Eğitim Yaparken Nelere Dikkat Edilir

Yazar: Emre Eğitim

Hayat serüveninde insan birçok farklı durumla ve olayla karşılaşıyor, birçok insanla veya nesne ile tanışıyor. İşte bu serüven sırasında nasıl davranması gerektiğini ve hayatın içerisinde nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi icap ediyor.

Eğitim Nasıl Başlar?

Dünyaya gelmeden önce anne karnında bile insan öğrenmeye başlıyor. Hatta anne karnında annenin davranışları da çocuk için bir eğitim oluşturuyor ve onun hayatındaki davranışlarını etkiliyor. Hayata gözlerini açtığından itibaren bu dünyada yaşamayı öğreniyor ve bir başkası tarafından eğitim altına alınıyor.

Ebetteki eğitim bir önceki kuşaklar tarafından kendilerinden sonra gelenlere aktarılarak ilerliyor. İlk insana kadar giden bir silsile karşımıza çıkıyor. İlk insanın nasıl eğitildiğine dair tartışmalar sürüyor ancak kesin olan şu ki insan eğitime her an ve her dönemde muhtaç.

Eğitimde Bunlara Dikkat!

İnsanın eğitilmesi ve doğruya yönlendirilmesi sürecinde dikkat edilmesi gerekilen hususları göz önüne alarak eğitimin ciddiyetle ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Öncelikle eğitimin verileceği kişi veya kişiler hususunda yeterli bilgiye sahip olmalı ve eğitim ona göre yönlendirilmelidir. Bir kişi için gereği olmayan eğitimin verilmesi ya da seviyesinin altında veya üstünde bir derecede eğitim verilmesi yapılacak bu işi elbette eksik kılacaktır.

Bir diğer husus, eğitim için gerekli ortamın sağlanmasıdır. Eğitimin yapılacağı ortam eğitimin daha verimli hale gelmesine hizmet etmeli ve bunun için dizayn edilmelidir. Zira gül bahçede yetişir.

Eğitimi yapacak kişinin ehliyetli olması ve eğitimi içtenlikle yapması de elbette önemli hususlardandır. Zira bir işin en güzel sonuç vereni samimiyetle ve özveriyle yapılanıdır. Eğitimi yapacak kişi öncelikle kendi eğitimine dikkat etmeli, kendisinin eksiklerini gidermeye çalışmalıdır. Çünkü eğitim alan kişi eğiticinin hal hareketlerini dikkatle izler ve onu kendisine örnek almaya çalışır. Bu sebeple bir kimse kendisi yapmadığı bir davranış veya işi başkasına tavsiye etmesi ve ondan yapmasını istemesi yanlış ve eksik bir davranış olur.

Bunada Göz At  Eğitim İçin Bağış Alan Kurumlar

Eğitim süreçleri değerlendirilip, planlaması yapılmalı ve verilen eğitimin yeterli ve yerli yerinde olup olmadığı ortaya konulmalı sonuçları iyi bir şekilde analiz edilmeli ve eğitim her zaman geliştirilmeye çalışılmalıdır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL