Eğitim İçin Bağış Alan Kurumlar

Yazar: Emre Eğitim

Günümüzde öğrenim konusunda bir çok kurumdan destek verilmektedir. Çünkü eğitimin öncelik verilmediği toplumların kalitesinde düşüş olmaktadır. Bu doğrultuda bazı kurumlar hem direkt hem de online şekilde bağış toplama kampanyaları başlatmışlardır. Bunlardan öne çıkan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

Türk Eğitim Vakfı

Vakfa katkı çeşitli şekillerde yapılabilmektedir. Birincisi kişinin sağ iken sahip olduğu taşınır ya da taşınmaz bir mülkünü veya hakkını devretmesi ile olmaktadır. Bu şekilde katkı yapmayı tercih ettiğinde kişi isterse kullanım hakkını veya mülkünden karşıladığı gelirini ölene dek koruyabilmektedir.

İkincisi ise kişinin vasiyetname yoluyla bağış yapmasıdır. Bu yöntemle bağış yapacak olan şahıs, malını ya da mal varlığını daha sağ durumda iken sahiplendirmiş olacaktır. Yine aynı şekilde bu durumdayken de malı üzerindeki tüm hakları kişi ölünceye dek koruyabilmektedir.
Vakfa katkı internet yoluyla çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Internet sitesi üzerinden çevrimiçi katkı bölümü aracılığıyla ya da TEV-E kartlarıyla katkı yapılabilmektedir. İsteyen herkes istediği miktarda katkı yaparak eğitime destek olabilmektedirler.

Milli Eğitim Vakfı

Kurum, yıllardır süregelen hizmetiyle eğitime katkıda önemli bir destek sağlamaktadır. Kuruma bağış yapmak isteyen kişiler Milli Eğitim Vakfı burs havuzuna şartsız bir şekilde başvuru yapabilmektedirler. Ayrıca şartlı olarak da istedikleri kriterlere sahip öğrencilere destek olmak amacıyla da nakit olarak bağış yapabilirler. Nakit ödeme yapmak istemeyen bağışçılar da internet sitesi üzerinden çevrimiçi yolla kredi kartı veya banka havale yoluyla bağış gönderebilirler.

Vakıf bunların haricinde kıyafet, eğitim öğretimle ilgili materyaller gönderildiği takdirde bunları incelemeden geçirerek öğretmen ve öğrencilere kullanılması amacıyla iletmektedir. Katkı yapmak isteyen şahıslar istedikleri isim altında burs fonları oluşturulmasını sağlayarak öğrencilerin eğitimi için destekte bulunabilirler. Gayrimenkul yoluyla katkı sağlamak isteyen hayır severler ise arsa, konut ve bina gibi taşınmazlarını bağışlayıp bu mülklerin okul, sınıf, tesis, laboratuar gibi eğitim kurumlarına dönüşümünü sağlayabilirler.

Bunada Göz At  Eğitim Yaparken Nelere Dikkat Edilir

Katkı yapmak, eğitim almak için bazı şartlardan yoksun olan öğrencilerin kazandırılması adına öncelikle büyük bir önem taşımaktadır. Kişiler ya da kurumlar bağış yoluyla pek çok öğrencinin önünü açarak hem bireysel gelişimlerini hem de toplumsal olarak kalkınmayı desteklemiş olacaklardır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL