Egodan Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir? – Egodan Kurtulun!

Egodan Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir? – Egodan Kurtulun!

Yazar: Emre Genel

Egodan kurtulmak için ne yapılabilir? Ego, kişilerin kendilerini her zaman ön planda gördükleri bir durumu işaret eder. Bunun daha abartılı olana süper ego denir. İnsanların sürekli kendisinden bahsetmesi, üstün olduğunu düşünmesi ve bunu belli etmesi gibi durumlar. Bu tip insanlar diğer insanları küçümserken kendilerini daha üst görürler. Dışarıdan çirkin bir görüntü oluşmasına sebep olmaktadır.

Narsist kişilerin sahip olduğu ego, insanları çekilmez yapan ve tüm toplumlar için rahatsız edici olan tavırların genel adıdır. Bu tip insanlar genelde istenmeyen kişi olurlar ve insanlar arasında iğreti hissi oluştururlar. Eğer egoist bir kişiliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, derhal egodan kurtulmak için ne yapılabilir konusuna eğilmenizi önerir.

 

1-    Meditasyon

Meditasyon, dinginliğe ulaşmak ve rahatlamak için yapılan yaygın bir nevi nefes pratiğidir. Birçok insan bu yöntemi duygularını dizginlemek için kullanılır. Egonun insanları etkisi altına alınan olumsuz duyguların birleşimi olduğunu düşünürsek, egodan kurtulmak için ne yapılabilir sorusuna etkili bir yöntem olarak kabul edilebilir.

 

2-    Affedici Olun

Kin gütmek hayatınızı zorlaştırır ve size zarar verir. Hayatınızı kolaylaştırmak ve egolarınızdan kurtulmak için affedici olun. Sizi kıran insanları bağışlamayı öğrenmenizin en büyük yararı kendinize olacaktır. Affetmek ve önünüze bakmak, hayatınıza bu şekilde devam etmek egodan kurtulmanızı sağlar. Bağışlayıcı olan insanlar, ruhuna açılan pencereleri keşfeder ve yeni mutluluklar için hayatlarında yer açar.

 

3-    Dürüst Olun

Duygularınızı baskı altına almak, depresyon, kaygı ve benzeri olumsuz duyguların açığa çıkmasına sebep olur. Kendiniz için her zaman dürüst olun ve gerçeğin peşinden gidin. Dürüst olmadığınız takdirde, kendinizi empati kurmaktan yoksun bir şekilde bulabilirsiniz. Dürüstlük, olmadığınız bir şey olduğunuzu sanmanızın önüne geçer. Dolayısıyla, sürekli hatayı başkasında aramak ve kendinizi üstün sanmak size yapay bir üstünlük hissi sunar. Daha da kötüsü bu sizin egonuzu okşar.

Bunada Göz At  e-Vergi Levhası Sorgulama

 

4-    Kontrol Etme İsteğinizi Ortadan Kaldırın

Kontrol delisi olmak, tehlikeli bir egonun gelişmesine sebep olabilir. Kendilerini egonun kontrolüne alan kişiler genelde başkalarını etki altında tutmayı severler. Bu da hayatınızı zorlaştıran kötü bir his yaratır. Egosunun esiri olan insanlar, hayatta asla mutlu olamazlar çünkü özdeşleştiği şeyleri kaybettiklerinde domino taşı hissine kapılırlar ve sırasıyla mutlu olduğu her şeyi kaybedebilirler. Egonuzdan kurtulmak için başkalarını kontrol altında tutma isteğini ortadan kaldırın.

 

5-    Kendinizle sessiz anların tadını çıkarın

Kendi kendinize kalmanın en güzel yanı, içsel bir hesaplaşma yaşamanızı sağlamasıdır. Bunu sık sık düşünün ve size kattıklarını aklınızdan çıkarmayın. Her gün özverili bir şekilde birilerine iyilik yapın ancak bir beklentiniz olmasın. Kendinizle birlikte sessizlik içinde olmak için her gün 5 dakikanızı ayırın, çünkü bazen sessizlik içinde seslerin asla bulamayacağı cevapları bulabilirsiniz.

 

6-    Minnettar Olduğunuz İnsanları Hatırlayın

egodan kurtulmak için ne yapılabilir

Kabul edin, herkesin birilerine iyilik borcu vardır. Her gün birkaç dakikanızı ayırarak, size iyilikleri dokunmuş ve minnettar olduğunuz insanları hatırlayın. Minnettar insanlar, sevmeyenlere göre daha fazla sevgi ve şefkat hissederler ve daha canlı hissederler. Her şeyi ve herkesi takdir edin ve hayatınızdaki gerçek güzelliği keşfedeceksiniz.

 

7-    Sürekli Şikâyet Etmeyi Bırakın

egodan kurtulmak için ne yapılabilir

Eğer birilerinden ve bir şeylerden memnuniyetsiz kalmayı düşünürseniz, hemen her konuda pek çok şikâyet edilecek bir şeyler bulabilirsiniz. Olumsuz olmak, kendinden tiksinmek veya bulunduğunuz ortamda mutsuz olmak, egonuzu besleyen faktörler arasındadır. Hayatınızı güzelleştirmek için şikâyet etmeyi bırakın ve etrafınızdaki şeylerin olumsuz değil olumlu yanlarını görmeye çalışın. Bu sadece çevre değil, insanlar için de geçerli. Eğer kendinizi motive edecek bir şey arıyorsanız, kendinizi her bu durumda bulduğunuzda bir kavanoza 1 TL atın.

Bunada Göz At  Zaman Aşımına Uğramış Hesap Sorgulama

 

8-    Çevresel Faktörlerden Uzaklaşın

egodan kurtulmak için ne yapılabilir

Eğer bulunduğunuz çevre koşullarının sizi huysuz, aksi ve çekilmez biri yaptığına inanıyorsanız, o ortamlarda bulunmayı sonlandırın. Film ve dizi seçimlerinizi değiştirin ve kendinize yeni bir pencere oluşturabilecek bir bakış açısı arayışına girin. Bu konuda ilham alabileceğiniz bir örnek arıyorsanız, size Jim Carrey’in “Yes Man” isimli filmini izlemenizi tavsiye ederiz. Hayatınızı değiştirecek kişinin kendiniz olduğunu ve bu konuda siz bir şey yapmazsanız kimsenin yapmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL