E Devlet Araç Plaka Sorgulama

Yazar: Emre Diğer Sorgulama Araçları

Araç sahiplerinin en çok kullandığı sistemlerden biri olan araç sorgulama ekranına, plaka numarası ile giriş yapmak mümkündür. Yeni araç alacaklar ya da ikinci el araç alacak kişiler tramer hasar kaydı yaparak detaylı bilgileri görebilirler. Bu hizmet ile bir araca ait plaka numarasını girerek, araç hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür. Araç sorgulama ekranı ve tramer hasar kaydı bilgilerini online olarak görebilirsiniz. Vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de araçların hakkındaki hasar kaydı olup olmadığı hakkındaki bilgiler olmuştur. Peki, e-Devlet araç plaka sorgulama nasıl yapılır?  E-Devlet sisteminde yer alan” araç sorgulama” bölümüyle artık plakadan araç sorgulama yapmak çok kolaylaştı.

E DEVLET ARAÇ PLAKA SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

E-Devlet araç plaka sorgulama yapmak ve Sosyal Güvelik Kurumu (SGK)’nun tüm hizmetlerinden faydalanmak ve kişi bilgilerine ulaşmak içi e-Devlet sistemine T.C numarası ve şifre ile giriş yapmak gerekmektedir. Bunun için öncelikle PTT’den e-Devlet şifresi almanız gereklidir. Şifre karşılığında sadece 2 TL ücret ödedikten sonra internetten e-Devlet için turkiye.gov.tr adresine kişisel bilgilerinizi yazıp giriş yaparak işlemlerinizi online olarak kolayca yapma imkânı bulabileceksiniz.

E-Devlet araç plaka sorgulama yapmak için öncelikle e devlet adresine gitmelisiniz. Açılan sayfada kimlik bilgilerini ve şifrenizi girin. Böylece sisteme girdikten sonra açılan sayfanın sol üst bölümünde e hizmetler seçeneğini göreceksiniz. Seçeneğin üzerine tıklayın. Bu kez açılan sayfadan Emniyet Genel Müdürlüğü kısmına gelerek hemen altında yazan araç sorgulama seçeneğine tıklayın. Karşınıza sorgulama yapmak istediğiniz aracın plakasını girmeniz gereken bir kutucuk çıkacaktır. Buraya plakayı aralıksız olarak girdikten sonra hemen altta bulunan sorgula yazısına tıklayın. Böylece aracın sorgulamasını gerçekleştirebileceksiniz. Plakadan araç sorgulamak işte bu kadar kolay.

Bunada Göz At  e-İmzalı Belge Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL