Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin İpuçları!

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin İpuçları!

Yazar: Emre Genel

Kış aylarında gelen soğuklarla birlikte vatandaşların korktukları bir şey daha geliyor. O da bol sıfırlı doğalgaz faturaları… Kışın özellikle bazı sebeplerden dolayı doğalgaz faturaları çok fazla gelebiliyor. Bunun nedeni genellikle evin iyi ısınması için gerekli şartların sağlanmaması ve sağlıklı çalışmayan bir kombi olabilir. Hal böyle olunca kullanıcılar sıklıkla doğalgaz faturası nasıl düşürülür sorusunu soruyorlar. Peki doğalgaz faturası nasıl düşürülür? Doğalgaz faturasını düşürmek için ipuçları…

Geceleri Kombiyi Kapatmayın

Vatandaşların doğalgaz faturasını düşürmek isterken yükselttiği ve en çok düştüğü hatalardan biri de bu. Gece yatarken veya evden çıkarken kombiyi kapatmak doğalgaz faturanızı düşürmez, aksine yükseltir. Kombi uzun süre kapatıldığında tamamen soğur. Tekrar açıldığında ise ısıyı eski haline getirmek için çok daha fazla enerji sağlar. Bu durum da size yüksek doğalgaz faturası olarak döner. Geceleri yatarken kombiyi kapatmak yerine sürekli aynı sıcaklıkta durmasını sağlayın. Örneğin kombinizin tüm ay boyunca 30 ila 35 derece arasında kalması oldukça sağlıklıdır.

Merkezi Sistem Tercih Edin

Elbette tüm binayı birden merkezi sisteme geçirmek oldukça maliyetlidir. Ancak yeni taşınmakta olan biriyseniz merkezi sistemli kombi kullanan daireleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Araştırmalara bakıldığında bireysel kombi yerine merkezi sistem kullanan vatandaşların %20 daha az elektrik faturası ödediği gözlemlenmiştir.

Yoğuşmalı Kombi Tercih Edin

Ülke olarak yoğuşmalı kombileri 2018 yılında tanıdık. Eğer siz hala yoğuşmalı kombilere geçmediyseniz hemen yoğuşmalı kombi tercih ederek uzun vadede büyük meblağ parayı tasarruf edebilirsiniz.

Duvarlara Mantolama İşlemi Yapın

doğalgaz faturası nasıl düşürülür

Kombilerin çalışma mantığı şöyledir: örneğin kombinizi 35 dereceye ayarladınız. Kalorifer petekleriniz oda ısısını 35 derecede tutmak için uğraşırlar. Eğer ısıda düşüş hissederlerse kombi daha çok çalışır ve bu size yüksek doğalgaz faturası olarak döner. Duvarlara mantolama işlemi yaptırarak siz de oda ısısını sabit bir seviyede tutabilir ve bu sayede kombinizin daha çok çalışmasını engelleyerek doğalgaz faturanızı düşürebilirsiniz.

Bunada Göz At  Emekli Aylığı Kesintilerini Sorgulama

Doğru Isı Seçimi Yapın

doğalgaz faturası nasıl düşürülür

Kişilerin yaşayabileceği odaların ısı seçimi hem sağlık açısından hem de doğalgaz faturasını düşürmek açısından ayarlanabilir. Doğru sıcaklık oturma odası için 22 derece, banyo ve tuvalet için 25 derece, mutfak için 22 derece ve yatak odası için 19 derece olarak belirlenmiştir. Siz de bu ısı kurallarına uyarak doğalgaz faturanızı ayda %7 olacak şekilde kısabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL