Evden Verimli Çalışmak İçin Öneriler – Veriminizi Arttırın!

Evden Verimli Çalışmak İçin Öneriler – Veriminizi Arttırın!

Yazar: Emre Kariyer

Evden çalışma fikri kulağa harika geliyor ancak psikolojiyi bir türlü etki altına alamamak, evden verimli çalışmak için öneriler konusunu kritik bir hale alıyor. Duygularımızı kontrol altına alabilme yetisi, en azından bekleyen işleri zamanında tamamlanabilir kılıyor. Matematiksel modellemeler üzerinden yüzeysel bir hesap ile, evden çalışan kişilerin ofiste yaptığı işlere oranla çok daha yavaş çalıştığını söylemek mümkün. Bu açıdan çalışma şartlarına oranla evde çalışmanın avantajları dezavantaj olabilir. Sizin için bugünkü yazımızda, evden verimli çalışmak için öneriler ile etkili bir verim almanızı sağlayacağız.

1. Çalışma Saatlerini Düzenli Tutun

Evde çalışmak kaçınılmaz bir rahatlık sunuyor ve bu sizin için bir sorun haline gelebiliyor. Evden verimli çalışmak için öneriler listemizde dikkate almanız gereken ilk şey, programlı çalışma. Çoğu zaman ne zaman çalışacağınıza karar verememeniz sizin için sorun oluşturur. Birçok çalışan, iş ve yaşam dengesini kuramadıkları için evde verimli bir çalışma ortamı sağlayamazlar. Eğer bir önceki gün az çalışırsanız, ertesi gün daha fazla çalışmak zorunda kalırsınız. Tam tersi olarak bir önceki gün fazla çalışmak, ertesi gün daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, günün hangi saatlerinde en verimli olduğunuzu ve ne zaman gevşediğinizi anlamanıza yardımcı olabilirler. En önemli görevleriniz için yüksek odaklanma saatlerinizi ayırarak bu bilgileri kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

2.  Kendinize Bir Rutin Oluşturun

Eğer evde çalışıyorsanız, masanıza oturmadan önce zihinsel olarak hazırlık yapmak uzun sürebilecek sıkıcı bir iş olabilir. Koltuğa oturmadan önce bir rutin oluşturmanız önemlidir. Sabah işinize başlamadan önce bunu bir rutinin parçası haline getirin.

3.  Alanınızdaki İnsanlarla Temel Kurallar Belirleyin

Çalışmalarınızı olumsuz etkileyebilecek en önemli şey, sizinle ortak alanları paylaşan kişilerin kurallarınız dışında hareket etmişidir. Bu yüzden işinizi daha verimli yapabilmek adına temel kurallar belirleyin. Okuldan eve gelen çocuklarınız veya eşinizle belli saatler dışında çok fazla içli dışlı olmanız, işinizi aksatmanıza sebep olur. Sosyal alanları paylaştığınız kişilerle temel kurallar belirlemelisiniz. Ek olarak, sadece evde olduğunuz ve insanların eve girmesine veya evcil hayvanlara bakmasına izin verebildiğiniz için, diğer aile üyelerinin bunu her zaman yapacağınızı varsayması gerektiği anlamına gelmez

Bunada Göz At  Kendi Markanızı Nasıl Yaratırsınız?

4. Molaları Planlayın

Molalarınızın zamanlamalarını uzun tutmanız hem işten soğumanıza sebep olur hem de tekrar iş başı yapmanıza engel olur. Evden verimi çalışmak isteyenlere tavsiyemiz, mola sürelerini sınırlı tutmaları olacaktır. Bu sayede işlerini daha hızlı bitirerek kendilerine daha fazla vakit ayırabilirler. Örneğin ofiste gün içerisinde 15 dk. ve 1 saat olmak üzere iki mola verilir. Bunu bir profesyonel gibi düşünerek ele alın

5. Evden Çıkın

Sosyal mesafeyi korumak ve kendinize zaman ayırmak adına biraz temiz hava almak hem zihninizi boşaltmanıza hem de döndüğünüzde daha kolay odaklanmanıza destek sağlar. Aynı tavsiye, geleneksel ofis ortamlarında çalışanlar için de geçerlidir. Binayı günde en az bir kez terk edin. Vücudunuzun hareket etmesi gerekiyor. Artı, temiz hava ve doğal ışık size iyi gelecektir.

6. Size Ayrılmış Bir Ofis Alanı Belirleyin

evden verimli çalışmak için öneriler

Evin belli bir noktasının resmi bir iş alanı anlamına gelmesi, sizin için bir adaptasyon sağlayacaktır. Kendinize ait çalışma alanları istediğiniz gibi düzenleyebilir ve işlerinizi daha rahat yapabilmeniz için uygun bir ortam oluşturur.

7. İş Akışınızı Planlayın

evden verimli çalışmak için öneriler

Verimli bir şekilde evden nasıl çalışılacağını öğrenmek istediğinizde, üretkenliği yüksek tutmanın kesin yollarından biri, iş gününüzü planlama konusunda akıllı davranmaktır. Daha çalışmaya başlamadan önce, gün için önceliklerinizin neler olduğunu, her şeyi halletmenizin ne kadar süreceğini düşündüğünüzü ve fazladan zamanınız varsa ne üzerinde çalışacağınızı bildiğinizden emin olun. Ertesi günü planlamak için yatmadan önce birkaç dakikanızı ayırmanız faydalı olabilir. Zihninizin gerisindeki planlama stresi olmadan daha iyi uyuduğunuzu fark edebilirsiniz.

8. Mazeretlere İzin Vermeyin

evden verimli çalışmak için öneriler

Rahat çalışma ortamlarında sizi işten uzaklaştıran pek çok mazeret bulmanız mümkün olur. Bu sırada sürekli zihninizle bir çatışma halinde olursunuz. Daha fazla uzatmayın mazeretlerin sizi işten uzaklaştırmasına izin verin.

Bunada Göz At  Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?

9. Dikkatinizi Dağıtacak Şeylerden Uzak Durun

evden verimli çalışmak için öneriler

Televizyon ve akıllı telefonlar gibi aletler, sizi evden çalışırken işinizden alıkoymak için bekleyen düşmanlar gibidir. Bu tip cihazları yakınlarınızda tutmanız konsantrasyonunuzu yitirmenizi sağlar. Evcil hayvanlarınız dahil pek çok şey çok kısa sürede sizin dikkatinizi dağıtabilir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL