Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi

Yazar: Emre Kredi Sorgulama

Günümüzde ülkede faaliyet gösteren çeşitli bankalar ve finans kuruluşları bulunmaktadır. Ve bu bankalar ihtiyaç olunduğunda ihtiyaç sahiplerine kredi kullandırmaktadırlar. Yapılan ödeme sözleşmelerine uymayan kişileri kendi bünyelerinde tespit edip kara listeye almaktadır. Bu konuda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de eşinizin banka borcu sizin kredi notunuzu etkiler mi? sorusudur.

Eşinizin banka borcu sizin kredi notunuzu etkiler mi soruna bankaların yazılı bir maddesi bulunmamaktadır. Fakat eşler arasında evlilikten sonra edinilmiş mallar mevcut ise bu mallara zarar gelme olasılığı da mevcuttur. Kredi çekmiş olan kişiye eğer eş kefil olmuş ve kredi borcu ödemeleri yapılmıyor ise bu durumda kefil olan eşinde kredi notu düşmektedir. Eşlerin birinin borcu neden ile icra ve haciz durumları söz konusu olduğunda ise sahip olunan tüm eşyalara haciz konulmaktadır. Ve diğer eşin bu konudan haberi yoksa bile haciz işlemleri engellenememektedir. Yalnız eşler arasında yapılan bir sözleşme var ise; Yapılan sözleşmelere istinaden açılan davalarda mahkeme sözleşmenin geçerli olup olmadığına ve bankaların tahsil etmesi geren tutara mahkeme karar verir. Tabi kararı verirken eşin mağdur edebilir ya da mağdur etmemek için eşler arasında yapılan sözleşmeyi geçerli saymaktadır.

Eşinizin banka borcu sizin kredi notunuzu etkiler mi sorusuna en doğru cevabı banka avukatlarına danışarak öğrenebilirsiniz. Çünkü bankaların bu konu hakkında yazılı hiçbir maddesi bulunmamaktadır.

Bunada Göz At  Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisinde Gerekli Evraklar

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL