Engelli Raporu Sorgulama 2021

Yazar: Emre SGK

Yasalar sayesinde doğuştan veya sonradan bir kaza sonucu engelli durumunda olan vatandaşlarımız için birtakım kolaylıklar sağlanmıştır. Bedensel ya da zihinsel engelli olan vatandaşlarımızın da engelli ayrıcalıklarından yararlanabilmesi için devlet tarafından istenen engelli raporunun olması gereklidir. Önemli bir hatırlatma! Bir kişinin engelli raporu alabilmesi için %40 ve üzeri derecede engelli olduğunun hekimler tarafından belirlenmesi gereklidir. Engelli raporu sağlık kuruluşları tarafından da verilmektedir.

Engelli Raporu Almak İçin Nereye Başvurulur?

Engelli raporu almak istediğinizi içeren bir dilekçe aracılığı ile aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte başvurunuzu yaparak engelli raporuna sahip olabilirsiniz. Engelli raporunuzu internet üzerinden de sorgulayabilirsiniz. Aşağıda nasıl yapacağınıza dair detaylara ulaşabilirsiniz.

Engelli raporu almak için başvuru yapacağınız sağlık kuruluşları; Üniversite ya da Devlet hastaneleridir. Bu raporu alabilmek için gerekli belgeler; Engelli olan vatandaşın kimlik fotokopisi, 5 adet vesikalık güncel fotoğrafı ve engelli raporu almak istediğine dair bir dilekçe istenilmektedir. Bu istenen belgeleri yerine getirdiğinizde engelli raporu almak için başvuru yapabilirsiniz. Engelli raporu veren hastaneler yukarıda da bahsettiğimiz gibi üniversite ya da devlet hastaneleridir. Engelli raporunda bir başhekim/doktor imzası bulunması zorunludur.

2019’da Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK’nın web sitesi üzerinden engelli raporu sorgulama işleminizi istenen bilgileri girdikten sonra gerçekleştirebileceksiniz. Vatandaşlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun websitesi yoğun olarak ziyaret edilmekte olduğundan dolayı SGK’da birçok sorgulama işlemini sitesine yüklemiş durumdadır. Daha kolay hizmet sağlamak ve hızlı işlem yapmanızı öngörmek için engelli raporu sorgulama uygulamasını da sunmuştur. Aşağıda bulunan butona tıkladığınızda engelli raporu sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfaya ait ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir. Detaylı anlatım için yazının devamını takip edebilirsiniz.

T.C. No ile Bedensel Engelli Raporu Sorgulama

Her belgede olduğu gibi ilk olarak istenen bilgi her zaman Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıdır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere T.C. Kimlik Numarası girerek devamındaki İl, Doğum Yılı, Cilt Numarası ve güvenlik kodunu girdikten sonra “Bilgileri Sorgula” butonuna tıklayarak engelli/özürlü raporuna ulaşabileceksiniz.

Bunada Göz At  Gelir Testi Sonucu Sorgulama

SGK Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle aşağıda bulunan bağlantı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesine ulaşmanız gerekmektedir. Bu bağlantıya eriştiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Burada sizden istenen gerekli bilgiler yukarıda da belirttiğimiz gibi kimlik bilgilerinizdir. Kendinizin ya da bir başkasının engelli raporuna ulaşmak için kişiye ait bilgileri girerek sorgulama butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Engelli Raporu Sorgulamak İçin Tıklayınız!

* SGK Resmi sitesinin engelli raporu sorgulama sayfasında yaşanan aksaklık nedeniyle şimdilik erişim sağlanamamaktadır.

Görüldüğü gibi oldukça basit olan engelli raporu öğrenme işlemini dakikalar içerisinde anında öğrenebiliyorsunuz.

Bir önceki sorgulama yazımız olan SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama başlıklı makalemizde İşe Giriş Tarihi Nasıl Öğrenilir, 4a Hizmet Bilgisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar

  • Osman

    ben yaklaşık 1 yıl önce bir kaza geçirdim. Sağ elimde parmaklarımı tam oynatamadığım için işinden çıkarıldım. Bu engelimden dolayı engelli raporu alabilir miyim? Bu rapor için bir ücret var mı, varsa ne kadardır?

  • ibrahim

    Benim teyzemin engelli raporu kayboldu bu sürelimi süresizmi olduğunu öğrenmek için raporu görmemiz gerekiyor ama verdiğiniz siteye giremiyorum nasıl öğrenicem ben bunu

  • Merve

    Merhaba benim sağ gözüm 18 yaşında birden bire görmemeye başladı sadece ufak hareket algılıyor sol gözümde astigmat ve yakını görememe gibi doğuştan bir rahatsizlık var numarası 3.5 civarında. Engelli raporu için başvuruda bulundum ama merak içindeyim aydınlatabilir Misiniz?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL