En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yazar: Emre Genel

Yasal olarak ikinci bir vatandaşlık ve pasaport sahibi olmak mı istiyorsanız? En kolay vatandaşlık veren ülkeler son zamanlarda Türk kullanıcılarının en sık yaptığı aramalardan biri. Çifte vatandaşlık demek, en az iki ülkenin vatandaşı olmak anlamına gelir. Bu genelde avantajlı ve bir durumdur. ABD, Kanada, İngiltere, Hindistan ve Çin gibi bazı ülkeler, aynı anda birden fazla ülkenin vatandaşı olmanıza izin vermeyebilir. Çifte vatandaşlık almanın en yolları şunlardır:

 1. Soy
 2. Vatandaşlık
 3. Evlilik
 4. Yatırım

Atalarınızla bağlarınız olduğunu ispatlayabilirseniz, birçok ülke kolayca vatandaşlık almanıza izin verir. Bu, özellikle Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaygındır. Bazı ülkeler için, doğrudan ebeveynlerinizin orada doğduğunu kanıtlamanız gerekir, ancak diğerleri için (örn. Litvanya), büyük büyük ebeveynleriniz orada doğmuş olsa bile ata vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz.

Vatandaşlığa geçiş yoluyla vatandaşlık edinme süreci, genellikle tam vatandaşlığa başvurmaya hak kazanmadan önce daimî ikamet eden kişi olarak bir ülkede belirli sayıda yıl yaşamayı içerir.

Evlilik yoluyla vatandaşlık, başka bir vatandaşlık alma biçimidir. Kanada, İrlanda, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi bir vatandaşla evlenirseniz dünyadaki çoğu ülke size ikinci bir pasaport verebilir. Ancak, bu uygulanabilir bir vatandaşlık stratejisi değildir. Yatırım ise son zamanlardaki en çok rağbet edilen vatandaşlık yöntemi. İşte en kolay vatandaşlık veren ülkeler:

 

Meksika

en kolay vatandaşlık veren ülkeler

Meksika, en kolay vatandaşlık veren ülkeler sıralamasında yer bileceğimiz bir ülke. Orta Amerika’nın renkli ülkesi Meksika’nın vatandaşlık şartları düşük kabul edilebilir. Vatandaşlık alabilmeniz için ilk şart, en az beş yıl ülkede ikamet etmenizdir. Başvuru sahipleri ayrıca İspanyolca konuşmalı, Meksika tarihi ve kültürünü anladıklarını kanıtlamalı ve diğer ülkelerdeki vatandaşlıklardan vazgeçmelidir. Meksika için Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kanada

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler
Oct 6 2015–Vancouver BC–Citizenship ceremony: New Canadians take the citizenship oath during a ceremony in Vancouver. (Photographs by Brian Howell)

Dünya’nın en nezih ülkelerinden biri olan Kanada, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının en sık göç ettiği ülkelerden biri. Kanada vatandaşlığına hak kazanmak için, başvurunuzu imzaladığınız tarihten önceki beş yıl içinde Kanada’da kalıcı oturma statüsüne sahip olmanız ve 1.095 gün boyunca Kanada’da yaşamış olmanız gerekir.

Bunada Göz At  Egodan Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir? - Egodan Kurtulun!

Paraguay

En kolay vatandaşlık veren ülkeler sıralamasında yer alan ülkelerden bir diğeri de Paraguay. Paraguay vatandaşlığına başvurmak için yetişkin olmanız, Paraguay’da en az üç yıl yaşamış olmanız, ülkeye mesleğiniz, ticaretiniz, biliminiz veya sanatınızla katkıda bulunmanız ve iyi bir sicile sahip olmanız yeterlidir.

Portekiz

Portekiz, vatandaşlığa geçme yoluyla AB vatandaşlığı elde etmenin en kolay vatandaşlık veren ülkelerden biridir. Süreç basittir: Portekiz’de ikamet edin ve beş yıl sonra vatandaşlık için başvurun.

En iyi yollar Çevrimiçi İşçi Vizeleridir. İlk ikamet yılı boyunca Portekiz’de en az dört ay ve daha sonra her iki yıllık dönem boyunca en az 16 ay geçirmeniz gerekecektir. Beş yıl boyunca arka arkaya 6 aydan fazla ülke dışına çıkamazsınız.

Dominik

Karayiplerin en güzel ülkelerinden biridir ve yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkelerden biridir. 100 bin dolar nakit veya 200 bin dolar gayrimenkul satın alan herkes, bu ada ülkesinin vatandaşı olabiliyor.

Malta

Avrupa Birliği vatandaşlığı için hızlı ve kolay bir yol sunar ancak pek ucuza geldiği söylenemez.100.000 € ‘dan fazla bir gelire sahip olmanız veya 500.000 € birikiminiz olması gerekir. Malta Ulusal Kalkınma Fonuna 650.000 € ‘luk geri ödemesiz bağış karşılığında ülkenin vatandaşı olabilirsiniz.

İspanya

En kolay vatandaşlık veren ülkeler

Gayrimenkule 500.000 € yatırım yapın ve İspanyol Altın Vizesi için başvurabilirsiniz. On yıllık ikamet ve temel İspanyolca bildiğinizi kanıtlayarak vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Altın vize için başka alternatifler de var. Bunlara 1.000.000 € hisse satın alma veya 1.000.000 € banka mevduatı dahildir. Alternatif olarak, 2.000.000 € karşılığında devlet tahvillerine yatırım yapmak.

 

Vatandaşlığa kabul ülkelerine göre en hızlı standart vatandaşlık

Arjantin en kısa standart zamana sahiptir. Sadece iki yılda Arjantin vatandaşlığı alabilirsiniz. Bunun dışında ikamet süresine bağlı olarak vatandaşlık veren ülkeler şu şekildedir:

Bunada Göz At  Nema / Key Ödemesi Sorgulama

Üç yıllık ikamet şartı olan ülkeler:

 • Kanada
 • Ekvador
 • Honduras (Orta Amerika vatandaşları için sadece bir yıl ve İspanyollar ve İbero-Amerikalılar için iki yıl.)
 • İsrail
 • Paraguay
 • Polonya (Vatandaşlığa geçme ile en hızlı AB vatandaşlığı)
 • Sırbistan (Vatandaşlığa geçiş ile en hızlı Avrupa vatandaşlığı)

Dört yıllık ikamet şartı olan ülkeler:

 • Brezilya (Nitelikli bir mülk veya işletmeye sahipseniz üç yıl.)
 • Etiyopya

Beş yıllık ikamet şartı olan bazı ülkeler:

 • Arnavutluk

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL