Gib Borç Sorgulama

Yazar: Emre Diğer Sorgulama Araçları

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) , internet üzerinden İnternet Vergi Dairesi sistemini kurmuş ve zamanında tahsil edilememiş trafik cezaları, yargı harçları, kyk ödemeleri, araç vergileri, kabahatler kanunu çerçevesinde verilmiş cezaları, konut vergileri,, sgk primleri, kamu hizmetlerinin uygulanmasından doğan vergileri (su ve imha primleri vb.) ve bunların faiz ve takibinden doğan ücretlendirmeleri ; yani kamu alacakları kapsamındaki borçlarınızı görüntüleyebilmenizi sağlamıştır.

GİB BORÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Sisteme giriş yapmak için öncelikle kullandığınız arama motoruna Gelir İdaresi Başkanlığı yazarak arama yapıp gib.gov.tr sayfasına girmelisiniz. Açılan GİB ana sayfasında ‘Hızlı Erişim’ başlığı altında ‘borç sorgulama’ linki bulunmaktadır. Ya da en üstteki ‘e-işlemler’ yazısının üzerine geldiğinizde beşinci ( 5.) Basamakta yine ‘Borç Sorgulama’ ibaresini görebilirsiniz. Bu linklerden birine tıkladığınızda Borç Bilgilendirme sayfası açılacaktır ve TC kimlik bilgilerinizle girişiniz istenmektedir. TC kimlik numaranızı, kimlik üzerinde yer alan seri ve no’yu, annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun TC kimlik numarasını veya annenizin kızlık soyadının ilk iki (2) harfini yazdıktan sonra resimde belirtilen güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir. Bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra ‘Tamam’ tuşuna basarak ilerleyebilirsiniz.

Açılan sayfada görüntülenmekte olan borçlarınızın hangi vergi dairesine ait olduğunu (Didim Vergi Dairesi, Beşiktaş Vergi Dairesi vb.), borcun vergi türünün ne olduğunu (trafik cezası, yargı harcı, araç vergisi vb.), trafik cezanız var ise hangi araçla bu cezanın yazıldığını, vadesi gelmiş borç aslınızı, vadesi gelmemiş borç aslınızı, bu borçların gecikme zamlarını ve toplam borcunuzu görebilirsiniz.

Bunada Göz At  Meslek Kursları Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL