Emlak Piyasalarını Neler Etkiler

Yazar: Emre Genel

Ülkemizde her geçen gün gelişmekte olan sektörlerden biride emlak sektörüdür. Kişinin barınma ihtiyacı bu sektörün artmasındaki temel etkendir. Emlak sektörü birçok sektörle bağlantılıdır. Öyle ki sektör hem ürün ortaya çıkarmayı kapsarken ürünü pazarlama boyutunu da üstlenmektedir. Bu durumdan dolayı da emlak piyasası malzeme, üretim aşaması, denetim, pazarlama, kontrol gibi durumlardan etkilenmektedir.

Bağlantılı Olduğu Alanlar

İnşaat, mimari, dekorasyon gibi alanlarda faaliyet gösterir. Genellikle bu alanlar birbirlerini tamamlayıcı alanlar olarak düşünülmektedir. İnşaatta kullanılan kullanılan malzemelerin teknolojik gelişmişliği, kullanılışlık, dayanıklılık gibi boyutları doğrudan etki eder. Bu durumlarda fiyatlarının artması emlak piyasasında da direkt bir artışa sebep olur. Konut veya iş yerlerinde kişilere, kurumlara özel çizimleri sayesinde görsellik artmakta ve bu görselliği de piyasa olarak dekorasyon ile dengeleme etkisi yaratmaktadır. Dekorasyonlardaki yenilikler insanların ilgi ve isteklerini daha fazla hale getirmektedir. Böylece aksesuar alanı daha çok rekabetlenmektedir.

Diğer bir artış sebeplerinden biri ise kişilerin daha lüks yaşam isteklerinden kaynaklanır. Lokasyon oranının artması eski mahalle tarzı yaşamın azaldığını ifade eder. Lokasyondaki sosyal faaliyet alanları, lokasyon kalitesi, kullanılan malzemeler, oluşturulma semti, ulaşım kolaylığı ve toplumun ortak alanlarına yakınlığı lokasyonlardaki tercih sebeplerinden bazılarıdır. Lokasyonun artması rekabetin artmasına sebep olurken emlak piyasasını da artış olarak etkiler.

Kişiler ise tüm bu artışlardan etkilenerek emlak piyasasını yakından takip etmektedir. Bir gayrimenkul alımında veya kiralanmasında banka kredisine başvurmaktadır. Fakat banka kredileri dahi yukarıdaki etkilerin farkında olup emlağın yerine büyüklüğüne ve satım gücüne göre faiz oranları uygulamaktadır. Bütün bunların etkisi ile alım gücü azalmakla, istek ve ilgiler artmakla kısıtlı kalmaktadır. Bu nedenlerden dolayı kişilerin yatırım veya kullanma amaçlı almaya veya kiralamayı düşündüğü gayrimenkulun şehir semt gibi özelliklerini dikkate alması gerekmektedir. Yaşanılan şehrin kalabalıklığı ve semtin refah düzeyi rekabetin artıracağını unutulmamalıdır.

Bunada Göz At  Koronavirüs Sonrası Kazandıracak İşler

Gayrimenkulun yaklaşımı

Gayrimenkulun oluşturulma sürecindeki malzeme üretiminden inşaat yapımındaki hatta mimari sistem çalışmalarındaki ve pazarlama boyutundaki kişi istihdamı bu artışlar arasında paylarını alan taraf olması emlak piyasasında olumlu etki yaratması kişilerin istekleri arasında yer alır. Bu durumun en temeli ise yabancı firmalardan değil yerli firmalardan geçer.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL