmasıdır ve bu sigorta devlet tarafından vatandaşlarına verilen sağlık sigortası avantajı olarak tanımlanabilir. Bu sigorta ile yardıma muhtaç olan tüm vatandaşlar, bebeklikten yaşlılığa kadar sağlık alanında yararlanabilirler. Bu sigorta herhangi bir işte çalışmayan, anne, baba ya da eşinden sağlık alanında yararlanamayan herkes için geçerlidir. Ancak bu sigortayı yaptırabilmek için de aylık belirli seviyede ücretlerin ödenmesi gerekir. Bu ücret, kişilerin gelir seviyelerine göre belirlenir. Ancak 1 Nisan 2017’de çıkarılan yeni yasa ile asgari brüt ücretin %3’ü kadar prim alınacağı belirtilmiştir.

Yeni yapılan düzenleme ile eski GSS borçları silinmiş ve vatandaşlardan tek bir ücret alınacağı açıklanmıştır. Ayrıca bu sigortayı yaptırabilmek için önceden uygulanan zorunlu gelir testinin artık uygulanmayacağı da belirtilmiştir. Peki GSS’niz varsa ve geçmişte yatırmadıysanız, borcunuz olup olmadığını nasıl sorgulayabileceğinizi biliyor musunuz? Sizlere bu konuda detaylı bilgi verelim;

GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama için dilerseniz www.sgk.gov.tr adresine girebilirsiniz. Bu adrese girdikten sonra sayfanın üst kısmında yer alan E-SGK yazılı yere tıklayın. Karşınıza gelen sayfada E-Hizmetler kısmını göreceksiniz. Buraya da tıkladıktan sonra otomatik olarak e-devlet kapısına yönlendirilirsiniz. Buradan GSS Borç Sorgulama T.C. Kimlik no ile yapılabilir. TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek, ardından doğrulama kodunu doğru şekilde yazarak GSS borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntem uzun geliyorsa direkt olarak e-devlet sistemine giriş yapabilir ve buradan TC kimlik numaranızı, şifrenizi ve doğrulama kodunu girerek, borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

www.sgk.gov.tr adresinden yalnızca GSS borcunuz için değil SGK Prim Borç Sorgulama yapabilmek için de faydalanabilirsiniz. Eğer Bağkur ya da sigortanız varsa ve ne kadar borcunuzun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, yine bu adres üzerinden kolaylıkla sorgulama yaparak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunada Göz At  Aksa Doğalgaz Fatura Sorgulama

GSS Borcu Sorgulama Ziraat Bankası üzerinden de yapılabilir. Eğer borç sorgulama için internet kullanmak istemiyorsanız, size en yakın olan Ziraat Bankası şubesine giderek de sorgulamanızı yaptırabilirsiniz. Bunun dışında Ziraat Bankası’nın internet şubesi üzerinden de GSS borç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet GSS Borç Sorgulama, bu sorgulamayı yapabileceğiniz en kısa yoldur. Çünkü hangi kurum olursa olsun sorgulamayı bu adres üzerinden yapacaktır. Sizin devletle olan tüm borç ve alacaklı ilişkileriniz e-devlet üzerinden takip edilir. E-devlet şifresi edinebilmek için PTT şubelerine gidebilir ve belirli bir ücret ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz.

e-Devlet Olmadan GSS Sorgulama yapabilmeniz için SGK müdürlüklerine gitmeniz gerekir. Buradaki görevliler sizlere borcunuzun ne kadar olduğu hakkında bilgi verebilir. Şifresiz GSS Borç Sorgulama yapabilmenizin tek yolu SGK genel müdürlüklerine gitmektir.

e-devlet üzerinden SGK Online Tahsilat Borç Sorgulaması yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı aynı şekilde SGK’nın internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Bu sorgulama dışında SGK Prim Borç Ödeme için de hem SGK’dan hem de e-devlet sayfasından yararlanabilirsiniz.

GSS Borç İtirazı

Genel sağlık sigortası borçları, geç kalınmış işlemlerde ve yanlış yapılan işlemlerde söz konusu olabilir. Bir kişi 18 yaşına girmişse ve sağlık sigortası için gerekli işlemleri yaptırmamışsa, GSS borçları birikiyor demektir. Bu durumda, eğer mazeretiniz varsa SGK genel müdürlüklerine itiraz dilekçesi göndermeniz gerekir. Bu dilekçeye ek olarak itirazınızı haklı gösterecek olan belgeleri de eklemeniz gerekir. İtirazınız olumlu kabul edilirse geçmişe dönük olan borçlarınızın faizi silinecektir. Eğer itirazınız kabul edilmezse geçmişe dönük borçlarınız için iş mahkemelerine de başvurma hakkınız bulunmaktadır.

GSS Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

GSS borç yapılandırması, geçmişe dönük olan borçların ödenmesi amacıyla yapılmaktadır. Vatandaşların borçlarını ödeyerek sağlık sigortalarından faydalanabilmeleri için özel olarak uygulanan bu sistemde, borçları için işlenmiş olan gecikme zammı ve enflasyon artışı gibi tutarlar tahsil edilmez. Yapılandırma işlemleri ise SGK genel müdürlüklerinden ve vergi dairelerinden gerçekleştirilebilir. Bu borcu yapılandırmak için ise peşin ödeme ya da 12 ay eşit taksite böldürme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Bunada Göz At  Para Kazandıran Mobil Uygulamalar

GSS Borcu Peşin Ödeme İndirimi

GSS borcunuzu peşin öderken ya da 12 ay taksitlendirirken herhangi bir ek ücret alınmaz. Geçmiş borçlarınızın üzerinden işlemiş olan faiz silinir ve enflasyon artışı da alınmaz. Yalnızca ana parayı ödeyerek Genel Sağlık Sigortanızdan faydalanmaya başlayabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL