En Çok Kazandıran Meslekler Nelerdir?

En Çok Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Yazar: Emre Kariyer

Bilindiği üzere günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birçok meslek ortaya çıkmıştır. Eskiden en çok kazandıran meslekler dendiğinde akla doktorluk, mühendislik gibi meslekler akla gelirken, belirttiğimiz gibi günümüzde bu meslekler yerini teknoloji ile ilgili çalışmalar yer almıştır.

Üniversite adayları, özellikle üniversite sınavında iyi bir derece yapmış adaylar artık odaklarını en çok kazandıran meslekler üzerine yoğunlaştırmıştır. Malum hayat zor ve para her zaman gerekli. Peki en çok kazandıran meslekler nelerdir?

Çok Para Kazandıran İşler

En çok para kazandıran işler listesi yukarıda da bahsedildiği üzere tahmin edildiğinden biraz farklı. Bazı bölümleri ne yazık ki ülkede bulmak mümkün değilken, çoğu ülkemizin üniversitelerinde okutuluyor. Aşağıda ki meslekler yıllık maaşlar üzerinden hesaplanmıştır. İşte en çok kazandıran meslekler:

  1. Doğa Bilimleri Yöneticiliği: Doğa bilimleri yöneticileri, ziraat uzmanı, fizik mühendisi ve kimyagerler gibi doğa ile ilgili meslek gruplarını kontrol eder. Oldukça yüksek maaşları vardır. Günümüzün kötü koşulları nedeniyle doğa git gide geri dönülemez zararlar aldığından, bu meslek son zamanlarda değerlenmiştir. Doğa bilimleri yöneticiliği mesleğinin yıllık ortalama maaşı 95.000 dolar olarak belirtilmiştir.
  2. Pazarlama Müdürü: Bir şirket sahibiyseniz ve kişilere ürün satıyorsanız, pazarlama konusunun ne kadar mühim bir konu olduğunun farkındasınızdır. Pazarlama müdürleri, bir şirkette ki pazarlama stratejilerini gözden geçiren, belirleyen ve onaylayan kişi denebilir. Pazarlama müdürü mesleğinin ortalama maaşı 100.000 dolar olarak belirlenmiştir.
  3. Hava Trafik Kontrolörü: Son zamanlarda artık deniz ve kara yolu taşımacılığından ziyade hava yolu taşımacılığı tercih edilmektedir. Bu durum da haliyle hava trafiğinin daha da yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. Hava trafik kontrolörleri uçakların güvenli bir şekilde hava alanlarına ve belirtilen alanlara iniş yapmasını sağlar. Oldukça değerli olan bu meslek grubu, yıllık 135.000 dolardır.
  4. Avukatlık: Yasalara hakim olan ve kişilerin haklarını savunmakla görevlendirilen avukatlık mesleğinin bu listede olmasına şaşırmamak gerekir. Avukatlık mesleği tarih boyunca en çok kazandıran mesleklerden biri olmuştur. Avukatlık mesleğinin yıllık ortalama kazancı 110.000 dolardır.
  5. Diş Hekimliği: Diş hekimliği oldukça değerli ve gerçekten yetenek isteyen bir meslek grubudur. Diş hekimleri sanılanın aksine binlerce lira kazanmaktadır. Her geçen yıl da kazançları git gide artmaktadır. Bir diş hekiminin yıllık maaşı yaklaşık 132.000 dolar civarındadır.
Bunada Göz At  Sözel meslekler ve maaşları nedir?

En Yüksek Maaşlı Meslekler

Yukarıda mesleği takip eden en yüksek maaşlı meslekler arasında hava yolu pilotluğu da yer almaktadır. Pilotların çok para kazandığını herkes konuşur, bunu tahmin etmek zor değildir. Bir pilotun yıllık maaşı ortalama 135.000 dolar civarındadır. Pilotları takip eden bir diğer meslek CEO’lardır. Bilindiği üzere CEO, en tepede ki yönetici demektir. Sorumluluk arttıkça haliyle maaşta artmaktadır. Bir CEO’nun yıllık ortalama maaşı 140.000 dolar olarak belirlenmiştir. CEO’ları takip eden meslek grubu mühendislik yöneticiliğidir. Mühendislik yöneticiliği adından da anlaşılacağı üzere mühendisleri denetleyen ve yöneten kişilerdir. Mühendislik yöneticilerinin yıllık ortalama maaşları 140.000 dolar olarak belirlenmiştir.

Meslek seçimi yapacaksanız, bir mesleğin maaşından ziyade, hangi mesleğe daha çok yeteneğinizin olduğunu göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Sonuçta ömür boyu bu meslek yapılacağından, meslek seçimi oldukça önemli ve hayati bir konudur.

Etiketler: Meslekler


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL