DGS Puan Hesaplama

Yazar: Emre Hesaplama

Önlisans (2 yıllık yükseköğrenim programı) öğrencilerinin lisans (4 yıllık yükseköğrenim programı) eğitimine devam edebilmeleri için girdiği Dikey Geçiş Sınavında öğrencilerin karşısına yeni sistemde 120 soru gelmektedir. Öğrencilerin karşılaştıkları 120 soruyu 120 dakika içerisinde cevaplayarak optik formlarına kodlamaları gerekmektedir. 60 tane sayısal 60 tane sözel sorusu bulunan sınavda öğrencilerin dikey geçiş puanı hesaplanırken sayısal ve sözel bölümlerinden elde ettikleri net sayılarına birde önlisans eğitimi başarı puanları toplanarak tercih yapmalarını sağlayacak alan dikey geçiş puanları oluşturulacaktır. Kat sayıları hesaplanırken kullanılan formül aşağıdaki gibidir;

Dikey Geçiş Sınavı Sözel Puanı Hesaplanırken: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dikey Geçiş Sınavı Sayısal Puanı Hesaplanırken: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dikey Geçiş Sınavı Eşit Ağırlık Puanı Hesaplanırken: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS PUAN HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

Dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları ise dikey geçiş kontenjanlarıdır. Genellikle her bölümün öğrenci sayısının % 10’u kadar kontenjan açılmaktadır. Örneğin lisan öğrencisi kontenjanı olarak 100 kişi alan bir bölüm dikey geçiş için 10 kişilik kontenjan açmakta ve öğrenciler bu bölümü tercih ettikleri takdirde puanı en yüksek olandan en düşük olana doğru sıralama yapılarak merkezi yerleştirme sistemiyle yerleştirilmeleri gerçekleşir.

Dikey geçiş puanını hesaplayabilmeniz için yukarıdaki linkten yararlanabilirsiniz. Linki tıklayarak öncelikle sayısal alandan yapmış olduğunuz doğru sayınızı ardından yanlış sayınızı yazınız. Sözel bölüm içinde doğru ve yanlış sayılarını girip en son olarak diploma puanınızın 100’lük sistemdeki karşılığını ekleyerek puanınızı hesaplayabilirsiniz.

Bunada Göz At  Satış Sonrası Hizmetlerdeki En İyi Firma

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL